Štyridsiatnika nezmeníš

Má na krku štyridsiatku a… matku. Obom to však zjavne vyhovuje. Aspoň na prvý pohľad. Českí tvorcovia sa pustili do veľmi zaujímavého nápadu a podarilo sa im nakrútiť príjemný film. Síce  stále nie som rozhodnutý, či to má byť komédia, alebo dráma, ale pozerať sa to dá.

Príbeh starého mládenca žijúceho niekde na dedine v dome so svojou matkou. Život úplne iný, ako v meste. Večer pivo s kamarátmi, dobre je, keď sa k tomu prilepí nejaká miestna krásavica, aj keď to je dvojsečná zbraň, pretože to môže skončiť všelijako. Ľuboš si žije svoj život, kŕmi mačky, občas sa poriadne ožerie, večer si v posteli uľaví sám so sebou a občas sadne na bicykel, a práši niekomu opraviť bojler, inému vodovod, alebo urobiť nejakú inú inštalatérsku prácu. Domov sa vracia s hlučným: Je hlad, mámo!

Matka by po jeho boku už rada videla aj nejakú polovičku, no Ľubošovi tento spôsob života vyhovuje. A tak je matka zmierená s tým, že v štyridsiatke už syna asi ťažko prevychová a toleruje mu všetko. Občasné pokusy o nápravu prefúknu okolo jeho hlavy ako vietor okolo rodiacej čerešne, ktorú treba pooberať. Deň ide za dňom, až kým…

Jakub Kohák sa pre túto úlohu zrejme narodil. Občas by ste ho prefackali, občas ho ľutujete, niekedy mu držíte palce, ale asi najčastejšie by ste ho pekne zmlátili. Dokonale mu sekunduje Eva Holubová, ktorá svojim hereckým kumštom dokázala nádherne prepojiť dramatickú rolu s humorom sebe vlastným. Jednoducho dvojica na pohľadanie. Obom vo vedľajších úlohách excelentne asistuje Bára Poláková, ktorá sa na obraze objaví síce iba párkrát, ale zanechá dojem na celý film, ale i páni Jan Budař, Petr Čtvrtníček, Tomáš Matonoha a Filip Blažek.

Tomáš Vorel starší spoločne s Baru Vlčkovou dokázali napísať scenár, ktorému sa dá uveriť. Žiadne umelé repliky, jednoducho, aj takýto môže byť život. A aj vďaka tomu, hoci Inštalatér z Tuchlovic nie je filmom storočia, sa na to dá pozerať.

Distribučná spoločnosť Bontonfilm celkom nenápadne vydala DVD, na ktorom okrem filmu nájdete i niekoľko bonusov, ktorým dominuje najmä filmová muzika, čím tak DVD nahrádza soundtrack, ktoré v našich zemepisných šírkach moc nevychádzajú. Problémom je zvuk, ten je technicky dosť mizerný.

Pavol Božík
60%

Réžia: Tomáš Vorel st.
Hrajú: Jakub Kohák, Eva Holubová, Petra Špalková, Filip Blažek, Jan Budař, Maruška Page, Petr Čtvrtníček, Tomáš Matonoha, Barbora Poláková, Lucie Polišenská, Petra Nesvačilová, Vendula Svobodová

Distribúcia: Bontonfilm
Rok vydania: 2017
Formát: DVD
Celková dĺžka: 84 minút
Jazyková verzia: česká (5.1 a 2.0)
Titulky: české, české pre nepočujúcich, anglické
Bonusy: Soundtrack, Klip, Titulná pieseň filmu, Pieseň k filmu, Ráda, Trailer