Týždeň francúzskeho filmu predstavuje svoj atraktívny program

Už po piatykrát pripravuje spoločnosť Film Europe v spolupráci s Francúzskym inštitútom na Slovensku v rámci Mesiaca Frankofónie prehliadku súčasnej francúzskej kinematografie Crème de la Crème, ktorá bude tento rok prebiehať od 22. do 28. marca v Bratislave a počas marca a apríla aj v ďalších 20 mestách v 28 kinách po celom Slovensku.

Crème de la Crème otvorí vo štvrtok 22. marca v Cinema City v Eurovei veľkolepá životopisná komediálna dráma so 4 nomináciami na Cézara Prísľub úsvitu (La Promesse de l’aube, r. Eric Barbier, 2017). Je inšpirovaná majstrovským dielom jedného z najvýznamnejších románopiscov 20. storočia Romaina Garyho a je hereckým koncertom Pierra Nineyho v úlohe spisovateľa a Charlotte Gainsbourg, ktorá stvárnila jeho dominantnú matku. Slávnostný večer sa bude konať za účasti Christopha Léonziho, veľvyslanca Francúzskej republiky na Slovensku.

Piaty ročník Crème de la Crème bude naozaj bohatý, tvorí ho 5 sekcií:

Crème Premiéry
V sekcii Crème Premiéry nájde návštevník prehliadky film, ktorý otváral minuloročný festival v Cannes Ismaelove prízraky (Les fantômes d´Ismaël, r. Arnaud Desplechin, 2017) – nepredvídateľný príbeh ľúbostného trojuholníka s Mathieu Amalricom, Marion Cotillard a Charlotte Gainsbourg v hlavných úlohách. Film oscarového režiséra Michela Hazanaviciusa Obávaný (Le redoutable, 2017) rozpráva príbeh slávneho režiséra Jeana – Luca Godarda (Louis Garrel) a lásky jeho života – 17ročnej herečky Anny Wiazemskej (Stacey Martin). Milovníci love story určite privítajú film Darebák a pretekárka (Le Fidèle, r. Michael Roskam, 2017) o Ginovi (Matthias Schonaerst) a Bénedicte (Adèle Exarchopoulos) a ich vášnivej a osudovej láske. Žáner thriller zastupuje film režiséra Christiana Cariona Môj syn (Mon garçon, 2017) o zúfalom otcovi (Guillaume Canet), ktorý na vlastnú päsť hľadá svojho strateného syna.

Dráma Ohrozené druhy (Espèces menacées, r. Gilles Bourdos, 2017) je o Josephine a Tomasovi, ktorí majú krátko po svadbe, ale za zdanlivým šťastím odkryjú Josephinini rodičia temnú realitu. Vzácnym hosťom prehliadky, ktorý príde uviesť svoj film osobne, bude iránska režisérka žijúca vo Francúzsku Sou Abadi, ktorá nakrútila komédiu Niekto to rád zahalené (Cherchez la femme, 2017) o úskaliach lásky Iránčana Armanda a Arabky Leily, študentov politológie v Paríži.

Majster pokrivenej reality Bruno Dumont nakrútil muzikál, aký tu ešte nebol, film má slovenský distribučný názov Johanka Superstar (Jeannette, l’enfance de Jeanne d’Arc, 2017) a svojsky rozpráva o detstve slávnej Johanky z Arku.

Naozajstnou lahôdkou pre tých najväčších filmových fajnšmekrov bude určite film Lumière (Lumière! L’aventure commence, 2017) dokumentaristu Thierryho Frémauxa, ktorý vytvoril kolekciu zreštaurovaných filmov bratov Lumièrovcov.

Všetky filmy zo sekcie Crème Premiéry, vrátane otváracieho, sa dostanú v najbližšom čase aj do riadnej kinodistribúcie.

Crème Art
Sekciu
Crème Art reprezentujú 3 snímky o slávnych umelcoch – Gauguin (Gauguin – Voyage de Tahiti, r. Edouard Deluc, 2017) s Vincentom Casselom v hlavnej úlohe, Rodin (r. Jacques Doillon, 2017) a spomínaný Renoir (r. Gilles Bourdos, 2012).

Crème Rodina
V sekcii
Crème Rodina sa rodičia a deti môžu tešiť na film, ktorý sa stal vo Francúzsku kinohitom Rodinka Bélier (La Famille Bélier, r. Eric Lartigau, 2014), animovanú rozprávku Esá z pralesa (Les As de la jungle, r. David Alaux, 2017) a dobrodružnú fantasy rozprávku Luca Bessona Artur a súboj dvoch svetov (Arthur et la guerre des deux mondes, 2010).

Crème Komédie
V prehliadke súčasného francúzskeho filmu by nemal chýbať žáner komédia. Sekciu Crème Komédie tvoria 3 divácky úspešné snímky – Alibi na mieru (Alibi.com, r. Philippe Lacheau, 2017), Aj dvaja sú rodina (Demain tout commence, r.Hugo Guélin, 2017) a Rodina na prenájom (Une famille a louer , r. Jean-Pierre Améris, 2015).

Best of Crème
Už tradične je súčasťou prehliadky aj sekcia Best of Crème, do ktorej je zaradený francúzsky nominant na Oscara – dráma o parížskych aktivistoch, ktorí bojujú za obete AIDS 120 tepov za minútu (120 battements par minute , r. Robin Campillo, 2017), životopisný príbeh slávneho oceánológa Jacquesa Cousteaua Odysea (L’Odyssée, r. Jérôme Salle, 2016) a film, ktorý otváral minuloročný Crème de la Crème Začať odznova s Isabelle Huppert v hlavnej úlohe (L´avenir, r. Mia Hansen-Løve, 2016).

Zoznam miest a kín, zapojených do Crème de la Crème 5:
Bratislava – Kino Film Europe, Kino Lumière, Kino Mladosť, Cinemax Bory, Kaviareň Berlinka
Banská Bystrica – Záhrada Centrum nezávislej kultúry
Dubnica nad Váhom – Kino Lastovička
Košice – Kasárne Kulturpark, Kino Úsmev
Kremnica – Kino Akropola
Liptovský Mikuláš – DK Kino Nicolaus
Lučenec – Filmový klub Priestor
Martin – Kino Scéna
Nitra – Kinoklub Tatra
Nové Mesto nad Váhom – Kino Považan
Nové Zámky – Kino Mier
Piešťany – Dom Umenia, Kino Fontána
Poprad – Kino Tatran
Prešov – Kino Pocity
Prievidza – Kino Baník, Ster Century Cinemas
Ružomberok – Kino Kultúra
Sereď – Kino Nova
Spišská Nová Ves – Kino Mier
Trenčín – Artkino Metro
Trnava – Kino Hviezda, Malý Berlín KC
Žilina – Stanica Záriečie