Smrť nie je vždy koniec

Natočiť dobrú rodinnú komédiu, je dnes trochu problém. Dôvodov je viac. V dobe minulej, rozumej predrevolučnej, bola každá rodinná komédia dobrá, zvlášť, ak ani v inotajoch nezabŕdala do systému. Mnohé také zľudoveli. Po revolúcii mali tvorcovia síce tendencie, ale tiež emócie, ktoré ich burcovali k tomu, aby do každého filmu implantovali predrevolučné zlo. Na dobrú rodinnú komédiu po roku 1989 si v rýchlosti ani nespomínam.

Film Ten, kto ťa miloval sa pokúša o vzkriesenie žánru, ktorým boli českí tvorcovia naozaj preslávení. Ak sa k tomu nabalí meno Marie Poledňáková (režisérka kultových filmov Jak vytrhnout velrybě stoličku, Jak dostat tatínka do polepšovny, S tebou mě baví svět), podľa ktorej knižnej predlohy nový film režiséra Jana Pachla (Gangster Ka, Rapl, Cirkus Bukowsky) vznikol, zapovedalo sa na príjemnú zábavu, na české pomery s celkom originálnou zápletkou.

O mŕtvych len v dobrom, ale na zosnulého kapitána Kalinu začínajú na povrch presakovať minimálne podozrivé skutočnosti, vrátane okolností jeho smrti. Stačí pár nechcených indícií, fotiek, mierneho ohovárania zo strany blízkych a jeho manželke Vande sa zrúti svet dlho neotrasiteľnej dôvery.

Predsa nemôže uveriť tomu, že by jej bol jej milovaný manžel neverný s policajnou konfidentkou Irenou, akokoľvek tomu nasvedčujú najrôznejšie nájdené dokumenty. Ako dlho? A ako mohla byť taká slepá? V snahe dozvedieť sa pravdu sa z Vandy stáva amatérsky detektív. Našťastie má pri sebe skvelý tým kriminalistov v podobe svojich dvoch malých synov s ich babičkou a jedného v živote nepraktického, praktického doktora. A ešte k tomu… na všetko dohliada nebohý Kalina.

Devízou filmu je fakt, že Jan Pachl dokázal, napriek absolútnej zmene žánru, zlanáriť do filmu najväčšie esá, s ktorými spolupracoval na svojich predošlých projektoch (Pavel Řezníček, Hynek Čermák) a pridal i niekoľko ďalších osvedčených mien (Lukáš Vaculík, Eva Holubová, Václav Postránecký). Pravdupovediac, v prípade ČermákaVaculíka som stále nepochopil, prečo na to kývli, ale v poriadku. V rámci poskytnutého priestoru to zahrali excelentne.

Film Ten, kto ťa miloval má celkom iný problém. Jan Pachl si k nemu napísal scenár na motívy knižnej predlohy Marie Poledňákovej a snažil sa v ňom ostať tak Poledňákovsky rodinný, až sa to režisérovi bravúrnych detektívok ťažko verí. A ani fakt, že sa snažil kombinovať Poledňákovej rodinnú pohodu s kriminálnym žánrom, v ktorom je naozaj excelentný, filmu nepomohol, skôr naopak.

Hodina a pol skoro vianočného filmu, ktorý sa zrejme nezaradí medzi vianočné televízne klasiky je síce stráviteľná, ale pocit bordelu z opadaného ihličia ostáva a nepomôže mu ani poriadne nadupaný vysávač. Škoda. Na DVD prináša spoločnosť Magic Box.

Pavol Božík
40%

Réžia: Jan Pachl
Hrajú: Hynek Čermák, Eva Holubová, Lukáš Vaculík, Soňa Norisová, Václav Postránecký, Lívia Bielovič, Pavel Řezníček, Petra Nesvačilová, Miloš Pokorný, Roman Ondráček, Ester Kočičková, Viktor Antonio, Lukáš Příkazký, Jitka Smutná

Žáner: Rodinná krimi komédia
Pôvodný názov: Ten, kdo tě miloval
Rok výroby: 2018 (Svetová premiéra: 8. november 2018)
Distribúcia: Magic Box
Rok vydania: 2019
Formát: DVD
Celková dĺžka: 89 minút
Zvuk: český (Dolby Digital 5.1)
Titulky: české pre nepočujúcich, anglické
Bonusy:
* Trailer
* Hlášky