Bond, James Bond: Misia skončená

Bond, James Bond, uzavrel svoj kruh. Teda hlavne ten v podaní Daniela Craiga, ktorý nesmrteľného agenta stvárnil v piatich filmoch (Casino Royale, Quantum Of Solace, Skyfall, Spectre, No Time To Die). Prišiel čas na lúčenie, rovnako špecifické, ako celý päťdielny cyklus a rovnako výnimočné, minimálne, čo sa týka vizuálneho zážitku.

James Bond, agent 007, skončil aktívnu službu a užíva si zaslúžený oddych na Jamajke. Pokoj však nemá dlhé trvanie – objaví sa totiž jeho starý priateľ Felix Leiter z CIA a požiada ho o pomoc. Misia na záchranu uneseného vedca sa ukáže byť oveľa zradnejšou, ako spočiatku vyzerala. Bond sa počas nej dostane na stopu nevyspytateľného zločinca, ktorý disponuje nebezpečnou a veľmi ničivou novou technológiou.

Na rovinu, ani s príbehom to nie je najhoršie. V prvom rade si treba uvedomiť, že v prípade tejto nekončiacej filmovej série, kedy každý film bol sám za seba a sériu spájalo iba niekoľko postáv, v prípade filmovej pentalógie s Danielom Craigom išlo prvý raz v histórii bondoviek o ucelený príbeh, teda päť filmov, ktoré postupne na seba nadväzovali, aby došli do finále.

Nečakaný nápad sa napokon ukázal ako celkom vydarený. Daniel Craig bol veľmi dobrou voľbou na lanko, ktoré bude ťahať celý príbeh. Otázkou bolo, aké bude finále, ako dopadne film, o ktorom sa rok a pol hovorí ako o najočakávanejšom filme roka. Áno, premiéra bola plánovaná na jar minulého roku, napokon sa tak udialo minulý týždeň. Dôvody netreba rozpisovať. Keby už pre nič iné, tak práve kvôli dobe čakania na premiéru si najnovší James Bond určite odnesie prvenstvo.

Ibaže ono to s tým veľkolepým finále vôbec nedopadlo zle. Film Nie je čas zomrieť je síce akousi rozprávkou pre dospelých, ale presne to predsa od Jamesa Bonda očakávame. A keďže nám je všetkým jasné, aký letopočet sa píše, očakávame tiež veľkolepé výbuchy, dokonalé efekty, skvelý zvuk a popri tom všetkom možno dokážeme privrieť jedno, možno i jedno a pol oka nad príbehom.

Efekty vo filme sú fantastické, šokujúce. Prvých dvadsaťpäť minút temer trojhodinového filmu ubehne ako voda a divák si to ani poriadne neuvedomí. Takýchto momentov je vo filme viac než dosť. V podstate sa v ňom neustále niečo deje a vďaka dokonalému zvuku má divák naozaj pocit, že je toho súčasťou. K tomu ohromujúca hudba Hansa Zimmera, ktorá dokonale ladí s príbehom a hoci si to divák neuvedomuje, strháva ho.

A príbeh? Svojim spôsobom dáva zmysel, aj keď by ste tie predošlé nevideli. Aj tu napokon ostáva niekoľko nevysvetlených záhad, či momentov, ktoré napriek dĺžke filmu nedostali väčší priestor, hoci by si ho zaslúžili. Nevadí. Hlavu a pätu to má. Úderný je záver a potom ešte koniec. Nie, nie je to preklep. Len ostaňte v kine až do konca. Do konca!

Milovníci Nórska si k hodnoteniu určite pridajú nejaký ten bod navyše. Nakrúcalo sa tam vcelku dosť a vo veľkom utajení. Že sa na nový Bond točil na severe, sa v krajine prevalilo až dlho po nakrúcaní. Absolútna anonymita bola požiadavkou štábu. Možno i preto film trochu pripomína Snehuliaka, ale hlavne Mission: Impossible, keďže i Tom Cruise si zamiloval Nórsko a točil tam nielen predchádzajúci, ale i ten najnovší diel série. Tá atmosféra severu sa jednoducho odrazí do celkových pocitov a potom môže nastať dojem, že toto ste už niekde videli. V prípade Nie je čas zomrieť môže byť dôvodom i scenár, ktorý je vskutku viac impossiblovský, než bondovský. To však nemení nič na tom, že film treba vidieť na veľkom plátne, takže to skúste stihnúť, kým Igorov mačur rozhodne, že sa kiná zavrú.

Pavol Božík
80%

Réžia: Cary Joji Fukunaga
Hrajú: Daniel Craig, Rami Malek, Ana de Armas, Léa Seydoux, Christoph Waltz, Lashana Lynch, Ralph Fiennes, Jeffrey Wright, Ben Whishaw, Billy Magnussen

Premiéra: 30. september 2021
Distribuuje: Fotum Film
Žáner: Akčný thriller
Verzia: 2D
Čas projekcie: 170 minút