Návrat nesmrteľných hrdinov

Oheň

Nové technológie prinášajú nové zážitky. Nové možnosti prinášajú príležitosť sledovať staré filmy vo vysokom rozlíšení a tak dnes doma v obývačke môžete pri sledovaní filmu z osemdesiatych, či deväťdesiatych rokov minulého storočia mať dojem, že je to film súčasný. Častokrát sa ma niekto opýta, či dnes ešte niekto kupuje DVD? Kupuje! Ale to nie je téma, o ktorej sa chcem sa baviť. Tá otázka vyvstáva z toho, že k dispozícii sú Blu ray disky a 4K Ultra HD disky a sledovanie filmov na nich prináša oveľa, oveľa väčší zážitok. Nové filmy v týchto verziách vychádzajú automaticky, ale dokonalým remasteringom, ktorý si súčasné možnosti vyžadujú, prechádzajú i kultové filmy minulosti. Niekoľko je ich aktuálne i v ponuke spoločnosti Magic Box, tak sme si pár pozreli.

Oheň
Réžia: Ron Howard
O čom to je:
Strhujúci, emóciami nabitý thriller o nebezpečnom živote profesionálnych hasičov. Kurt RussellWilliam Baldwin sú dvaja rozhádaní bratia, pracujúci podľa rodinnej tradície ako hasiči v Chicagu. Keď sa objavia podivné série požiarov, ktoré spája rovnaký podpaľačský rukopis, sú bratia donútení dať svoje spory bokom a venovať sa ich vyriešeniu.
Kukni na to! hodnotí: Oheň je film z roku 1991, takže sa tu bavíme o poctivom a presvedčivom filmárskom umení z doby, kedy boli zelené plátna a počítačové technológie iba v plienkach a presvedčivosť filmu stála na prepracovanom scenári, dokonalých hereckých výkonoch a na svoju dobu nadčasových efektoch. To všetko Oheň má. Za efekty si dokonca vyslúžil nomináciu na Oscara. Obsiahly scenár vydal na takmer dva a pol hodinový film, pri ktorom sa však divák nenudí ani po takmer tridsiatich rokoch a niekoľkých vzhliadnutiach predtým, než sa film k nemu dostane zremastrovaný do 4K Ultra HD podoby. A je to naozaj zážitok. Obraz prešiel dokonalou rekonštrukciou, rovnako tak pôvodný zvuk, ktorý je v tomto prevedení naozaj veľkolepým zážitkom. Český dabing ostal pôvodný, teda ten, ktorý ešte v čase prvého uvedenia, hádam na VHS pripravila do distribúcie spoločnosť Hollywood Classic Entertainment. Aj na 4K Ultra HD disku je vo formáte stereo. A film? Ak je ešte niekto, kto nevidel tento strhujúci príbeh s veľkolepým hereckým obsadením (Robert De Niro, Donald Sutherland, Rebecca De Mornay a ďalší), nastal ten najlepší čas.

90%

Tvárou v tvár
Réžia: John Woo
O čom to je:
Sean Archer je agent FBI, ktorý žiali nad vraždou svojho malého syna. Aby ho pomstil, je dokonca ochotný podstúpiť drastickú plastickú operáciu, pri ktorej si vymení tvár s teroristom v kóme, Castorom Troyom. Ten sa však prebudí a privlastní si Seanovu totožnosť a skutočný Sean sa odrazu ocitne uprostred nepredstaviteľnej nočnej mory.
Kukni na to! hodnotí: Ono sa ten takmer dva a pol hodinový miž-maž vymenených ksichtov dosť ťažko popisuje, čím v tomto prípade jednoznačne platí, že je lepšie raz vidieť, ako stokrát počuť. Pretože aj pri sledovaní samotného filmu som si niekedy lámal hlavu nad tým, prečo to tento robí takto, keď on je vlastne ten dobrý a naopak a až záblesk ďalšieho filmového efektu ma osvietil a vrátil späť do správnej línie. Tým však ani náhodou nenaznačujem, že je film zmätočný. Práve naopak. Pri tak nadupanej akcii a neustálou zmenou totožností skôr obdivujem autorov scenára (Mike Werb, Micheal Colleary), že ho dokázali napísať celkom zrozumiteľne. Film Tvárou v tvár je z roku 1997 a patrí do kategórie tých akčných filmov, kde sa neustále niečo deje, aj keď to niekedy nemusí dávať zmysel, alebo by sa ten film bez toho zaobišiel a vôbec by ho nezničilo to, keby bol dajme tomu o dvadsať minút kratší. Na druhej strane však musím uznať, že tak John Travolta, ako aj Nicolas Cage sa v tomto žánri cítia ako ryby vo vode a zvlášť ten druhý by sa ho mal držať ako kliešť a nie bezhlavo siahať po každej filmovej príležitosti, bez ohľadu, o aký ide žáner. V prípade Cagea totiž na sto percent platí, že zobrať všetko neznamená dobre zahrať všetko. V tomto prípade je však excelentný. Film vychádza na Blu ray s výborne zremastrovaným obrazom, všetky jazykové verzie (okrem pôvodnej) sú však, žiaľ, iba v stereo formáte. Aj preto odporúčam pôvodnú verziu (5.1) s českými, alebo slovenskými titulkami. Tie sú i súčasťou priložených bonusov.

80%

Náhradníci
Réžia: Jonathan Mostow
O čom to je:
V blízkej budúcnosti, kedy ľudia prežívajú svoj život prostredníctvom dokonalých náhradníkov, ktorých kontrolujú z bezpečia svojich domovov, je vražda vecou minulosti. Keď však niekto zavraždí študenta, spojeného s tvorcom týchto ľudských kópií, musí agent FBI znovu vstúpiť do reality a riskovať svoj život, aby záhadu objasnil. Ale keď dôjde na súboj technológie s ľudstvom, komu možno veriť?
Kukni na to! hodnotí: Režisér Terminátora 3 prichádza s fascinujúcim psychologickým thrillerom, v ktorom vytvára svet neďalekej budúcnosti a zároveň rozohráva nesmrteľný boj medzi dobrom a zlom. A je na divákovi, aby si hodinu a pol vytváral názor na to, kto je v tomto príbehu dobrý, a kto zlý, respektíve, čo je dobré a čo už je cez čiaru. Film Náhradníci vznikol v roku 2009. Posunuli sme sa o desať rokov ďalej a trápia nás úplne iné problémy, než nejakí náhradníci, ktorí sú (nateraz) iba výplodom fantázie scenáristov. Kto vie, čo však bude o ďalších desať, dvadsať rokov… Nateraz ostávame nanajvýš pri zaujímavom filmovom zážitku, ktorému dominuje Bruce Willis v ďalšej zo svojich akčných hlavných úloh a hoci miestami pôsobí unavene, ešte stále má dosť síl, aby ten svet zachránil, ak by to bolo treba. Náhradníci vychádzajú po desiatich rokoch na Blu ray s vydareným dabingom a dokonca so slovenskými titulkami. Na rozdiel od 4K Ultra HD zremastrovaného Ohňa, kde chýbajú akékoľvek bonusové materiály, v tomto prípade na diváka čakajú okrem iného vynechané scény, či množstvo informácií o tom, ako sa komiksová predloha menila na film. Všetko s titulkami v zrozumiteľnom jazyku.

70%

Pavol Božík