S Červenou volavkou v pätách

Téma zblúdilých agentov je v dnešnom svete plnom novičoku a teroristických útokov stále aktuálna. Z čias studenej vojny sa dodnes tradujú prípady, kedy ruskí agenti donášali Američanom a naopak. Zo správ tlačových agentúr je jasné, že to funguje dodnes. Ich osudy sa napokon častokrát stávajú témou filmových tvorcov. Jedným z takýchto počinov je i film Červená volavka.

Bývalá primabalerína Dominika Jegorovová žije v Rusku a so svojou matkou čelí bezútešnej a neistej budúcnosti. Vďaka tomu sa stáva ľahkou korisťou ruských tajných spravodajských služieb a dostáva sa do ich kurzu, v ktorom sa školia volavky. Tu prebieha tvrdý výcvik, ktorého cieľom je naučiť svoje žiačky, aby v úlohe profesionálnych zvodkýň využili svoje telo a myseľ ako dokonalé zbrane.

Po ukončení zvráteného a sadistického tréningu je Dominika ako najnebezpečnejšia volavka nasadená na Nathaniela Nasha, dôstojníka CIA, ktorý riadi jedného z najdôležitejších špiónov v Rusku. Dominika s Nathanielom vedú súboj plný vášne, špionážnych trikov a nedôvery. Dokáže ju Nathaniel presvedčiť, že je jediný človek, ktorému môže veriť?

Červená volavka má takmer dve a pol hodiny a je to sofistikovaná koláž špionážneho žánru, kde miestami divák netuší, kto je kto a kto s kým, prípadne proti komu kuje pikle. Ale tak to má v špionážnom filme byť. Dominika mohla byť baletkou svetovej úrovne, keby nedošlo k tragickému momentu počas predstavenia. Strýko na vplyvnom mieste a neradostná situácia v dome z nej napokon urobia agentku, ktorá hrá na všetky strany. Je zmyselná a vie premýšľať. To sú jej najsilnejšie zbrane, vďaka ktorým dokáže prežiť, zmiasť agentov v politicky najvplyvnejších krajinách sveta, i vykonať dokonalú pomstu.

Červená volavka sa prvoplánovo nehrá na film roka, no akosi prirodzene sa ním stáva. Jennifer LawrenceJeremy Irons či Mary-Louise Parker sú iba lákavou čerešničkou precízne vykreovaného príbehu, ktorý síce miestami zvádza k nepochopeniu, ale vždy iba na chvíľu. Scenáristi a filmári napokon veľmi dbali na to, aby sa divák tie dve a pol hodiny nenudil a skladal si čriepky príbehu do prekvapivého finále. Červená volavka je nečakané a veľmi milé prekvapenie.

Pre slovenského diváka s veľkolepým bonusom. Neviem, ako ostatným filmovým fanúšikom, ale mne unikla informácia, že táto americká špionážna dráma sa okrem Londýna, ViedneBudapešti nakrúcala i v Bratislave. Až keď hlavná hrdinka stojí pred šedou mramorovou budovou, ktorá nápadne pripomína bratislavský Istropolis, divák spozornie. Jennifer Lawrence nakrúcala i pred obrátenou pyramídou Slovenského rozhlasu, a kto bol niekedy v jej útrobách vie, že sa niektoré kancelárske scény nakrúcali i priamo v Slovenskom rozhlase. Predpokladám tiež, že jeden filmový záber na obrovské sídlisko je pohľadom na bratislavskú Petržalku, ale tam o tom nebudem presviedčať, keďže podobných sídlisk je v bývalom socialistickom bloku neúrekom a filmári by taký záber určite našli i v Budapešti, kde sa nakrúcanie filmu Červená volavka sústredilo. Kto však tušil, že hviezda Hier o život nakrúcala pred bratislavským Istropolisom, ruka hore!

Spoločnosť Bontonfilm prináša film Červená volavka na DVD, Blu ray (pre zberateľov vychádza Blu ray i v nádhernom steelbooku) i v 4K Ultra HD prevedení, ktoré sme mali možnosť vidieť. Koláž množstva nočných scén a šedého tónu farieb naznačujúceho dobu nových dejín krajín postsocialistického bloku, spojená s farbami moderných štvrtí Londýna, v ktorom sa dokonale mieša história so súčasnosťou, vytvára famóznu súhru farieb, ktoré výborne vyniknú práve pri sledovaní filmu v najväčšom rozlíšení. Český dabing je síce vydarený a pri dva a pol hodinovom filme, v ktorom treba pozorne sledovať, čo sa deje i praktickejší, ale pre väčší zážitok odporúčam pôvodný zvuk s českými titulkami. 4K Ultra HD vydanie prináša i Blu ray disk, na ktorom nájdete jednak slovenské titulky a jednak sú na ňom sústredené všetky bonusy, ktorých naozaj nie je málo a sú veľmi zaujímavé. Napriek tomu, že slovenčina, okrem tituliek na Blu ray disku inak absentuje, poteší fakt, že na Slovensko prichádza film so slovenskou adaptáciou obalu, takže v predajniach, či u predajcov na internete hľadajte Červenú a nie Rudú volavku.

Pavol Božík
80%

Réžia: Francis Lawrence
Hrajú: Jennifer Lawrence, Joel Edgerton, Matthias Shoenaerts, Jeremy Irons, Mary-Louise Parker, Charlotte Rampling

Žáner: Špionážny thriller
Rok výroby: 2018 (svetová premiéra 2. marec 2018)
Distribúcia: Bontonfilm
Rok vydania: 2018
Formát: DVD, Blu ray, 4K Ultra HD
Celková dĺžka: 140 minút
Zvuk (UHD): anglický (Dolby Digital), český 5.1, španielsky, nemecký, taliansky, poľský (všetky vo formáte 5.1)
Zvuk (Blu ray): anglický (7.1 DTS HD), český (5.1), španielsky, maďarský, poľský, thajský, turecký (všetky vo formáte 5.1)
Titulky (UHD): české, anglické pre nepočujúcich, španielske, francúzske, dánske, holandské, fínske, nemecké, talianske, nórske, švédske, čínske, poľské
Titulky (Blu ray): české, slovenské, anglické (a 20 ďalších jazykových verzií)
Bonusy na UHD: Audiokomentár
Bonusy na Blu ray:
* Nová studená vojna: vznik, adaptácia
* Agenti provokatéri: Obsadenie
* Remeslo: Vizuálna presvedčivosť
* Srdce búrky: Na natáčaní
* Vitajte v škole pre volavky: Balet, kaskadérske kúsky
* Otázka potreby: Postprodukcia
* Vynechané scény
* Komentár režiséra