Poď sa báť

Gremlins

Rozmanitosť filmovej ponuky spoločnosti Magic Box je bezodná. Filmoví fanúšikovia v nej nájdu filmy všetkých žánrov a široký výber v každom z nich. My sme trochu relaxovali a trochu sa báli pri hororoch, ktoré sa v posledných mesiacoch v ponuke spoločnosti Magic Box objavili na DVD, Blu ray, alebo v 4K Ultra HD prevedení.

Gremlins
Réžia: Joe Dante

O čom to je:
Je roztomilý a môžete ho mať doma. Ale dbajte nasledujúcich varovaní: Nesmiete ho namočiť. Chráňte ho pred priamym svetlom. A čo je najdôležitejšie, na čo nesmiete nikdy zabudnúť, aj keby plakal akokoľvek, aj keby žobronil, v žiadnom prípade ho nekŕmte po polnoci. S týmito tromi inštrukciami prevzal Billy Peltzer svojho nového prítulného maznáčika. Dostal však oveľa viac, než kúpil.
Kukni na to! hodnotí: Skôr, než sa Chris Columbus v roku 1991 celosvetovo preslávil filmom Sám doma, napísal iný vianočný kult. V roku 1984 sa pod producentským dohľadom Stevena Spielberga na scéne objavili Gremlins. Milí, zlatí, roztomilí (predpokladám, že boli motívom pre v komunizme obľúbených plyšákov mončiči, napriek tomu, že v tom čase sme u nás o Gremlinoch nič netušili), teda pokiaľ sa dodržiavajú všetky pravidlá. Tragikomická vianočná dráma sa v Amerike okamžite stala kultovou, v deväťdesiatych rokoch sa aj u nás objavila na videokazetách. Našla si tu síce svojich fanúšikov, no vzápätí prišiel Columbusov film Sám doma a čo sa zahraničnej vianočnej klasiky týka, prevalcoval úplne všetko. Po neuveriteľných 35 rokoch sa Gremlins vracajú aj na náš trh a to hneď vo formáte 4K Ultra HD. Dlho sa diskutovalo o tom, či toto aktuálne vydanie bude mať českú jazykovú podporu a objaví sa aj v našom teritóriu. Podarilo sa a fanúšikovia sú nadšení. Je fajn mať prístup k tomuto kultu, hoci uznávam, že po tých rokoch sa divák pri mnohých scénach už viac pousmeje, než by sa bál. Pretože Gremlins boli pôvodne zamýšľaní netradične – ako vianočný horor. Pozerať sa na to však dá aj po rokoch. S obrazom sa ešte určite dalo čo – to urobiť, zvuk odporúčam pôvodný a nastaviť titulky. Česká verzia je totiž v netradičnom formáte voiceover. Nejde o klasický dabing, ale o pár hlasov, ktoré skôr čítajú český preklad a samozrejme, v pozadí ide originálny zvuk. Veľmi to pripomína časy prvých pašovaných videokaziet a hoci to vyznieva nádherne dobovo, v súčasnosti to pôsobí prekvapivo.

80%

Mama
Réžia: Tate Taylor

O čom to je:
Pre partičku stredoškolákov z malého amerického mestečka je kľúčom k úspešnému víkendu nájsť ľubovoľného dospeláka, ktorý im kúpi alkohol. Osamelá pani Sue Ann je v tomto smere darom z nebies. Nielen, že teenagerom bez mrknutia oka kúpi prepravku s alkoholom, ale navyše im ponúkne aj pivničné priestory vo svojom odľahlom dome, aby si ho tam mohli vypiť a trochu sa pritom zabaviť. Mama Sue Ann má len pár drobných podmienok. Aspoň jeden z účastníkov musí zostať triezvy, aby ostatných mohol bezpečne odviezť domov. V jej dome sa nesmie nadávať a nikto nesmie chodiť hore, do obytných priestorov domu, čo sú na prvý pohľad celkom splniteľné podmienky. A tak sa miestne deti stretávajú u mamy častejšie a častejšie. Avšak do párty pohody sa pomaly začínajú vkrádať temnejšie tóny, keď sa zrazu z nadštandardnej pohostinnosti domácej pani stane zvláštny druh posadnutosti a istota, že raz príde deň, keď za to bude niečo chcieť naspäť. Z dokonalého sna všetkých teenagerov sa rýchlo stane nočná mora a najlepšie miesto v meste sa premení v najhoršie miesto na Zemi. Ona vám to predsa hovorila detičky. Hore ste nemali chodiť.
Kukni na to! hodnotí: Hoci sa to nezdá, ale prvý raz sa Octavia Spencer objavila na filmovom plátne vo filme Čas zabiť, fenomenálnej dráme nakrútenej podľa knihy Johna Grishama. To bolo v roku 1991. O osem rokov neskôr sa objavila napríklad vo filme V koži Johna Malkovicha a následne v desiatkach ďalších filmov rôznych žánrov. Zlom nastal v roku 2011, keď stvárnila jednu z hlavných úloh filmu Čiernobiely svet, za ktorú získala Oscara, čo ju vystrelilo do hereckých výšin. Skratené čísla (dráma), Santa je stále úchyl (komédia), Tvár vody (miž-maž žánrov), Chatrč (mysteriózna dráma), Odrazu sme rodina (komédiálna dráma) – to je iba pár (tých najsilnejších) filmov, ktoré nasledovali. Aktuálne sa Octavia Spencer objavuje v hlavnej úlohe filmu Mama. Horor, teda žáner (mohlo by sa zdať), v ktorom sme túto skvelú herečku ešte nevideli. Ale omyl. V roku 2009 sa mihla vo filme Halloween II, ale tak výrazná úloha to nebola. A navyše pozor, Mama v žiadnom prípade nie je ten klasický horor, v ktorom spoza dverí vyskakujú duchovia či vrahovia. Je to veľmi svieža, moderná nakladačka, skôr o psychických problémoch, ktoré plynú z nejakej (zo začiatku) nešpecifikovanej traumy a môžu vyústiť v naozaj nepríjemnú sociálnu katastrofu. Na Octavii Spencer tento film stojí i padá. Práve ona ho ťahá od začiatku do konca. Nespočetné množstvo pubertiakov jej v podstate iba asistuje. Oscarová herečka dostala vo filme neobmedzené možnosti a vďaka kreácii svojho niekoľkodruhového charakteru dostáva bezbrehý priestor na predvedenie svojho hereckého talentu. A ide jej to výborne. Samotný príbeh je síce ľahko predvídateľný, ale to je v podstate v tomto žánri samozrejmosť. Mama dôstojne nadväzuje na zlaté časy tinedžerského hororu a stojí za pozornosť.

80%

La Llorona: Prekliata žena
Réžia: Michael Chaves

O čom to je:
La Llorona. Plačúca žena. Desivý prízrak chytený medzi nebom a peklom s hrozným osudom spečateným vlastnou rukou. Už len zmienka jej mena desí po svete celé generácie. Počas života v záchvate žiarlivosti utopila svoje deti, no vzápätí sa za nimi so žalostným plačom vrhla do rozbúrenej rieky. Teraz plače naveky. Jej slzy sú smrteľné a kto v noci začuje jej volanie smrti, je zatratený. La Llorona sa zakráda tmou a loví deti v zúfalom pokuse nahradiť vlastné. Stáročiami sa jej nenásytná túžba stáva čoraz väčšou… a jej metódy čoraz desivejšími. V 70. rokoch 20. storočia sa La Llorona v Los Angeles zakráda nocou – za deťmi. Ignorujúc strašidelné varovanie znepokojnej matky podozrivej z ohrozovania detí, sa sociálna pracovníčka so svojimi malými deťmi čoskoro ocitne v hrôzostrašnej nadprirodzenej ríši. Jedinou nádejou ako uniknúť smrteľnému hnevu La Llorony zostáva kňaz zbavený ilúzií, ktorý na pomedzí strachu a viery pomocou mysticizmu vyháňa zlo. Vystríhajte sa pred jej chladným kvílením, nezastaví sa pred ničím, aby vás pohltila do svojej temnoty. Jej muky už nič nezmierni. Jej dušu už nič nespasí. Niet úniku pred prekliatím La Llorony.
Kukni na to! hodnotí: A toto je presne tá kombinácia súčasnosti a dávnej legendy o niečom, čo sa nejakým spôsobom zjaví tu a teraz a trápi to ľudí v každom období. Priznám sa, že som s napätím očakával, čo zaujímavé tento film prinesie v priebehu hodiny a pol, respektíve, čo nové prinesie na poli žánru. A v podstate žiadne prekvapenie. Niežeby sa to nedalo dopozerať do konca, ale dlhú dobu pred koncom divák vie, ako to skončí a v podstate jediné, čo sleduje, je vystríhať sa ľakavým momentom, ktorých je vo filme viac než dosť, a kto ich má rád, ten si to jednoznačne vychutná. Natočené moderne, s nádychom súčasnosti, raz sa to vidieť dá.

60%

Cyntoryn zvieratiek
Réžia: Kevin Kölsch, Dennis Widmyer

O čom to je:
Doktor Louis Creed sa so svojou manželkou a dvoma deťmi presťahoval z veľkomesta na vidiek, do veľkého domu na okraji lesa, v ktorom sa ukrýva cintorín domácich zvierat. Na ten miestne deti už od nepamäti pochovávajú svoje domáce zvieratká, ktoré zomreli buď prirodzenou smrťou alebo sa stali obeťami rušnej cesty, ktorá pretína mestečko. Zatiaľ čo otec a lekár Louis sa k smrti stavia pragmaticky ako k definitívnemu koncu života, jeho žena Rachel má po hrôzostrašných zážitkoch z detstva s témou smrti obrovské problémy a je pre ňu veľmi dôležité pred vedomým konečnosti ochrániť svoje dve deti. Keď sused, Jud Crandall, nájde ležať pri ceste mŕtvu mačku ich dcéry Ellie, rodičia zrazu nevedia, ako to dcére vysvetliť. Je to práve Jud, kto Louisovi poradí, že keď mačku čo najskôr pochovajú na zvieracom cintoríne, nebudú jej musieť povedať vôbec nič. Mačka sa však jedného dňa vráti, trochu viac divokejšia, trochu nebezpečnejšia, trochu iná. Jej návrat spustí lavínu desivých udalostí, ktoré Louisovi a jeho blízkym totálne zmenia život. Smrť mačky totiž nebola ani zďaleka posledným úmrtím. Louis sa nakoniec chytá zúfalej nádeje, ktorú mu ponúka cintorín zvierat. Aj keď je pred ním varovaný desivými snami, napriek tomu sa Louis rozhodne ešte raz vyskúšať jeho silu. Nemôže totiž inak.
Kukni na to! hodnotí: Remake klasiky nakrútenej podľa knihy Stephena Kinga. Teda remake, neviem, ono totiž k tomu vyšla i prepracovaná kniha, ktorá je podľa čitateľov úžasná, no film s ňou vraj má pramálo spoločného. Pohľadom diváka, ktorý knihu nečítal a videl i pôvodný film hodnotím pozitívne sviežosť súčasnosti. Vďaka moderným technológiám je to presvedčivé a uveriteľné. Jednoducho sto minút, ktoré fanúšikovia hororu určite zvládnu. Pre mňa osobne oveľa lepšie, ako pôvodný film, ale to je zrejme tým, že na tom pôvodne som nevyrástol a tento som jednoducho prijal.

60%

Pavol Božík