Aká je cena klamstiev?

Zrejme žiaden z minuloročných seriálov, či takzvaných minisérií, nespôsobil taký rozruch, ako práve Černobyľ. Téma, ktorá aj po neuveriteľných 33 rokoch dokáže svet postaviť do pozoru. A dokonca nielen bežného diváka, či nadšených kritikov, ale i najvyšších súčasných predstaviteľov niekdajšieho Ruska, ktorí sa zaprisahali, že natočia vlastnú verziu seriálu, aby povedali skutočnú pravdu.

Zvláštne je, že pravdu nedokázali povedať 33 rokov ani svojim ľuďom a vďaka klamstvám a neodbornosti, ohrozili desaťtisíce životov nielen v zóne okolo jadrovej elektrárne, ale po celom svete. Černobyľ je téma, ktorá sa dotýka nás všetkých a dotýka sa nás dodnes. A efektná miniséria spoločnosti HBO neotvára túto tému kvôli tomu, aby jatrila ešte stále poriadne nezacelené rany, ale aby diváka aspoň trochu nasmerovala k pravde.

Päťdielna miniséria Černobyľ z koprodukcie spoločností HBO a Sky, rekonštruuje príbeh o jadrovej havárii z roku 1986, jednej z najhorších katastrof v histórii spôsobených človekom, a o obetiach, ktoré boli podniknuté na záchranu Európy pred nepredstaviteľnou pohromou.

Cez víkend 26. apríla 1986 otriasla jadrovou elektrárňou v Černobyle na Ukrajine mohutná explózia, ktorá uvoľnila nebezpečné rádioaktívne látky nielen na ukrajinskom, bieloruskom a ruskom území vtedajšieho Sovietskeho zväzu, ale aj v krajinách Škandinávie a západnej Európy. Od prvého momentu výbuchu, nasledujúceho zmätku, mŕtvych v nadchádzajúcich dňoch, týždňoch a mesiacoch, seriál proti sebe stavia príbehy statočnosti a obetavosti a šokujúcu ľahostajnosť vlády, ktorá sa snaží všetko zľahčovať a predovšetkým, zbaviť sa viny.

Jared Harris stvárňuje Valerija Legasova, popredného sovietskeho jadrového fyzika, ktorý viedol vyšetrovanie tragickej udalosti. Stellan Skarsgård hrá sovietskeho podpredsedu vlády Borisa Ščerbinu, ktorého Kremeľ poveril vedením vládnej komisie zisťujúci okolnosti havárie. Emily Watsonová predstavuje jadrovú fyzičku Uľjanu Khomyukovú, ktorá chce odhaliť tajomstvo okolo černobyľského nešťastia.

Tvorcovia minisérie vo veľkom vychádzali z vynikajúcej knihy spisovateľky Svetlany Alexijevič, ktorá pod názvom Černobyľská modlitba (kronika budúcnosti) vyšla aj u nás vo vynikajúcom preklade vo vydavateľstve Absynt. Tak, ako sa autorka knihy úspešne vyhýba polemikám o tom, prečo, kvôli komu a podobne, rovnako úspešne sa podobným polemikám vyhýbajú i tvorcovia seriálu. Tí sa na ploche zhruba piatich hodín snažia hľadať pravdu, ktorá bola celý čas pred ľuďmi zatajovaná.

Za rozprávaným príbehom sa tak ukrývajú reálne príbehy ozajstných ľudí, tých, ktorí zažili a prežili. Tvorcovia sa na ploche minisérie snažia rozprávať o udalostiach, ktoré zasiahli celý svet, o tom, ako fungovala svetová veľmoc, ktorá bola pre svoju hrdosť a pýchu ochotná obetovať tisícky životov, o tom ako najvyššie postavení činitelia hádzali pomyselné polená pod nohy tým, ktorí aspoň niečomu rozumeli a zároveň poukazuje na šokujúce hľadanie vinníkov a ich potrestanie.

Černobyľ ako sme ho doteraz nemali možnosť vnímať. Nie je to iba televízna dramatizácia, ktorá by mala šokovať diváka. Je to pokus o pravdu, ktorá ani dnes, po viac než tridsiatich rokoch od udalosti, nie je príjemná a mnohí sa ju snažia ututlať. Šokujúce, dych berúce a svojim spôsobom urážajúce najzákladnejšie ľudské práva. Taký bol Černobyľ.

Dokonale spracované, prinášajúce divákovi doslova všetky emócie, ktoré si vie predstaviť. Pravdivo kruté, neuveriteľne reálne a aj po tak dlhom čase stále šokujúce. Toto treba vidieť! Spoločnosť Magic Box priniesla minisériu s bravúrnym českým dabingom (žiaľ, iba vo formáte 2.0) na DVD a tiež na Blu ray. Päť častí je rozdelených na dva disky a na oboch je priložených niekoľko mimoriadne zaujímavých bonusov, škoda len, že tieto nemajú českú podporu.

Pavol Božík
100%

Réžia: Johan Renck
Hrajú: Jared Harris, Stellan Skarsgård, Emily Watson, Jessie Buckley, Paul Ritter, Adam Nagaitis, Robert Emms, Sam Troughton, Con O’Neill, Adrian Rawlins, Alan Williams

Žáner: Dráma
Pôvodný názov: Chernobyl
Rok výroby: 2019 (6. mája 2019)
Distribúcia: Magic Box
Rok vydania: 2019
Formát: DVD, Blu ray
Celková dĺžka: 311 minút
Zvuk (Blu ray): anglický (5.1), český (2.0), francúzsky, španielsky (5.1), španielsky (2.0)
Titulky (Blu ray): české, anglické pre sluchovo postihnutých, dánske, fínske, francúzske, nórske, holandské, španielské, švédske
Bonusy:
* Za oponou: Režisér Johan Renck hovorí o vzniku seriálu
* Zoznámte sa s hercami: Hlavní hrdinovia o svojich postavách
* Čo je Černobyľ? (Skutočná katastrofa Černobyľu)
* Kľúčový okamžik – Proces: Detaily vrcholnej scény
* Od scenára po obrazovku: Režisér popisuje natáčanie najhroznejších scén