Láska v Toskánsku? Nič nie je nemožné!

V kinách práve odštartovala romantická komédia s vôňou Toskánska, v ktorej sa Liam Neeson ako londýnsky umelec vracia spolu s dospelým synom do Talianska, aby predali svoj niekdajší rodinný dom. Čakajú tu na nich prekvapivo náročné opravy zanedbanej ale nádhernej kamennej vily, veľa slnka, vína, pravé špagety a jedna krásna Talianka –  majiteľka miestnej reštaurácie. V pohodovom letnom filme Láska v Toskánsku sa Liam Neeson stretáva pred kamerou so svojím synom Micheálom Richardsonom. Otec a syn na plátne aj v živote.

Londýnsky umelec Robert (Liam Neeson) a jeho syn Jack (Micheál Richardson) pred rokmi prišli o ženu a matku. Navzájom sa odcudzili, teraz sa však spoločne vracajú do svojho starého rodinného domu v Toskánsku, ktorý potrebujú narýchlo predať. S usadlosťou sú spojené ich šťastné aj nešťastné spomienky, ktoré vybledli a spustli rovnako ako dom. Namiesto idylickej vidieckej vily, ktorú si pamätajú, nájdu takmer ruinu s pretekajúcou strechou, kusmi omietky opadávajúcimi zo stien a so spráchnivenými okenicami i dverami vypadávajúcimi z pántov. Nezostáva im nič iné, len sa tu neplánovane zabývať a pustiť sa do opráv. Prirodzená nešikovnosť ich prinúti vyhľadať pomoc u miestnych rázovitých murárov a Jack v mestečku narazí (a to doslova) na Natalie, šarmantnú majiteľku malej reštaurácie. Ako rekonštrukcia pokračuje, otec a syn krok za krokom opravujú aj svoj ochladnutý vzťah, ktorý po matkinej smrti schátral rovnako ako ich vidiecka usadlosť. Pôvabné Toskánsko s úzkymi cestičkami medzi zelenými pahorkami, miestni ľudia, talianska pohoda, slnko a nesmelý začiatok romantického vzťahu Jacka a Natalie fungujú ako najlepšia rodinná terapia.

Režisér James D’Arcy, známy predovšetkým ako herec (Atlas mrakov, Dunkirk, Avengers: Endgame), o svojom scenáristickom a režijnom debute celovečerného hraného filmu hovorí: Inšpiráciu napísať scenár k filmu som dostal počas dovolenky v Toskánsku. Najprv som uvažoval, že si v ňom zahrám postavu syna Jacka, ale keďže od prvého zámeru až po začiatok nakrúcania uplynulo viac ako desať rokov, bol som na tú úlohu už pristarý. Vyskytla sa však nová možnosť – ako plynul čas, zrazu som videl vo svojej hlave film tak jasne, že som si nedokázal predstaviť, že by ho režíroval niekto iný. Príbeh prešiel mnohými zmenami, ale v jeho centre som si vždy predstavoval lásku medzi otcom a synom. Dúfal som, že keď ich  premiestnim do cudzieho prostredia, ktoré ukrýva ich tajomstvá a spomienky, pomôže to k vzájomnému zblíženiu oboch tvrdohlavcov. Cítil som, že pôvabná toskánska krajina môže uvoľniť napätie a znovu vybudovať otcovskú a synovskú lásku.

Do úloh otca a syna sa D´Arcymu podarilo získať podľa jeho slov obsadenie snovLiama Neesona a jeho syna Micheála Richardsona, ktorých s príbehom spája viac než to, že vo filme hrajú príbuzných. Rovnako ako filmové postavy, aj oni stratili manželku a matku. Micheál si svoje pôvodné priezvisko Neeson zmenil až predvlani na poctu svojej matke, herečke Natashi Richardson, ktorá pred jedenástimi rokmi tragicky zahynula po páde na lyžiach. Micheál mal vtedy trinásť rokov a so smrťou svojej matky sa nemohol dlho vyrovnať. Nevynechal jediný večierok a smútok sa snažil zapíjať alkoholom. Film Láska v Toskánsku sa tak pre Liama Neesona a jeho syna stal príležitosťou, ako sa s rodinnou tragédiou po dlhých rokoch vyrovnať.

Je to skvelý príbeh o rodine a láske. A taktiež o súcite a strate, pričom nechýba humor. Zistil som, že má pri mojom zármutku katarzný účinok. A keď sa toto dialo prostredníctvom  filmu, toto nakrúcanie bolo pre mňa naozaj jedinečné a výnimočné, hovorí o svojich pocitoch Liam Neeson a jeho syn ho dopĺňa: Na začiatku, keď som to čítal, bolo to také blízke a istým spôsobom zvláštne, ako príbeh vstupoval do našich životov. Je to už 10 rokov, čo mama odišla a ja som práve ten, kto stratil rodiča v mladom veku. Vo filme je veta, v ktorej otec hovorí: Nikto nevie, čo má v tej situácii robiť. Nemyslím si, že to niekto vie, ale keď takéto niečo zažijete a potom sa na dlhý čas uzavriete, myslím si, že to nie je spôsob, ako by ste mali trúchliť. Musíte smútok dostať zo seba von, musíte plakať, v žiadnom prípade blízkeho človeka nesmiete vytlačiť zo svojej pamäti, niečo také som totiž urobil ja a som presvedčený, že veľa ľudí tiež. Takže tento proces – to dúfam a tak to cítim – mi pomohol odstrihnúť sa od toho, čo bolo vo mne akoby zamknuté.

Postavu krásnej majiteľky štýlovej reštaurácie si zahrala talianska herečka Valeria Bilello, ktorá sa objavila v niekoľkých talianskych filmoch, ale najmä v televíznych seriáloch. V roku 2012 ju Giorgio Armani oslovil, aby sa stala celosvetovou tvárou kampane vône Armani Code Luna. Film Láska v Toskánsku sa premieta vo všetkých kinách na Slovensku, kam ho 27. augusta priniesla spoločnosť Bontonfilm.