Týždeň slovenského filmu bude online

Utekajme, už ide!

Milan Ondrík, Zuzana Konečná, Anna Geislerová, Gregor Hološka a ďalší. Prehliadku filmov ocenených národnou filmovou cenou Slnko v sieti za rok 2019 si budú môcť fanúšikovia slovenskej kinematografie pozrieť už o niekoľko dní. Premietané filmy uvedú samotní tvorcovia. V krátkych videách sa podelia o svoje zážitky a spomienky z nakrúcania.

Týždeň slovenského filmu sa mal pôvodne uskutočniť v prvej polovici roka, no vzhľadom na súčasnú situáciu ho organizátori Slovenská filmová a televízna akadémia a Slovenský filmový ústav presunuli na október do online priestoru. Zredukovať pôvodný program zo 47 celovečerných a krátkych filmov bolo pomerne náročné, napokon sa rozhodli pre jednoduché a korektné riešenie. Premietneme všetky filmy, ktoré dostali aspoň jednu národnú filmovú cenu Slnko v sieti za rok 2019, ozrejmil programový dramaturg Miro Ulman.

Program tohtoročnej filmovej prehliadky tvorí sedem víťazných filmov – Nech je svetlo Marka Škopa, Amnestie Jonáša Karáska, Hodinárov učeň Jitky Rudolfovej, Punk je hned! Juraja Šlauku, Loli paradička Richarda a Víťa Staviarskych, Dobrá smrť Tomáša Krupu a animovaný film Šarkan Martina Smatanu. Maratón doplní kultová digitálne reštaurovaná komédia Utekajme, už ide! (1986) Dušana Rapoša pri príležitosti udelenia ceny Slnko v sieti Milanovi Lasicovi za Výnimočný prínos slovenskej audiovizuálnej kultúre.

Jedným z dôvodov, prečo by si diváci mali filmy pozrieť je, že Týždeň vo svojej redukovanej podobe ponúka to najlepšie z vlaňajších domácich premiér, a to nielen podľa členov Slovenskej filmovej a televíznej akadémie. Určite stojí za to si ich pozrieť a presvedčiť sa, že slovenský film je tu a je v dobrej kondícii, uzatvára Miro Ulman.

Pôvodne plánovaný sprievodný program, ako diskusné panely, semináre, besedy či projekcia so živou hudbou, sa z aktuálnych dôvodov presúvajú na neskorší termín, o ktorom budú organizátori vopred informovať. Samotný Týždeň slovenského filmu sa uskutoční od 20. októbra 2020.