Po fláme vo Flåme hlava nebolí

Flåm je jedno z mnohých čarovných miest, ktoré sa nachádzajú na vnútorných koncoch nórskych fjordov. Toto miesto je výnimočné tým, že nech si za cestu do neho turista zvolí akýkoľvek spôsob dopravy (loď, vlak, auto), vždy to bude dych berúci zážitok.

A ešte tým, že o ňom spieval aj Paľo Habera v hite Severenka. Teda, pravdepodobne. Severanky vraj klamú, som zbitý ako z flámu. Ty moja pravá Flámka, aspoň píš, poteším sa aj známkam. Vzhľadom k tomu, že pieseň je o babách zo severu a Flámsko nepatrí medzi škandinávske krajiny, z ktorých baby z piesne pochádzajú, dá sa predpokladať, že textár Daniel Hevier mal na mysli Flåmku, teda dievča z Flåmu. Ale samozrejme, umelecký výklad môže byť rôzny.

Jedno je však celkom isté. Po fláme vo Flåme hlava nebolí, iba ak z celkového účtu, pretože ten, ako ostatne všetko v Nórsku nie je najmenší, ale za veľké zážitky je občas potrebné si priplatiť a tento veľký naozaj je a stojí za všetky prachy.

Miesto samotné je fascinujúce na pohľad, pôsobí neuveriteľne upokojujúco a podľa sčítania z roku 2014 v ňom žije 350 stálych obyvateľov. Počty miestnych vo Flåme sa počas jari a leta denne niekoľkonásobne zvyšujú, pretože neminie deň, aby tu nezakotvila obrovská výletná loď, ktorej návštevníci spoznávajú krasy okolia. Ročne mesto navštívi okolo pol milióna turistov.

Nádherná dedina je učupená na vnútornom konci 29 kilometrov dlhého Aurlandsfjordu, na ktorého brehoch sa nachádzajú i ďalšie známe dediny – Vik či Lærdal. Najširší bod fjordu má 962 metrov, ale zaujímavosťou je, že na úseku cesty sa nachádza i najužší fjord na svete (Nærøyfjord), ktorého šírka je 250 metrov.

Návštevníci hojne využívajú prechádzky do nádhernej okolitej prírody, majestátne kopce lemujú bezpečné turistické chodníky a je to nádherná prechádzka. Pre tých, ktorým by bola prechádzka namáhavá, je pripravený turistický vláčik, ktorý počas hodinovej jazdy ponúka pohľad na nádherné scenérie. Obísť nemožno ani múzeum železnice Flåmsbana, ktorá spája Flåm s mestečkom Myrdal, ktoré je vlakovým uzlom v smere do Oslo, alebo do Bergenu.

Ak ostane ešte trocha času, treba si nájsť kúsok miesta na upravenej trávnatej ploche, či už pri rieke, alebo tesne pri pláži fjordu a iba tak nasávať atmosféru. Robia to všetci, sedia na tráve a užívajú si pokoj. Napriek tomu, že Flåm je maličký, nikdy nemáte pocit, že by tam bolo plno. Práve naopak.

Do Flåmu sa možno dostať niekoľkými spôsobmi, vždy to bude obrovský zážitok a v každom prípade to treba poňať ako celodenný výlet. Z druhého najväčšieho nórskeho mesta Bergen sa do Flåmu možno dostať loďou, vlakom i autom. Možno voliť i kombináciu loď – vlak, čo je najväčší zážitok.

Loď vyráža z prístavu v Bergene o ôsmej hodine ráno. V letných mesiacoch, kedy slnko svieti i o polnoci je dostupná i popoludňajšia cesta. Plavba po fjordoch trvá neuveriteľných päť a pol hodiny. Loď stavia v prístavoch niekoľkých malých dediniek, ako je už spomínaný Vik, kde naberá turistov, ktorých cieľovou destináciou je práve Flåm. Pri slnečnom počasí je ideálne stráviť čas vonku na terase. Scenérie sú neskutočné. Už od samotného Bergenu, na ktorý pohľad z vody berie dych. Následne plavba po fjordoch s prírodnými scenériami, ako z katalógu. Príchod do Flåmu je o 13:30 hod.

V dedinke na brehu fjordu sa dá len tak sedieť na tráve a relaxovať. Ideálne je však loviť zážitky. Napríklad lovením rýb v rieke, alebo v turistickom vláčiku, v ktorom počas hodinovej jazdy možno veľmi pohodlne spoznať okolie. Treba si tiež nájsť čas obehať bohato zásobené obchody so suvenírmi a priniesť odtiaľ aspoň jednu magnetku na pamiatku.

Ak sa ozve hlad, k dispozícii je niekoľko možností stravovania. Od klasickej reštaurácie, cez stánky s občerstvením od výmyslu sveta – palacinky, hamburgery, morské plody. Mušle, či slávky tu chutia nenormálne dobre. Príjemný oddych pri káve a koláčiku priamo z pece miestnej pekárne je tiež k dispozícii.

Na záver si treba pozrieť múzeum železnice Flåmsbana, a získať informácie z jej histórie predtým, než nasadnete na vlak na cestu späť. Do Bergenu je síce možné dostať sa i loďou, rovnako dlhou plavbou, ale pre viac zážitkov je lepšie využiť práve Flåmsbanu. Tá odchádza i o 16tej hodine a dve a pol hodiny na základnú prehliadku Flåmu pohodlne stačia.

Flåmsbana spája Flåm s mestom Myrdal. Je to 20 kilometrov, cesta trvá hodinu a počas nej vlak prekoná prevýšenie 863,5 metra. Cestou sa môžete tešiť na najúžasnejšie scenérie Nórska a nie náhodou túto cestu označil Lonely Planet Traveler za najkrajšiu vlakovú cestu na svete. Už predtým ju tiež National Geographic Traveler Magazine zaradil medzi desať najkrajších vlakových ciest sveta. Keď sa preveziete, pochopíte!

Trasa je jednokoľajová, križujúce sa vlaky čakajú v staniciach. Vo vlaku beží audio i vizuálny výklad o miestach, ktorými vlak prechádza a tiež o histórii železnice. Práce na nej začali v roku 1923. O sedemnásť rokov, 1. augusta 1940 bola trať sprístupnená a o štyri roky neskôr bola elektrifikovaná.

Počas dvadsiatich kilometrov vlak prechádza dvadsiatimi tunelmi. Hoci by sa mohlo zdať, že z prírody kvôli tomu nič neuvidíte, opak je pravdou. Scenérie berú dych. Priepasť vľavo, roklina vpravo a medzitým vlak, osamelé domy vľavo, obrovské hory vpravo a medzitým vlak, nespočetné množstvo vodopádov. Je úplne jedno, na ktorú stranu si v historicky vyzerajúcom vlaku (hoci sú súpravy modernizované, vnútro ostáva aspoň na pohľad dobové) sadnete, pri pohľadoch z okna budete híkať.

Čerešňou na torte tohto vizuálneho zážitku je vodopád Kjosfossen. Ohromujúci výrez medzi dvoma tunelmi. Z reproduktorov vo vlaku sa šíri informácia, že vlak zastaví pred vodopádom na päť minút, aby si cestujúci mohli urobiť fotografie. Našťastie sa informácie opakuje niekoľkokrát, pretože na prvé počutie znie neuveriteľne.

Začiatok súpravy je v tuneli, vlak stojí a turisti vybiehajú. V okolí znie nádherná vážna hudba a všetci fotia ako o dušu. Neuveriteľný zážitok. Kde vám zastaví vlak na to, aby ste mohli vybehnúť a fotografovať? Na cestu za zážitkom si zoberte iba fotoaparát, veci pokojne nechajte vo vlaku, v Nórsku sa nekradne.

Myrdale rýchly prestup na druhý vlak a ďalšiu, niečo viac ako hodinu, cez Voss vedie cesta späť do Bergenu. Návrat po dvanástich hodinách môže prísť únavný, ale po takom zážitku to tak nepríde.

Do Flåmu je možné vybrať sa z Bergenu samozrejme aj autom, po diaľnici, ktorá spája dve najväčšie nórske mesta – BergenOslo (jedna z troch trás). Cestu dlhú 168 kilometrov možno pohodlnou jazdou zdolať za dve a pol hodiny. Na drobné občerstvenie sa možno zastaviť v meste Voss, ale ešte ideálnejšie je to pri vodopáde Tvindefossen. Občerstvenie si možno dať aj tam, nakúpiť miestne suveníry, ale hlavne si pribaliť ďalší zážitok navyše. Pri slnečnom počasí je to veľkolepé.

Výhodou cesty do Flåmu autom je to, že si návštevník sám koordinuje svoj čas a môže si tak prezrieť i okolie. Za pozornosť stojí okolie dedinky Aurland, ktorá je učupená na brehu fjordu, v okolí majestátnych hôr. Do tých sa ostrými serpentínami tiahne vysokokvalitná cesta, ktorou sa možno dostať až na vyhliadku Stegastein.

Tá sa nachádza vo výške 650 metrov nad fjordom, vyčnieva 30 metrov od hory a koniec je presklený, čo zaručuje nezabudnuteľný pohľad do údolia. Tento zážitok je absolútne zadarmo, žiadna pokladňa, žiadne vstupné, stačí sa pohodlne vyviesť autom a je to tam. A že sa neviete rozhodnúť, ako sa do Flåmu vybrať? Kto do Flåmu zavíta raz, určite sa tam bude chcieť vrátiť, tak to treba skombinovať.

Základný finančný balík:
100€: Letenka Budapešť – Bergen – Budapešť
85€: Loď Bergen – Flåm (obojstranný lístok dvojnásobok)
70€: Vlak Flåm – Bergen (prestup v Myrdale / obojstranný lístok dvojnásobok)
0€: Vstup do múzea Flåmsbana
8€: Káva a zákusok v kaviarni
15€: Jedlo v stánku
30€: Jedlo v reštaurácii

Pavol Božík