Kostýmy pre film Žižka boli výzvou

Vytvoriť čo najpresnejšie dobové kostýmy zo začiatku 15. storočia a pritom mať vizuálne zaujímavý film, to bola pre režiséra a producenta snímky Jan Žižka, Petra Jákla a jeho tím, výzva. Autentickosť dobových kostýmov a zbraní je pri nakrúcaní historických filmov dá tvorcom vždy zabrať.

Ten kompromis medzi čo najpresnejšími návrhmi zbroje postáv, ktoré by zároveň mali na plátne pôsobiť zaujímavo a atraktívne, sme hľadali naozaj dlho. Keď niekde žoldnieri niekoho zabili, vzali si časť jeho zbroje alebo oblečenia. To sa dialo bežne. Veľa vecí si aj vyrábali, a pretože pochádzali z rôznych krajín, nosili aj zbrane bežné v zahraničí, odôvodnil pestrosť výbavy filmových bojovníkov režisér Petr Jákl.

Jan Žižka vo filme nosí krátky zubatý meč, ktorý sa v tom čase používal na lámanie zbraní nepriateľov. Taká vynaliezavosť zbrojárov nebola ničím neobvyklým. Podľa profesora histórie Jaroslava Čechury je v dobových príručkách zo začiatku 15. storočia dokonca možné nájsť aj predchodcu dnešného tanku.

Neoddeliteľným a zásadným atribútom, ktorý si s vizážou Jana Žižku každý okamžite spojí, je jeho páska cez vypichnuté oko. Strata oka je aj jedným zo zásadných momentov filmu. Oproti tradičnej predstave čistej, čiernej, skoro až pirátskej pásky z Vávrových filmov však tvorcovia siahli k o niečo surovejšiemu, zato však realistickejšiemu poňatiu. Použili sme kus handry, ktorú si postava Kataríny odtrhne zo spodnice. Chceli sme, aby páska vyzerala dobre, ale zároveň realisticky. Nakoniec vznikla táto hnusná, krvavá, špinavá handra, vysvetlila so smiechom kostýmová návrhárka Kateřina Mírová.

Film Jan Žižka, ktorý rozpráva príbeh jedného zo siedmich nikdy neporazených bojovníkov histórie, príde do slovenských kín 8. septembra 2022. Uvedie ho distribučná spoločnosť Magic Box Slovakia.