Tri deti sú riadna nakladačka

Sú filmy, ktorým sa neujde miesto na plátnach slovenských kín a sú medzi nimi také, o ktoré by bola škoda prísť. Našťastie, distribučné spoločnosti pri vydávaní DVDBlu ray nevychádzajú iba z ponúk kín a občas sa odvážia investovať do takýchto príbehov, pripraviť pre nie nie lacný dabing a v nádeji na úspech ich priniesť na trh.

Na čom následne závisí úspech takéhoto filmu u diváka, ktorý sa o ňom dozvie viac menej náhodou? V prvom rade asi silné herecké obsadenie a potom samotný príbeh. Všetko toto v sebe nesie film Odrazu sme rodina. V kinách sa neobjavil, Mark Wahlberg, ktorý v ňom hrá hlavnú úlohu, je zárukou kvalitného hereckého kumštu a tiež toho, že ten príbeh bude stáť za to, pretože sa o ňom vie, že si úlohy starostlivo vyberá. A nechýba ani silný príbeh.

Pete a Ellie sa rozhodnú založiť si rodinu a vrhnú sa po hlave do sveta pestúnskej starostlivosti. Keď zistia, že ich vysnívané dieťa má dvoch súrodencov, rozrastie sa ich domácnosť cez noc hneď o troch členov. Manželia v strednom veku sa musia s veľkou dávkou humoru naučiť, čo znamená byť dobrý rodič.

Hnacím motorom tohto príbehu je to, že sa skutočne stal. A to dokonca samotnému režisérovi filmu Seanovi Andersovi (Tučniaci pána Poppera, My sme Millerovci, Šéfovia na zabitie, Otec je doma, Otec je doma 2, Návrat blbého a blbšieho), ktorý niečo podobné zažil na vlastnej koži. Obsadenie Marka Wahlberga bolo v Andersovom prípade samozrejmosťou a navyše to bola veľmi dobrá voľba. V úlohe jeho manželky mu bravúrne sekunduje Rose Byrne.

Obaja sa úlohy rodičov, ktorí si zoberú do pestúnskej starostlivosti hneď tri deti, zhostili absolútne bravúrne. Film je označovaný ako komédia a v podstate môžeme pri tom označení aj ostať. Snáď ešte s dodatkom, že veľmi vydarená komédia, čo je v rámci tohto filmového žánru v súčasnosti veľká vzácnosť.

Daná situácia samozrejme so sebou prináša množstvo humorných situácií, ktoré v konečnom dôsledku ale vychádzajú z istého dramatického sledu udalostí. Pretože ak niekto žije úspešný pracovný život, svojim spôsobom je za vodou a v podstate nemusí nič riešiť, príchod jednej pubertiačky a jej dvoch o dosť mladších súrodencov, nesporne so sebou prináša sled toľkých udalostí, že by vystačili na niekoľko filmov.

Sean Anders, ktorý je zároveň spoluautorom scenára k filmu Odrazu sme rodina, vybral zjavne tie najzásadnejšie, z ktorých sa mu podarilo vyčarovať excelentný dvojhodinový príbeh, ktorý ani na moment neprináša pocit nejakej vaty, ktorú by bolo nutné vystrihať, aby to celé dostalo spád. O ten v tomto filme naozaj nie je núdza a na obrazovke sa neustále niečo deje. Hľadanie cesty k šťastnej rodine je v tomto prípade dramatické i veselé zároveň a napriek tomu, že divák si má pri filme oddýchnuť, film necháva aj priestor na premýšľanie nad témou, ktorá, žiaľ, nie je výsostne americká, ale dotýka sa všetkých.

Spoločnosť Magic Box zariskovala a prišla s filmom, ktorý si divák nemal možnosť overiť na veľkom plátne. V takýchto prípadoch to vždy býva riziko, ale dovolím si tvrdiť, že v tomto prípade sa riskovať oplatilo. Film Odrazu sme rodina vychádza na DVDBlu ray s výborným českým dabingom a aby si ho divák vychutnal naplno, distribútor k nemu pribalil i poriadnu dávku bonusového materiálu s českými titulkami. Ak teda dostanete v čase rýchlo skracujúcich sa dní chuť na oddych pred televízorom, toto je tip na veľké a príjemné filmové prekvapenie.

Pavol Božík
90%

Réžia: Sean Andres
Hrajú: Mark Wahlberg, Rose Byrne, Octavia Spencer, Isabela Moner, Gustavo Quiroz, Julianna Gamiz, Tig Notaro, Tom Segura, Allyn Rachel, Britt Rentschler, Margo Martindale, Julie Hagerty

Žáner: Rodinná komédia
Pôvodný názov: Instant Family
Rok výroby: 2018 (Svetová premiéra: 16. november 2018)
Distribúcia: Magic Box
Rok vydania: 2019
Formát: DVD, Blu ray
Celková dĺžka: 118 minút
Zvuk (Blu ray): anglický DTS 7.1, český Dolby Digital 5.1 a 8 ďalších jazykových verzií
Titulky (Blu ray): české, slovenské, anglické, nórske a 20 ďalších jazykových verzií
Bonusy:
* Vynechané a predĺžené scény
* Nevydarené zábery
* Pán a Pani Všetko opravím
* Deti, do toho
* Andersovci: Rodina, ktorá bola inšpiráciou
* Filmová pieseň: Videoklip
* Audiokomentáre