Kam až sme ochotní zájsť?

Do slovenských kín na jeseň príde dlho očakávaný milostný príbeh o láske, vášni a nádeji. Film Piargy, nakrútený v koprodukcii RTVS podľa novely Františka Švantnera, z medzivojnového obdobia, zrkadlí dnešnú spoločnosť natoľko, až z toho ide mráz po chrbte.

Tento príbeh rozpráva jazykom lásky a vášne, som si istá, že mu každý porozumie. Je to najdlhší projekt, na ktorom som kedy robila. Pracovalo na ňom veľmi veľa ľudí rôznych národností, čo dopomohlo k tomu, aby dostal medzinárodný temperament a iskru, hovorí predstaviteľka hlavnej hrdinky Judit Bárdos.

Mladá, krásna a chudobná Juliša (Judit Bárdos) zaplatí krutú daň za túžbu po lepšom živote. Keď sa vydá za Martina (Daniel Fischer) – syna najbohatšieho statkára, ocitne sa v rodine, kde vládnu tvrdé pravidlá. Nielenže bude čeliť nepríjemnému tlaku svokry, ale nedokáže sa ubrániť ani násilným zvodom svokra (Attila Mokoš). Juliša sa napriek tomu do manželovho otca zamiluje a vznikne ľúbostný trojuholník. Zakázané tajomstvo však neostane dlho utajené a vyťažiť z neho zatúžia všetci. Julišina sestra (Lucia Šipošová), ľudia v obci a dokonca aj dedinský kňaz (Ivan Martinka). Dedina Piargy bude žiť hriešnym životom, až kým za jednu fašiangovú noc úplne nezmizne. Akoby ju čerti odniesli s ľuďmi, domami aj zvieratami. Naplnia sa proroctvá starej miestnej vedmy Uli (Jana Oľhová) o príchode ancikrista a krutom treste?

Mohlo sa to stať v roku 1939, ale aj v roku 2022. Vzťahy medzi manželmi, rodičmi a deťmi, či cirkvou a dedinou, sa v mnohých smeroch dodnes nezmenili. Piargy sú metaforou boja dobra a zla a nastavujú zrkadlo pokrivenej morálke, ktorá nie je cudzia ani dnešnej spoločnosti, hovorí producentka Silvia Panáková.

Vo filme sa objaví i zosnulý Marián Geišberg. V roku 2016 padla prvá klapka práve s ním. Boli to zábery v Třebíčskej katedrále v Česku a na radnici v Bratislave. To sme netušili, že premiéry sa už nedožije a je mi to veľmi ľúto, lebo to bol nielen mimoriadne talentovaný herec, ale predovšetkým úžasný človek, dodáva Silvia Panáková.