Mŕtvy bod reflektuje na aktuálne dianie

Tajomstvá, spiknutia i odhalenia. Seriál Mŕtvy bod reflektuje na súčasnosť absolútne aktuálne, čo je jeho najväčšia devíza. A hoci z nej dokáže dostatočne čerpať (miestami pôsobí až príliš naivne, či dokonca primitívne), no ak patríte medzi hltačov odhaľovania nebezpečenstva, prídete si na svoje.

Nakrútiť v dnešnej dobe seriál, ktorý zaujme a dožije sa viac, ako jednej série, je podľa mňa umenie. A to, že koncom tohto mesiaca štartuje už tretia séria Mŕtveho bodu je pre mňa prinajmenšom prekvapením.

Ako som spomínal v úvode, najväčšou devízou Mŕtveho bodu je jeho reflektovanie na aktuálne udalosti. Divák, ktorý sa aspoň trochu orientuje v celosvetovom dianí, najmä teda v tých desivých prípadoch, ktorých masovosť následne obletí celý svet (a nemusí ísť výlučne iba o teroristické, či hakerské útoky), nájde v jednotlivých dieloch odkazy na udalosti, ktoré sa skutočne udiali. Samozrejme, ide o inšpiráciu, ale je to tam.

Základná dejová línia sa točí okolo špeciálneho oddelenia FBI v New Yorku, kde celý príbeh začína v momente, keď sa v strede rušnej Times Square objaví taška a v nej neznáma, nahá a celkom potetovaná žena. Kto to je? Kto ju potetoval? A čo ju spája s Kurtom Wellerom, agentom FBI, ktorého meno má rovnako vytetované na chrbte? Nič si nepamätá!

Ako Weller a jeho parťáci – vojnový veterán Reade, tajnostkárka Zapatová, geniálna forenzná špecialistka Pattersonová a zástupkyňa riaditeľa Mayfairová – postupne odhaľujú tajomstvá ženinho tetovania, ponárajú sa do nebezpečného podsvetia plného smrteľných tajomstiev, spiknutí a odhalení. A keď žena bez mena prejaví nečakané schopnosti a talent, je Weller vtiahnutý do ich komplikovaného vzťahu ešte hlbšie.

Seriál má 23 častí, každá má zhruba štyridsať minút a každá rieši samostatný prípad nadupaný napätím a absolútne aktuálnymi celosvetovými udalosťami. Spoločnou niťou série je však ešte rozsiahla špionážna misia, ktorá by mohla zmeniť osud celého sveta.

Pri sledovaní sa divák pasuje s dvoma protipólmi. Na jednej strane vynikajúci nápad, ktorý reflektuje na aktuálne dianie, výborne napísané samostatné príbehy. Na druhej strane sa tu až neuveriteľne často objavujú ploché texty a dialógy (za čo možno môže zmrvený preklad), no čo zaráža ešte viac, je tá obrovská dávka naivity, ktorú tvorcovia divákovi podsúvajú vo forme riešenia prípadov. Zvlášť u forenznej špecialistky Pattersonovej to miestami až vytáča, keďže všetko rieši akoby lusknutím prstu a všetky technické vymoženosti, ktoré má pre svoju prácu k dispozícii fungujú tak dokonale, že keby to bolo skutočné, tak Mŕtvy bod nemá byť o čom, pretože svet by bol dokonalý.

Séria končí samozrejme otvorene. Mnoho vecí sa vyrieši. Samozrejme, každý samostatný príbeh, ale tiež mnoho vecí zo špionážnej nite, ktorá sa postupne odmotáva a na jej konci, žiaľ, je i niekoľko mŕtvych. K sérii je pribalených niekoľko bonusových dokumentov o sérii a tiež vynechané scény. Narozdiel od jednotlivých častí, ktoré majú jednak český dabing a sú k dispozícii i české titulky, bonusový materiál takúto podporu nemá.

Mŕtvy bod síce disponuje niekoľkými mŕtvymi bodmi, ktoré by sa do budúcna dali rozjasniť, no v konečnom dôsledku sa mu dá uveriť takmer všetko. Veľkým plusom je fakt, že sa v ňom ako na bežiacom páse nestriedajú hviezdne mená, ale si vystačil s relatívnymi hereckými nováčikmi. I to svedčí o tom, že tvorcovia boli o obsahu zrejme absolútne presvedčení. A opakujem, ak dychtíte po aktuálnych informáciách a zaujímavá vás svetové dianie, prídete si na svoje.

Réžia: Mark Pellington, Steve Shill, Karen Gaviola, Rob Hardy, Marcos Siega, Rob Seidenglanz, Kenneth Fink, Tricia Brock, Jeff T. Thomas, Dermott Downs, Jeff King, Romeo Tirone, David McWhirter
Hrajú: Sullivan Stapleton, Jaimie Alexander, Rob Brown, Audrey Esparza, Ashley Johnson, Ukweli Roach, Marianne Jean-Baptiste, Johnny Whitworth, Dave Quay, Trevor Long, Jordana Spiro, Robert Eli, Cotter Smith, Debra Monk, Logan Smith, Michael Gaston, Adam David Thompson, Michael Rogers, Jason Kravits, Frank Pando, Stephanie Andujar

Pavol Božík
60%

Žáner: Seriál
Distribúcia: Magic Box
Rok vydania: 2017
Formát: DVD (Box / 5 diskov)
Celková dĺžka: 23 x 40 minút + bonusový materiál
Jazyková verzia: anglická (DD 5.1), česká, maďarská (DD 2.0)
Titulky: anglické pre nepočujúcich, české, maďarské, poľské, grécke
Bonusy: 8 dokumentov, komentár tvorcov k úvodnej epizóde, nezverejnené scény, nevydarené zábery