Táto rodina sa už na nič nehrá

Filmy s vianočnou tematikou sa väčšinou venujú vianočným tradíciám, vianočným legendám, alebo sú to bláznivé komédie o tom, čo všetko sa udeje na vianočnej párty, alebo po nej. Niekedy sú to filmy vydarené, inokedy menej. Realita je však občas absolútne iná a taký Štedrý večer môže mať i katastrofálne následky, čo sa týka rodiny ako celku.

Dánska herečka a režisérka Paprika Steen sa vo svojom najnovšom filme Sviatky pokoja a mieru (Den dit på året) rozhodla priniesť pohľad, ktorý je skutočne reálny a divák si po vzhliadnutí filmu uvedomí, že najkrajšie sviatky roka v konečnom dôsledku môžu naozaj vyzerať ako jedna veľká rodinná katastrofa, zvlášť, keď sa v jednej domácnosti stretne desať ľudí, ktorí sa nevideli celý rok, prípadne celé roky a ich najúprimnejšie rešpektovanie sa navzájom je ohraničené silou signálu v mobilnom telefóne.

Rodina je najväčšie požehnanie… aj prekliatie. Svoje o tom vie Katrine, ktorá sa vždy desí vianočných sviatkov. Znamenajú pre ňu nielen varenie pre trinástich členov rodiny, ale aj vyčerpávajúcu diplomaciu medzi jednotlivými aktérmi. Tohtoročné Vianoce sú však mimoriadne stresujúce, pretože k sviatočnému stolu má zasadnúť aj Katrinina sestra Patricia, ktorá práve vyšla z protialkoholickej liečebne.

Je doslova neuveriteľné, ako sa Paprika Steen popasovala na ploche sto minút s osudmi trinástich členov Katrininej rodiny. Samozrejme, nerozoberá každého osobne, nie sú to samostatné príbehy, ale osudy niekoľkých generácií jednej rodiny prelínajúce sa do jedného zmysluplného príbehu, ktorý miestami aj pobaví, no v prvom rade je zdvihnutým varovným prstom.

Steen svojim filmom totiž v prvom rade poukazuje na to, že hrať sa jeden deň v roku na najlepšiu rodinu sveta, keď predošlých 364 dní o seba nejavíme záujem, nemôže dopadnúť dobre. V jej filme Sviatky pokoja a mieru divák nájde silné Almodóvarovské prvky a tiež fantastickú ukážku toho, že aj lokálny film sa dá nakrútiť na naozaj vysokej úrovni. Stačí dobrý scenár, režisérka, ktorá zjavne pochopí zmysel scenára a herci, ktorí vedia hrať. Tým dánskym divák uverí absolútne všetko.

Severská kinematografia je plná príjemných prekvapení a ani v prípade tohto filmu, ktorý spoločnosť Film Europe uviedla do kín 10. januára nejde o žiadnu výnimku. Na konci neostáva pocit trpkosti, ale dojem, že ste sa práve cez nenápadnú dieru v stene dopozerali k susedom a zatiahli za sebou záves. Nakrútiť to presvedčivo a zmysluplne, tak aby sa v tom divák nestrácal a bolo mu povedané úplne všetko, nie je vôbec jednoduché. Paprika Steen to ale zvládla na výbornú.

Pavol Božík
80%

Réžia: Paprika Steen
Hrajú: Fanny Bornedal, Lars Brygmann, Mikas Maximus Dalhoff Christiansen, Sofie Gråbøl, Paprika Steen

Pôvodný názov: Den dit på året
Žáner: Dráma
Krajina: Dánsko
Vznik: 2018
Zvuk: České titulky
Prístupnosť: od 15 rokov
Celkový čas: 101 minút
Distribúcia: Film Europe
Premiéra v slovenských kinách: 10. január 2019