Smrť nemusí byť konečná

Nakoľko je lákavá predstava, mať na účte také množstvo peňazí, že by sa vďaka nim dala poraziť choroba, či dokonca smrť? Otázka jednak (ne)etická, s odpoveďou prinajmenšom nepredstaviteľnou. Damian Hale disponuje takým množstvo peňazí, že kúpiť si dokonca nové telo, oklamať tak zhubnú rakovinu a dokonca kosu si brúsiacu Smrť, pre neho nie je žiaden problém. Ibaže ten známy a bohatý developer v novom tele si odrazu začne spomínať na udalosti, ktoré návrat v jeho novom tele oživili. A to nie je každému po chuti.

V hlavnej úlohe filmu Nesmrteľný sa predstavuje Ben Kingsley, ako bezodne bohatý developer Damian. Ani takých však neobchádzajú zdrvujúce verdikty lekárov. Keď sa dozvie, že mu nezostáva veľa času, rozhodne sa podstúpiť radikálny medicínsky zákrok, vďaka ktorému sa ručičky hodín jeho života posunú o pár rokov dozadu. Všetko je dohodnuté so šéfom kliniky, ktorá poskytuje nadštandardnú starostlivosť solventným klientom. Jeho zamestnanci zinscenujú Damianovu smrť a pretransformujú jeho vedomie do nového, mladšieho tela.

nesmrtelny-blu-ray_2d-o

Operácia prebehne úspešne a na scénu nastupuje Ryan Raynolds v úlohe mladého Damiana. Rýchlo si začína zvykať na novú identitu a užívať si život plnými dúškami. Netrvá to ale dlho a v jeho mysli sa začnú zjavovať zvláštne obrazy, tváre a výjavy z minulosti, ktorá je mu úplne neznáma. Kto za to môže? Čo sa vlastne stalo? Kto je to znovuzrodenému developerovi neustále v pätách? Začína ísť naozaj do tuhého.

Vynikajúci nápad, skvelé spracovanie. Klobúk dolu pred famóznym veľkým Benom, ktorý si v podstate iba štekne v úvode filmu a okamžite ho nahradí Ryan Raynolds, na ktorého vypracovaných pleciach je postavený zvyšok filmu. Nie je zlý, ale ku Kinglseyho charizme sa bude ešte niekoľko rokov prepracúvať. Vďaka brilantne napísanému scenáru však utiahne celý film a v jeho vystrašených očiach a vyprázdnenej mysli pobehuje príliš veľa otázok, na ktoré sa veľmi ťažko hľadajú odpovede. A pravda môže byť šokujúca…

Film režiséra Tarsema Singha vyšiel u nás na DVD i Blu ray, s vydareným a technicky kvalitným dabingom. Obraz na Blu ray je bez jedinej chyby. Žiaľ, ani v jednom prípade nie sú k filmu pribalené žiadne bonusové materiály a priznávam, že filozofické zamyslenie Bena Kinsleya nad témou nesmrteľnosti je naozaj lákadlo.

75%
Pavol Božík

Réžia: Tarsem Singh
Hrajú: Ryan Reynolds, Natalie Martinez, Matthew Goode, Ben Kingsley, Victor Garber, Derek Luke, Melora Hardin, Michelle Dockery, Sam Page

Vydavateľstvo: Magic Box
Rok vydania: 2015
Jazyková verzia: česká, anglická (DTS-HD Master Audio 5.1)
Titulky: české
Celkový čas: 117 minút