Toto sa naozaj stalo

Lucas Hedges, Nicole Kidman a Russell Crowe vo filme Vymazaný chlapec (Boy Erased)

Filmové príbehy nakrútené podľa skutočných udalostí prinášajú so sebou jednu devízu navyše. Sú skutočné a uverí sa im ľahšie, ako príbehom o pavúčích či netopierích mužoch. Sú dramatické i vtipné, teda žánrovo pestré a divák sa s mnohými poľahky stotožní. V ponuke spoločnosti Magic Box sa v poslednom čase objavilo niekoľko filmových príbehov nakrútených podľa skutočných udalostí. Pozreli sme si niekoľko z nich a tie jednoznačne stoja za pozornosť.

Vymazaný chlapec
Réžia: Joel Edgerton

O čom to je:
Film rozpráva odvážny príbeh Jareda Eamonsa, syna baptistického pastora v malom americkom meste, ktorý musí prekonať následky priznania svojej homosexuality rodičom. Tí bojujú s tým, ako zosúladiť svoju vieru s láskou k synovi. Zo straty zo straty rodiny, priateľ a komunity sa Jared nechá dotlačiť k návšteve terapeutického programu premeny. Počas pobytu sa dostane do konfliktu s jej lídrom a začína tak cestu k nájdeniu vlastného názoru a akceptovaniu samého seba.
Kukni na to! hodnotí: Šokujúci príbeh so silným hereckým obsadením (Lucas Hedges, Nicole Kidman, Russell Crowe, Joel Edgerton). Je neuveriteľné, že v súčasnej Amerike, tej zemi neobmedzených možností, funguje ešte takéto obmedzené správanie, či samotná existencia lágrov, v ktorých by homosexuáli mali zmeniť svoje správanie a zmeniť sa na heterosexuálov. Irónia tohto príbehu tkvie v tom, že sa s týmto musí popasovať práve pastor (a je úplne jedno, akej cirkvi), teda muž, ktorý je pre Boha ochotný urobiť úplne všetko a ten istý Boh predsa nepripúšťa iný zväzok, ako ten muža so ženou. To už sa ten akože Boh musel ako nudiť, keď zariadil, že jediný syn v tejto absolútne veriacej rodine, sa narodí ako homosexuál? Irónia? Nie, skutočnosť! V dvojhodinovej dráme je nádherný priestor na vykreslenie charakterov jednotlivých postáv – syn, zmietaný pocitom viny, túžiaci žiť rovnako, ako každý iný a pritom neprísť o svoju rodinu, silno veriaci otec, ktorý odmieta kľúčové fakty a vieru stavia pred fungujúcu rodinu a matka vtiahnutá medzi dva mimoriadne drviace kamene. Práve Nicole Kidman exceluje v tomto silnom príbehu a dáva mu najviac rozmerov. A je to práve ona, milujúca matka, ktorá sa dokáže postaviť puritánskemu vymývaniu mozgov a zachrániť tak svoju (ne)tradičnú rodinu. Fascinujúce, dojemné a rozčuľujúce zároveň.

90%

Kursk
Réžia: Thomas Vinterberg

O čom to je: August 2000. Námorné cvičenie. Trupom jadrovej ponorky otrasú mohutné explózie, ktoré ju pošlú na dno Barentsovho mora. Začína zúfalý boj s časom. Pre mužov na palube, aj pre ich rodiny. Záchranné operácie totiž komplikuje nielen dezolátne vybavenie Severného loďstva, ale tiež odmietavý postoj ruskej vlády prijať zahraničnú pomoc. Zatiaľ, čo 108 metrov pod morskou hladinou čaká posádka Kurska na záchranu, na súši bojujú ich ženy s nezmyselnou byrokraciou a zúfalo sa snažia zistiť, čo sa s ich milovanými deje.
Kukni na to! hodnotí: Ono tá nezmyselná ruská nadutosť dostáva vďaka filmovým tvorcom v poslednom čase poriadne na frak. Po premiére seriálu Černobyľ, ktorý šokoval celý svet sa Rusi začali pre istotu vystatovať vlastnou verziou seriálu a na dokonalosti im určite nepridá ani aféra Kursk, o ktorej sfilmovanie sa postaral režisér Thomas Vinterberg. Minimálne z mojej generácie štyridsiatnikov zrejme neexistuje nikto, kto by si nepamätal leto 2000, keď sa Kursk potopil na dno mora a hlavne odmietavé postoje ruskej vlády, ktorá odmietla zahraničnú pomoc a snažila sa potopených námorník zachrániť strojmi, ktoré ako filme poznáva Colin Firth, by jeden nepustil ani do vane a nie na záchrannú misiu. Film je nakrútený tak bravúrne, že hoci divák, ktorý si spomína na okolnosti tragédie vie, ako sa to celé skončí, aj tak sleduje priebeh záchrannej misie so zatajeným dychom a do poslednej chvíle verí v dobrý koniec. Okrem samotnej tragédie film hlavne poukazuje na to, ako ruská politická garnitúra manipuluje s informáciami a ako mnohí vysokopostavení dokážu klamať iba preto, aby si udržali svoje teplé miestečko. Dialo sa v minulom storočí, dialo sa to v roku 2000 a žiaľ, deje sa to dnes.

90%

Vitajte v Marwene
Réžia: Robert Zemeckis

O čom to je: Vitajte v Marvene a vychutnajte si zázračne pravdivý príbeh o boji zlomeného muža, ktorý zistí, že tvorivá predstavivosť môže poslúžiť ako terapia pri obnove ľudského ducha. Keď Mark Hogancamp skončí po brutálnom napadnutí v kóme a prebudí sa s ťažkým poškodením mozgu, nikto nedúfa v jeho zotavenie. Tým, ako sa Mark snaží pospojovať čriepky starého a nového života, vytvára si úžasný svet fantázie, ktorý mu pomôže vzpamätať sa z príšerného životného zážitku.
Kukni na to! hodnotí: Jednou z nevýhod malých miest je absencia anonymity a fakt, že každý každého pozná a každý o každom všetko vie. V prípade Marka Hogancampa je však toto výhodou. Obyvatelia malého mesta po väčšine s údivom sledujú, ako sa pozviechal z tragédie, keď ho pár vygumovaných náckov zmlátilo kvôli tomu, že sa v opitosti rozhovoril o tom, že sa kvôli inšpirácii rád obúva do topánok na vysokých opätkoch. Mark skončil v kóme a iba málokto veril, že sa z nej ešte niekedy preberie. On to však zvládol a zvolil si netradičnú, no veľmi úspešnú formu terapie. Obklopil sa bábikami, ktoré až príliš pripomínajú obyvateľov mestečka, fotografuje ich v imaginárnom mestečku Marwen a prostredníctvom toho im vdychuje život. Famózny a už tradične nadčasový prístup oscarového režiséra Roberta Zemeckisa, ktorý vo filme v najväčšej možnej miere používa kombináciu digitálnej animácie a skutočného herectva, robí z tohto filmu jeden z najsilnejších filmových zážitkov posledného obdobia, v ktorom sa snúbi mimoriadne silný príbeh s rovnako dokonalým prevedením na filmové plátno, či v tomto prípade na televíznu obrazovku.

90%

Všetky tri uvedené filmy prináša spoločnosť Magic Box na DVD a na Blu ray, s výborným českým dabingom. Všetky sú navyše doplnené o množstvo zaujímavých bonusov s českými titulkami.

Pavol Božík