Už je všetkým jasné, ako si vycvičiť draka

Animovaná séria Ako si vycvičiť draka, filmovej spoločnosti DreamWorks, sa prostredníctvom troch dielov animovaného príbehu, stala doslova kultovou. A napriek pribúdajúcim dielom je príjemné zistenie, že nestrácajú na kvalite a zmysluplnosti. Momentálne sú vďaka spoločnosti Magic Box všetky tri k dispozícii vo fenomenálnom 4K Ultra HD prevedení a najnovší tretí diel tiež v 3D verzii na Blu ray.

Hutná dávka severskej mytológie so štipkou krutej reality, že nie vždy sa všetko musí v rozprávke skončiť povinným šťastne až do smrti, no napriek nezdarom, ktorým sa nedá vyhnúť, si možno naplno vychutnať šťastie, ktorého život vo väčšine prípadov rozdáva za priehrštie. Mladý viking Štikút by o tom vedel rozprávať…

Jeho sila nestojí na svalovej hmote, ale na tom, čo má v hlave. A keď všetci jeho predchodcovia tvrdia, že draci vikingom škodia a treba s nimi bojovať, Štikút sa presvedčí, že to v žiadnom prípade nie je tak. Síce ho k tomu privedie náhoda a nátlak jeho otca, vďaka ktorému sa mu podarí chytiť (podľa povestí) najobávanejšieho draka vôbec, no medzi týmto stvorením a chlapcom sa vytvorí tak silné puto, že o nejakom súboji nemôže byť ani reč.

Na tomto základe odštartoval príbeh anglickej spisovateľky Cressidy Cowell, ktorý sa rozrástol do niekoľkých úspešných kníh (v českej verzii dostupných i ako audioknihy), ktorých si všimli animátori spoločnosti DreamWorks a na ich základe vyčarovali už tri úspešné animované filmy Ako si vycvičiť draka.

Prvý príbeh očaroval celý svet. Štikút sa zoznámi s drakom Bezzubým, stáva sa z nich nerozlučná dvojica a večný súboj medzi drakmi a vikingami sa, hoci za dramatických okolností, dostáva do normálu. Tá záverečná dramatickosť je fascinujúca, pretože pre animované filmy pre deti je nezvyčajná. A to je to úžasné, pretože ukazuje na to, že nie všetko sa musí skončiť šťastne, no aj napriek tomu si radosť zo života musíme vedieť užívať. Za každých okolností.

V druhom príbehu, jednoducho označenom iba číslicou dva, Štikút s Bezzubým objavia tajnú ľadovú jaskyňu, v ktorej žijú stovky divokých drakov a tajomná Dračia jazdkyňa. A ešte je tu niekto, kto chce všetkých drakov získať na svoju stranu a podmaniť si s ich silou svet. Obaja kamaráti sa tak ocitajú uprostred súboja o záchranu budúcnosti ľudí i drakov.

Fantastické je zistenie, že dvojka kvalitatívne nijako nezaostáva za jednotkou (nie, nie vždy je to pravidlo), prináša plnohodnotný, ucelený príbeh, možno len ten súboj na konci je až príliš divoký a hodí sa skôr pre staršieho diváka, ale to nič nemení na tom, že je to príbeh poučný i veselý zároveň.

Tretí príbeh Ako si vycvičiť draka, opäť iba jednoducho označený číslicou tri, prišiel do slovenských kín začiatkom tohto roka a zaznamenal tam naozaj citeľné zemetrasenie. Aktuálne ho na DVD, Blu ray, 3D Blu ray a tiež v 4K Ultra HD prevedení ponúka spoločnosť Magic Box. A ak náhodou pátrate po vianočnom darčeku, ktorý zabaví celú rodinu, môžeme ho iba odporúčať.

Ostrov Blp je dračí raj obývaný Vikingami, alebo vikingský raj obývaný drakmi, ako sa to vezme. Bývalí odvekí nepriatelia tu žijú v závideniahodnej harmónii. Vládne im mladý náčelník Štikút, ktorý miluje lietanie s okrídleným parťákom Bezzubým. A miluje aj svoju kamarátku Astrid, len jej to ešte nestačil naplno povedať. Paradoxne práve láska sa stane predzvesťou mrakov, ktoré sa nad Blpom začnú sťahovať. Štikút je v tom nevinne, môže za to rozkošná biela dračica, ktorá doslova omráči Bezzubého, ktorý sa pod jej vplyvom premení z obávaného Nočného draka na neistého puberťáka. Možno aj preto včas vo vzduchu neucíti nebezpečenstvo pre všetkých drakov, ktoré sa k brehom ostrova blíži. V snahe nájsť pre ne nové útočisko sa Štikút a Astrid vydávajú pátrať po mýtmi ospevovanom Skrytom svete, v ktorom by sa všetci draci mohli pred touto hrozbou ukryť.

Priznám sa, že som mal doma možnosť vzhliadnuť 3D verziu filmu a tiež 4K Ultra HD prevedenie. Chcel som to porovnať a som veľmi vďačný, že sa mi táto možnosť naskytla. A v žiadnom prípade som to nerobil z nutnosti, absolútne som sa k tomu nemusel premáhať. Príbeh je opäť napísaný veľmi presvedčivo a zmysluplne a veľmi ochotne som si ho pozrel dvakrát v priebehu dvoch dní. Ak by som mal favorizovať niektoré z prevedení, tak 3D, aj keď tých vychytávok, ktoré vyletujú z obrazovky je tam asi zhruba v počte nula celá nula jedna, ale priestorový efekt nechýba a to naozaj umocňuje zážitok.

Celá séria Ako si vycvičiť draka je momentálne dostupná v katalógu spoločnosti Magic Box4K Ultra HD prevedení, najnovší film je k dispozícii aj na DVD, Blu ray, 3D Blu ray. Na 3D Blu ray4K Ultra HD prevedení absentuje slovenský dabing, čo je dosť dôležitá informácia. Mne čeština, ktorá je dostupná v každej verzii, nijako neprekáža, vyrastal som na nej, súčasný detský divák snáď s ňou tiež nebude mať problém.

Ešte predtým, než som začal písať tento článok, uvažoval som o tom, ako budem hodnotiť jednotlivé diely. Prvotný plán bol, že samostatne, napokon som však usúdil, že je to zbytočné. Bavíme sa v tejto chvíli o troch 4K ultra HD diskoch (tu je vždy pribalený i Blu ray s filmom) a 3D verzii posledného dielu. Tie filmy ma bavia, technické spracovanie je dokonalé, na svoje si prídu i milovníci bonusov, ktorých je pri každom filme (na priloženom Blu ray) viac než dosť. Jedno číslo teda vystačí pre všetky tri filmy. A k plnému zásahu, priznávam, chýba iba ten slovenský dabing.

Pavol Božík
90%