Boj o holý život

Iba s veľkou námahou by sme vo filmovej histórii hľadali herca, či herečku, ktorých by doživotne poznačila jediná filmová úloha tak, ako je to v prípade Daniela Radcliffea. Jeho filmová sláva v podstate začala úlohou Harryho Pottera a dnes je veľmi ťažké ísť do kina, alebo si pozrieť v televízii film, v ktorom tento britský herec hrá, bez myšlienok na jeho roky strávené v čarodejníckej škole.

Po Potterovi sa Radcliffe mihol v dvoch hororoch, jednom veľkofilme a hlavne v tých prvých dvoch prípadoch, to (ani nie tak celkom jeho vinou) nedopadlo najlepšie. Radcliffe je výborný herec, ktorý však potrebuje dobrú postavu a dobrý scenár. V horore to ide ťažko a vo filme Podfukári 2 bola jeho postava síce podstatná, no aj tak stála až v druhej lajne. Daniel Radcliffe sa však zrejme dočkal…

Jeho najnovšia účasť vo filme Stratený v džungli, nakrútenom podľa skutočných udalostí, mu priniesla exkluzívnu príležitosť predstaviť naplno svoje herecké umenie, ale tiež preveriť jeho fyzické sily. Napínavý boj o prežitie strhuje diváka k nepretržitému napätiu a silnej pozornosti i vďaka hereckému výkonu mladého britského herca.

Mladý Izraelčan Yossi sa po ukončení vojenskej služby vydáva za novými zážitkami do Južnej Ameriky. V túžbe po naozajstnom dobrodružstve sa rozhodne opustiť bežné turistické trasy a spoločne s dvoma priateľmi, ktorých si na tomto kontinente našiel, a rakúskym sprievodcom, ktorý tu žije už niekoľko rokov, podnikne výpravu do džungle za nádhernou prírodou a divokými domorodými kmeňmi, ktorých sa doteraz nedotkla civilizácia.

Namáhavá, spočiatku ale zábavná expedícia sa však čoskoro zvrtne. Kvôli vzájomným nezhodám sa skupina rozdelí a po nešťastnej nehode na plti sa Yossi ocitne celkom sám v jednom z najnebezpečnejších prostredí na svete. Bez noža, bez mapy, alebo zodpovedajúceho výcviku musí sám prežiť v džungli.

Brilantne nakrútený, dych berúci príbeh, ktorý diváka nenechá ani chvíľu na pokoji. Samotný príbeh, ktorý by mohol byť obyčajným vyčistením si hlavy, keby nebolo tajomného sprievodcu, ktorý si vyhliadol trojicu nadšených bádateľov, ktorí chceli spoznať to, čo nie je dopriate iným. Ich dobrodružstvo sa však postupne mení na boj o prežitie.

Úloha Yossiho môže byť pre Daniela Radcliffea pomyselným vykúpením z čarodejníckeho kruhu Harryho Pottera, z ktorého sa mu dostáva veľmi ťažko, no práve pri prevtelení sa do tejto skutočnej postavy by sa to mohlo podariť. Radciffe je presvedčivý, kvôli postave zhodil 7 kíl a mnohé nebezpečné scény nakrúcal sám. Dá sa mu uveriť úplne všetko a faktom tiež je, že i jeho spoluhráči dostávajú rovnaký priestor a predvádzajú rovnocenné výkony.

Tento boj o život je jednoducho divácky zážitok, ktorý distribučná spoločnosť Bontonfilm prináša na DVDBlu ray. Výborný obraz, skvelý zvuk a vydarený český dabing, nič, čo by kazilo zaujímavý filmový zážitok. Hádam len absencia akýchkoľvek bonusov na DVD.

Pavol Božík
80%

Réžia: Greg McLean
Hrajú: Daniel Radcliffe, Thomas Kretschmann, Alex Russell, Lily Sullivan, Jacek Koman, Joel Jackson, Angie Milliken

Žáner: Skutočný príbeh
Rok výroby: 2017 (svetová premiéra 28. september 2017)
Distribúcia: Bontonfilm
Rok vydania: 2018
Formát: DVD, Blu ray
Celková dĺžka: 115 minút
Zvuk (DVD): anglický, český, maďarský (5.1)
Titulky (DVD): české, české pre nepočujúcich, maďarské