Povinná predvolebná jazda

Raz si dole, raz zas hore. Stará pravda, ktorá hádam nikde neplatí viac, ako v politike. Niekdajší americký senátor Gary Hart by vedel rozprávať. Ale v podstate za takýmito prípadmi nemusíme chodiť za oceán, ba ani za hranicu. Aj hranol by vedel rozprávať. Na rozdiel od neho však Hart stihol za sebou včas zhasnúť svetlo. A za oveľa menší problém.

Gary Hart zaujal v roku 1988 najmä generáciu mladých amerických voličov a bol považovaný za hlavného favorita na demokratickú prezidentskú nomináciu. Jeho geniálnu a napredujúcu volebnú kampaň zatienila správa o mimomanželskom pomere s Donnou Rice. Bulvárni aj seriózni novinári prvý raz v histórii spojili svoje sily a senátor Hart bol donútený pod ťažobou okolností, svoj volebný boj vzdať. Aj napriek tomu však zanechal hlbokú a nezmazateľnú stopu v americkej politike aj na svetovej scéne.

Pred nadchádzajúcimi voľbami u nás, kedy sa zdochýňajúci kôň snaží kopať z posledných síl, môže tento príbeh pôsobiť až mierne cynicky. Hart podľahol tlakom, ktoré vyvolal jeho mimomanželský vzťah. Zhasol a odporúčal sa. V podstate za nič, žiaden problém. Iste, nevrhá to dobrú vizitku, ale môj bože, toto je naozaj až srandovné v porovnaní s tým, čo sa deje u nás a nikto za sebou nezhasína, iba bezhlavo kope do povetria, aby sa udržal pri moci.

Ďalšou skvelou dejovou nitkou je práca bulvárnych novinárov, ktorými tí seriózni v osemdesiatych rokoch v Amerike zjavne silno opovrhovali. Pri politickom škandále však našli vzácnu zhodu a dokázali o ňom informovať na oboch poliach a oboch úrovniach. Keď sa niečo také stane u nás, novinári si z úst takmer najvyššieho politického činitelia vypočujú, že sú zapredané prostitútky a namiesto toho, aby z uverejnených správ vyvodil dôsledky voči sebe samému, tvári sa ako šikanovaný chlapec na pieskovisku, ako opustený hranol, do ktorého si každý kopne, a on predsa chce iba to najlepšie. A to by sa tí papaláši divili, keby zažili na vlastnej koži skutočný bulvár.

Film Hlavný kandidát je nádhernou ukážkou toho, akú veľkú moc politika má. Som fanúšikom týchto filmových politických drám, ktoré povstali na základe reálnych príbehov a svojim spôsobom otvárajú ľuďom oči. A teraz si to porovnajme – americká politika, ktorá doslova hýbe celým svetom a Hartov mimomanželský zásun, ktorý ho stál nádejnú politickú dráhu, versus slovenská politika, ktorá sa dotýka päťmiliónového národa a priniesla toľko svinstva, že keby mal premiér milenecký vzťah hoci i so svojim psom, bol by to ten najmenší problém.

Hugh Jackman a po jeho boku Vera Farmiga, J. K. Simmons, či Alfred Molina doslova excelujú v precízne a zrozumiteľne napísanej a sfilmovanej politickej dráme, ktorú by si v priebehu nasledujúceho týždňa (ale samozrejme i hocikedy potom) malo stihnúť pozrieť čo najviac slovenských voličov a vôbec neuvažovať nad tým, či ísť, alebo neisť voliť, ale hlavne dobre zvážiť, koho voliť.

Film Hlavný kandidát na DVDBlu ray priniesla distribučná spoločnosť Bontonfilm aj s českým dabingom a pribalenými bonusmi. Komentár tvorcov prinesie pohľad na nakrúcanie filmu, vynechané scény doplnia to, čo divák možno na prvé pozretie nepochopí a krátky dokument o reálnom Hartovi dovolí porovnať skutočnosť s filmovým spracovaním. Je iba na škodu, že bonusy nemajú žiadnu českú podporu, čo sa žiaľ pri filmoch spoločnosti Sony Pictures stalo samozrejmosťou.

Pavol Božík
80%

Réžia: Jason Reitman
Hrajú: Hugh Jackman, Vera Farmiga, J. K. Sammons, Alfred Molina, Molly Ephraim, Kaitlyn Dever, Sara Paxton, Toby Huss, Kevin Pollak

Žáner: Politická dráma
Pôvodný názov: The Front Runner
Rok výroby: 2018 (Svetová premiéra: 21. november 2018)
Distribúcia: Bontonfilm
Rok vydania: 2019
Formát: DVD
Celková dĺžka: 109 minút
Zvuk: český, anglický, poľský, maďarský, turecký (5.1)
Titulky: české, slovenské, anglické, anglické pre nepočujúcich a 13 ďalších jazykových verzií
Bonusy:
* Komentár tvorcov
* Vynechané scény
* Odmietnutý kandidát