Tonya, psychopat, či obeť psychopatov?

Ja, Tonya

Chodiace športové kroniky určite vedia o koho ide a prídu si na svoje. Tí, ktorým športová história nič nehovorí si však na svoje prídu tiež. Životný príbeh krasokorčuliarky Tony Hardingovej je niečo medzi dokumentom a hraným filmom, niečo medzi komédiou a drámou a zároveň niečo spracované tak špecifickou formou, že strhne zrejme úplne každého.

Výbušná, konfliktná a impulzívna Tonya Hardingová mala od bežnej predstavy sladkej žmurkajúcej bábiky a princezničky tancujúcej na ľade veľmi ďaleko. Vztýčený prostredník namiesto úklonu, cigareta namiesto iontového nápoja, vycerené zuby namiesto ľúbezného úsmevu. Asi viac zviera ako nežná kráska.

I napriek tomu sa z úplnej ničoty zabudnutého amerického malomesta vypracovala na krasokorčuliarsku šampiónku, ako prvá Američanka skočila trojitého Axela a vedela divákov i americkú komentátorskú obdobu Karola Poláka priviesť do extázy. Za chrbtom ale mala šialenú a drsnú matku, učebnicového sprievodcu všetkých možných neuróz, psychóz a hromadu ďalších porúch osobnosti.

Tonyna vlastná nespútanosť, jej okolie i život skutočného dievčaťa z dediny nakoniec nad žiarivými flitrami zvíťazili. Tonya Hardingová preto vošla do histórie vďaka spojeniu s brutálnym útokom na jej olympijskú súperku Nancy Kerriganovú. Organizovala ho sama, vedela o ňom alebo sa iba stala obeťou následnej štvanice? Útok bol nedomyslený, ešte horšie prevedený a stal sa úplnou senzáciou.

Ak má Tonya aj po rokoch v niečom absolútne jasno, tak v presvedčení, že nič z toho, čo sa jej v živote prihodilo, nie je jej chyba. Matka psychopatka ju večným ponižovaním nútila k vrcholným výkonom, chlap, ktorý ju mlátil bol jej osudovou láskou, ku ktorej sa vracala i napriek tomu, že zo zarobených peňazí najviac míňala na mejkap, ktorým zakrývala monokle po jeho úderoch.

Svoje súperky nenávidela do špiku kosti a o svojich výkonoch bola presvedčená, že sú najlepšie na svete a porotcovia jej krivdia, pretože nie je modelkou, ale obyčajnou sedlaňou z vidieka, ktorá náročné krasokorčuliarske zostavy najradšej predvádza na heavy metalovú hudbu, odetá v predpotopných háboch.

Tonya bola svojská, jedinečná i výnimočná. Chvíľkové trblietky slávy sa však veľmi rýchlo rozplynuli po šokujúcom útoku na jej konkurentku. Nemusela ho vykonať, aj tak boli všetci presvedčení, že ho minimálne zosnovala, aby sa konečne dostala na vrchol. A opäť je tu priestor na otázky: organizovala ho sama, vedela o ňom alebo sa iba stala obeťou následnej štvanice?

Film v žiadnom prípade neprinesie odpovede, ktoré nie sú zrejmé ani po desaťročiach. Snaží sa na udalosti pozerať očami jednotlivých aktérov a necháva divákovi priestor na vytvorenie si vlastného názoru. Bude to ťažké a nejednoznačné. Isté však je, že Tonyu budete milovať, aj keď myslieť si o nej môžete čokoľvek.

Margot Robbie v hlavnej úlohe exceluje, Allison Janney je v úlohe jej matky kráľovnou štipľavých invektív. Toto je v podstate film o ženách, aj keď v podstate za to najohavnejšie v živote hlavnej hrdinky môžu chlapi. Z absolútnej diery až na vrchol a odtiaľ raketovou rýchlosťou späť na dno. To je Tonya, krasokorčuliarka, ktorú budete milovať.

Pavol Božík
80%

Réžia: Craig Gillespie
Hrajú: Margot Robbie, Allison Janney, Sebastian Stan

Žáner: Dráma / Komédia
Rok výroby: 2017
Distribuuje: Bontonfilm
Jazyková verzia: anglická s titulkami
Celkový čas: 120 minút
Premiéra: 1. február 2018