Dvakrát dva rovná sa tri

Nelogický rébus? Na prvý pohľad možno áno. Ibaže pred časom sa na trhu objavili filmové klasiky prevedené do formátu 4K Ultra HD a prinášajú dvakrát Stevena Spielberga, dvakrát Toma Cruiseadohromady sú to tri filmy. Vďaka distribučnej spoločnosti Magic Box Slovakia sme videli všetky tri a toto sú výsledky našich filmových zážitkov.

Čeľuste
Réžia: Steven Spielberg
O čom to je:
Piesočné pláže, modré more a žiarivé nebo vítajú návštevníkov rekreačného mesta Amity. Nikto netuší, že niekde pod hladinou čaká obrovský biely žralok. Čoskoro si nájde prvú obeť, neskôr ďalšie a ďalšie. Zástupcovia mesta sa sprvu snažia všetko utajiť, nakoniec s napätím čakajú, či sa objaví niekto, kto obrovského žraloka zabije. Na more vyplávajú traja muži, ichtyológ Hooper, lovec žralokov Quint a šéf miestnej polície Brody, aby skúsili svoje šťastie v boji s predátorom.
Kukni na to! hodnotí: V roku 1975 si Steven Spielberg zarobil na kultový film. Neviem, ako to bolo v skutočnosti, ale minimálne v našich zemepisných šírkach ho vnímame ako prvý Spielbergov kasový trhák, čo však bolo spôsobené dobou, ktorá ho napríklad do československých kín priniesla zhruba až desať rokov od premiéry. Aspoň tak to vnímam z toho, čo si pamätám ako dieťa z kinosály. A faktom je i to, že ani jeden z predošlých jedenástich Spielbergových filmov mi nič nehovorí. Pre mňa osobne boli Čeľuste v čase premietania v československých kinách zrejme jedným z prvých stretnutí so svetovou produkciou, aspoň tak to s odstupom rokov vnímam. Do kina som sa musel zrejme prepašovať, pretože v tom čase som nebol vo veku prístupnosti. A od tých čias je ten film pre mňa akousi sviatosťou, na svoju dobu dokonale urobený (opakujem, na svoju dobu), absolútne nič mi na ňom neprekáža ani po tridsiatom vzhliadnutí, ba priam naopak, na každú novú príležitosť vzhliadnuť Čeľuste sa vždy teším. Uvedenie Spielbergových Čeľustí v 4K Ultra HD prevedení som privítal s nadšením. Bola v tom zvedavosť, ako sa to technicky podarilo, ale i nadšenie z príležitosti znova si film, pri ktorom už dokážem recitovať niektoré repliky spolu s hercami, opäť pozrieť. Ani tento raz sa môj názor nezmenil. Je to obrovský filmový zážitok, ktorý vekom nestráca nič na atraktívnosti. Nie, ani po prevedení do formátu 4K Ultra HD to na obrazovke nevyzerá, akoby to Spielberg točil v roku 2020, ale to zrejme nebolo ani zámerom. Urobilo sa maximum, čo sa dalo a je to vidieť. Pre mňa skvelé, odporúčam pôvodný zvuk s titulkami, ten totiž tiež prešiel remasteringom.

90%

Vojna svetov
Réžia: Steven Spielberg
O čom to je:
Robotníka Raya Ferriera trápia problémy v rodine, ktorej členovia si prestávajú rozumieť. Na planétu Zem sa však rúti nebezpečenstvo nepredstaviteľného rozsahu. Má podobu mimozemských predátorov, ktorí sa rozhodli našu civilizáciu zlikvidovať, a sú na to technologicky skvele vybavení. Osobné problémy ustupujú do pozadia. Ľudia, vrátane Rayovej rodiny, sa musia zomknúť, pokiaľ majú mať aspoň minimálnu šancu na svoju záchranu.
Kukni na to! hodnotí: Medzi týmto a predchádzajúcim filmom Stevena Spielberga ubehli tri dekády, teda tridsať rokov. Niekde som čítal, že vraj padajúce hviezdy na brieždiacej sa oblohe v Čeľustiach mali naznačovať smerovanie ďalšej Spielbergovej tvorby smerom k vesmíru, smerom k mimozemšťanom. V konečnom dôsledku síce išlo o náhodu a akýsi dar prírody režisérovi, avšak na rozdiel od mnohých súčasných drístov, tento sa napokon vyvinul v minimálne reálnu predpoveď. Mimozemské civilizácie a iné svety začali Stevena Spielberga prijímať akoby s otvorenou náručou, a následne zrejme prijímali pozvania na našu matičku Zem, dedukujúc to z režisérových skvelých filmov. A niektorí sa tu dokonca zabývali na dlhšie a počkali si na svoju príležitosť. Vojna svetov je súčasný súboj dvoch civilizácii, pričom tej našej ide o prežitie, tej mimozemskej o ovládnutie našej planéty. A niekde na ceste amerického vidieka sa v tom všetkom zjavuje Tom Cruise, ktorý to v podstate sám celé vyrieši. Napriek tomu, že ten príbeh by bol nereálny i v prípade, keby išlo o obyčajné pozemské vojsko, pozerá sa na to výborne. Príbeh dáva zmysel a hoci môže byť divákovi proti srsti, že tým najsprávnejším a jediným je vo filme samotný Tom Cruise, výber herca bol v tomto prípade stopercentný. Nikoho iného si v tej úlohe ani po rokoch neviem predstaviť. Primerane arogantný, zdravo sebavedomý, napriek problémom miluje svoju rodinu a do poslednej chvíle robí všetko preto, aby ju ochránil, s aspoň malou štipkou nádeje na záchranu (vzťahu i sveta). Keďže je Vojna svetov relatívne mladý film, jeho prevedenie do formátu 4K Ultra HD muselo priniesť ohromujúci filmový zážitok aj domov do obývačky a musím uznať, že sa to vydarilo. Film má dokonca skvelý český dabing, ale i napriek jeho nespornej kvalite odporúčam pôvodný zvuk s titulkami, i keď ja v tomto prípade volím dve projekcie, alebo aspoň pol na pol, pričom v pôvodnom znení nechávam hlavne tú úvodnú časť s excelentnou búrkou a príchodom mimozemskej civilizácie. To sa naozaj trasie celá štvrť.

80%

Top Gun
Réžia: Tony Scott
O čom to je:
Mladí vojenskí piloti Pete Maverick Mitchell a jeho kolega Goose sú vyslaní na päťtýždňový kurz do kalifornského Miramare, do školy pre elitných vojenských pilotov, ktorej sa hovorí Top Gun. Maverick je na to hrdý a chce sa stať najlepším bojovým pilotom vo vojenskom námorníctve. Avšak jeho hazardérstvo nie je obdivované, naopak mu pôsobí medzi kolegami a nadriadenými problémy, pretože Maverick porušuje pravidlá a oficiálne predpisy. Jeho inštinkt je pre neho dôležitejší. Keď však jeho kamarát Goose príde pri jednom skúšobnom lete o život, začína sa Maverick meniť.
Kukni na to! hodnotí: Keď Steven Spielberg angažoval Toma Cruisea do Vojny svetov, mal americký herec za sebou štvrťstoročie mimoriadne úspešnej filmovej kariéry, v ktorej prešiel prerodom zo sladkého chlapca, z ktorého sa dievčatám podlamovali nohy, na geniálneho herca, ktorý i v súčasnosti neustále posúva svoje možnosti a väčšinu krkolomných kúskov vo filme hrá bez kaskadéra. Medzi Vojnou svetov a filmom Top Gun prešlo takmer 20 rokov a ono aj v týchto dvoch filmoch ten prerod nádherne vidieť. V roku 1986, keď mal Top Gun premiéru, bol Tom Cruise za toho neskrotného macha, ktorého očiam podľahne bez problémov žena akéhokoľvek veku i postavenia. Drzosť, sebavedomie, to mu v tomto prípade nechýba a minimálne v prvej polovici filmu je ho tak nadmieru, až je to nepríjemné. Nič to však nemení na tom, že zrejme presne takto si to režisér predstavoval a presne tak to Tom Cruise dal. O jeho bezbrehom talente zas svedčí druhá polovica filmu, v ktorej sa charakter hlavného hrdinu obracia o 180 stupňov a Tom Cruise to opäť dáva na pána. Príbeh samotný v sebe nesie jednak kus tej povestnej americkej hrdosti, ktorá mne osobne prekáža, ale zas na druhej strane uznávam, že by sme zrejme boli niekde úplne inde, keby sme dokázali byť tak hrdí sami na seba. Na druhej strane v tom príbehu je kus ľudskosti, ktorý hovorí o tom, že aj tým chlapom s veľkým ch to ich srdce občas zmäkne. Isteže, vo filmografii Toma Cruisea nájdeme oveľa lepšie i akčnejšie filmy, ale vidieť Top Gun sa vždy oplatí. Uvedenie vo formáte 4K Ultra HD prekvapilo a finálny výsledok je naozaj excelentný. V prípade zvuku, rovnako ako pri predošlých dvoch filmoch, odporúčam pôvodný zvuk s titulkami. Český dabing je síce remastrovaný a uznávam, že na svoj vek už vlastne kultový, ale prelet stíhačky si naplno užijete práve v origináli.

70%

Pavol Božík