Billie Jean tne do živého

Na filmovom plátne, a v tomto prípade už aj na televíznej obrazovke, ožíva skutočný príbeh, v ktorom dominujú ženy. Je začiatok sedemdesiatych rokov a ženy sú považované a hlavne ohodnocované oveľa menej, než muži… Bože, za takmer polstoročie sa stále nič nezmenilo! A okrem tohto aspektu film rieši i lásku ľudí rovnakého pohlavia. Áno, už vtedy, začiatkom sedemdesiatych rokov!

Šovinistické prasa proti feministke s chlpatými nohami – taká neodolateľná ponuka sa nedá odmietnuť. Začiatkom sedemdesiatych rokov je sexuálna revolúcia v plnom prúde, v tomto prípade dochádza medzi mužmi a ženami ku vzácnemu a obojstranne príjemnému súzneniu a zhode. 

Avšak spoločenská rovnoprávnosť žije často len v predstavách žien. A tenis nie je výnimkou, skôr žiarivým príkladom. Bobby Riggs je stelesnený testosterón, predstavuje všetko mužské, proti čomu akejkoľvek ženské hnutie vždy bojovalo, bojuje a bojovať bude. Bývalý tenisový šampión, gambler, flákač a veľkohubý šoumen je známy vetou: Žena patrí do spálne a do kuchyne. Presne v tomto poradí. 

Billie Jean King je moderná žena, ktorá akoby do príbehu spadla z dvadsiateho prvého storočia. V tom, čo robí, je výnimočná, angažuje sa, presadzuje lepšie podmienky v ženskom tenise, rieši milostné vzťahy s mužmi i ženami. Dva póly, ktoré sa odpudzujú, až sa nakoniec pritiahnu. 

Bobby totiž v tenisovej exhibícii poráža ženskú svetovú dvojku a zápas je posmešne nazývaný Masaker na Deň matiek. To je moment, kedy Billie Jean King zdvihne hodenú rukavicu a rozhodne sa nakopať mu zadok. V následnej monštruóznej šou už nejde len o tenis, ten je len zásterkou. Rozohrá sa zábavná bitka medzi mužským a ženským svetom, ktorá síce nemôže vyhrať na veky vedený stret, ale každý podarený kopanec do gulí sa počíta.

Tuším sa tomu hovorí pristrihnúť hrebienok. A tento neokrôchaný kohút si to jednoznačne zaslúžil. Súboj pohlaví je iba čiastočne filmom o tenise, i keď sa tak tvári, ale biely šport je iba zásterkou. Ona pokojne mohla byť šéfkuchárkou v jednej reštaurácii, on šéfkuchárom v inej a na základe nejakých pravidiel sa mohli staviť, kto uvarí lepšie halušky. Tenis je zásterka k nádhernému príbehu o boji žien za svoje postavenie.

Svetový tenis bol už v sedemdesiatych rokoch na vysokej úrovni, ibaže tenisti v ňom zarábali osemkrát viac ako tenistky. A keďže ženy rady skôr konajú než myslia, povedal by Bobby Riggs, trhne sa skupina tenistiek bezhlavo od svojich zamestnávateľov a rozbehne vlastné turnaje. Moc dobre netušia ako sa to robí, ale sú odhodlané a to je podstatné. Prináša to so sebou priehršť zábavných situácií a jednu ohromujúcu výzvu, o ktorej si všetci chlapi v Amerike mysleli, že vráti ženy tam kam podľa nich patria – do spálne a do kuchyne.

A okrem toho hlavná hrdinka v eufórii toho všetkého konečne popustí uzdu svojej sexuálnej fantázii a prizná si, že viac inklinuje k ženám, než k mužom, čím sa otvára ďalší priestor na diskusiu o diskriminácii, v tomto smere nielen žien. Súboj pohlaví tak na ploche dvoch hodín poučuje, baví a nedá vydúchnuť nielen počas jedného z najznámejších tenisových turnajov v histórii.

Herecký koncert Emmy StoneStevea Carella je spôsob, ako príjemne stráviť večer pred televíznou obrazovkou. Skvelá zábava, dokonalý spád, žiadne hluché miesto. Film vydáva spoločnosť Bontonfilm na DVD a Blu ray, s vydareným českým dabingom a s niekoľkými veľmi zaujímavými bonusmi, v ktorých sa objavuje i originálna Billie Jean King. A stále vyzerá úžasne!

Pavol Božík
85%

Réžia: Jonathan Dayton, Valeris Faris
Hrajú: Emma Stone, Steve Carell, Bill Pullman, Elisabeth Shue

Žáner: Skutočný príbeh
Rok výroby: 2017 (svetová premiéra 22. september 2017)
Distribúcia: Bontonfilm
Rok vydania: 2018
Formát: DVD, Blu ray
Celková dĺžka: 122 minút
Zvuk (Blu ray): anglický (7.1 DTS HD), český, španielský, ruský, franúzsky, maďarský, poľský, thajský, turecký hindský (5.1)
Titulky (Blu ray): slovenské, české, anglické a 27 ďalších jazykových verzií
Bunusy (Blu ray):
* Surové zábery: Veľký vstup Billie Jean
* Opätovné prebudenie rivality
* Billie Jean King: Vlastnými slovami
* Galéria
* Fotogaléria
* Galéria návrhov
* Upútavka