Jewell ako globálne spoločenské memento

O globálnom dopade súčasnej situácie na kultúru sa diskutuje vo veľkom. Nielen u nás, ale celosvetovo. Dopad to má na každý segment kultúry a v neposlednom rade i na fanúšikov. Aj tí filmoví si musia na plánované premiéry veľkofilmov počkať, pretože mnohé boli posunuté i o rok. To má samozrejme ďalší dopad na distribúciu filmov na DVD a Blu ray, pretože nové filmy neprichádzajú. Pre mnohých je svetielko nádeje aspoň v tom, že sa môžu vrátiť k filmom, ktoré v predchádzajúcich mesiacoch nestihli vidieť. A určite je takých viac než dosť.

Ešte v máji tohto roku priniesla spoločnosť Magic Box (Slovensko) do distribúcie DVDtiež aj Blu ray s najnovším filmom Clinta Eastwooda. Ten pri nakrúcaní filmu Richard Jewell vychádzal, ako už mnohokrát, zo skutočnej udalosti, ktorú pre (nielen zasväteného) diváka spracoval veľmi zrozumiteľne a pútavo. Richard Jewell bol zároveň jedným z posledných filmov, ktorý sa na konci januára tohto roku dočkal normálnej plánovanej premiéry i v našich kinách.

Počas letných olympijských hier, ktoré sa konali v roku 1996 v americkej Atlante, bezpečnostný strážnik Richard Jewell zachránil tisícky životov nálezom batoha plného bômb a následnou evakuáciou oblasti štadióna pred ich explóziou. Z prvotne oslavovaného hrdinu sa neskôr kvôli nespoľahlivým a nekompletným informáciám z médií stáva hlavným podozrivým.

Ak patríte medzi divákov, ktorí obľubujú skutočné príbehy, vyrozprávané naozaj precízne a navyše s dôrazom na detaily, z najnovšieho filmového počinu Clinta Eastwooda, ktorý sa skutočnými príbehmi necháva rád inšpirovať, určite nebudete sklamaní. Billy Ray navyše napísal veľmi dobrý scenár, v ktorom sa neopiera iba o zásadnú udalosť, ale skúma aj život hlavného hrdinu predtým a najmä potom.

Treba vedieť, že dvojhodinový filmový príbeh začína zhruba jednu dekádu pred olympiádou, ktorej sa týka. Richard Jewell je mladík, ktorý vykonáva prácu strážnika na školskom internáte, s minimálnymi kompetenciami a pocitom v jeho hlave, že má najväčšiu zodpovednosť na svete. Občas sa správa tak, že by sám nad sebou potreboval kontrolu. Doma má matku, ktorá ho bezhranične miluje a ak si niečo vo svojom obyčajnom živote želá, tak je to to, aby sa obrázok jej syna v policajnej uniforme, ktorý už roky visí nad komodou v obývačke, stal skutočnosťou.

Možno pomyselným medzikrokom je práca bezpečnostného strážnika, ktorá Jewella privedie v roku 1996 až na olympijský štadión v Atlante. V Richardových očiach je podozrivý úplne každý, kto má zapnutú bundu, plné vrecká na nohaviciach a hlavne každý batoh, ktorý sa objaví v jeho zornom poli. Jeho nadriadení sú zúfalí, zbytočné zásahy, ktoré sa Jewellovou ctižiadostivosťou udejú, ich iritujú, až do momentu, kým jeden ten batoh naozaj buchne. Ešte predtým však práve Jewell zachráni niekoľko tisíc životov.

Chvíľu je z neho národný hrdina. Chvíľu! Kým vyšetrovanie do rúk nezoberie FBI. Junáci v drahých oblekoch, platení z daní amerického národa nutne potrebujú výsledky. Keď však nemajú na koho ukázať, začnú sa zamýšľať nad tým, či vykonávateľom teroristického útoku nebol sám Jewell. A nakoniec presvedčia samých seba natoľko, že už v podstate ani nejde o nejaké pátranie, ale o presvedčenie verejnosti, že je to naozaj tak, čo sa im podarí dokonalou manipuláciou médií. Život hrdinu je okamžite v troskách a otočený naruby.

To je základná línia filmu. Následne sa jeho tvorcovia snažia diváka vtiahnuť do procesu (nie súdneho), počas ktorého má v prvom rade pochopiť to, kto je Richard Jewell. Stojíte na jeho strane, lebo je hrdina a divák to vlastne od samotného začiatku vie? Alebo ho odsudzujete, napriek tomu, čo urobil, ale jeho život je v konečnom dôsledku tak prostý a svojský, že by ste mu najradšej občas jednu vytli?

Eastwoodovi sa to podarilo bravúrne. Jeho Richard Jewell nie je totiž iba pohľadom na život jedného človeka. Je tiež pohľadom na fungovanie jednej spoločnosti, jedného systému, ktorý môže doslova lusknutím prstu zmeniť život každého. A výstražným prstom je, že mnohé črty z toho už pozorovať aj v našej spoločnosti. Nech je aj takýto film akýmsi mementom. Pretože k tomu, aby sme spoločensky padli na absolútne dno, nie sú vôbec potrebné žiadne teroristické útoky, stačí pár nekompetentných monštier.

Na Blu ray okrem filmu samotného nájdete aj skutočný príbeh Richarda Jewella vo forme dokumentu (ten prináša i DVD) a tiež film o filme.

Pavol Božík
90%

Réžia: Clint Eastwood
Hrajú: Paul Walter Hauser, Sam Rockwell, Kathy Bates, Wayne Duvall, Olivia Wilde, Jon Hamm, Nina Arianda, Dylan Kussman, Mike Pniewski, Niko Nicotera, David Shae, Jill-Michele Melean, Mitchell Hoog, Brandon Stanley

Žáner: Skutočný príbeh
Pôvodný názov: Richard Jewell
Rok výroby: 2019 (13. december 2019)
Distribúcia: Magic Box
Rok vydania: 2020
Formát: DVD, Blu ray
Celková dĺžka: 131 minút
Zvuk (Blu Ray): anglický (DTS HD Master Audio 5.1 NF), český, poľský (Dolby Digital 5.1)
Titulky (Blu Ray): české, anglické pre nepočujúcich a 10 ďalších jazykových verzií
Bonusy:
* Skutočný príbeh Richarda Jewella
* Film o filme: Konverzácia s Clintom Eastwoodom a ďalšími tvorcami a hercami