Vedieť všetko nie je to najlepšie

Tom Hanks a Emma Watson vo filme The Circle

Najhoršie na tom všetkom je, že človek sa až bojí uvažovať nad tým, nakoľko je to reálne. Samozrejme, The Circle je mimoriadne sofistikované americké sci-fi dohnané do krajnosti, s dokonale prehnaným americkým finále, ale zďaleka nie nereálne, ba čo viac, v mnohom už šokujúco pravdivé.

Svet bez hladu. Svet bez vojen. Svet bez chorôb. Neobmedzené možnosti. V úchvatnej a najväčšej high-tech spoločnosti The Circle neexistuje problém, ktorý by nebolo možné vyriešiť. Jej technológie majú moc doslova zmeniť svet. Práve sem, do zamestnania snov, nastupuje mladá a ambiciózna žena Mae. Šéf a zakladateľ spoločnosti je vizionár, ktorý vybudoval v spoločnosti Circle raj na Zemi a ktorý túži po dokonalom svete. Jeho receptom na pokrok a na šťastné a spokojné ľudstvo je svet bez tajomstiev, úplná otvorenosť a transparentnosť všetkých ľudí, zdieľanie všetkého… a sledovanie! Mae je obklopená vymoženosťami supermodernej spoločnosti. Ohromená ideálmi sa na návrh samotného šéfa Circle zapojí do experimentu, ktorý by šťastie a pokrok v spoločnosti mohol rozšíriť do celého sveta. Paralelne s tým začne stretávať tajomného muža. Stane sa jej nový život rozprávkovým snom alebo dostane príchuť hororovej nočnej mory? Bude mať kruh, do ktorého vstúpila, cestu von?

Obávam sa, ba čo viac, už dosť dlhý čas pozorujem, že toto je presne americký spôsob života. Obaľovať veci do fráz o tom, ako všetko zmení svet, aká bude rovnoprávnosť, ako budú všetci šťastní… a pritom stačí tak málo, nechať sa napríklad sledovať, aby všetci vedeli o každom kroku každého, aby vedeli zasiahnuť. A ešte sa to často nazýva demokraciou, pričom to slovo už zaváňa rovnako ako to, čo kamera sleduje pomaly aj pri vyprázdňovaní sa na toalete. A ľudia sa nechajú oblbnúť, podľahnú čaru a nerozmýšľajú o následkoch. Stačí, aby ich život nebol taký, ako si predstavovali a zrazu privoňajú k niečomu lepšiemu. Je to ako droga a zbaviť sa závislosti je nemožné. Človeka v takých momentoch opúšťa súdnosť a koná neracionálne. Darmo plná kinosála krútila hlavou nad počínaním hlavnej hrdinky, nech hodí sledovacou kamerou ten, kto je na sto percent presvedčený, že by konal inak.

Hovorí sa tomu aj vymývanie mozgov, ktoré sa ukrýva za blaho všetkých, no v konečnom dôsledku z neho prosperuje iba pár jedincov a zvyšok je (v lepšom prípade) na smiech. The Circle hovorí otvorene o tom, o čom sa verejne šepká. Že sme sledovaní na každom kroku. Film zreteľne poukazuje na silu sociálnych sietí, ktorá môže byť častokrát vražedná. Samozrejme, v oveľa nafúknutejšej miere, než je to zrejme možné, ale predsa. Stačí sa iba zamyslieť nad tým, že si niečo pozriete v e-shope, či na sociálnej sieti a razom je váš internet zahltený presne cielenými reklamami. Z tohto pohľadu je však reklama absolútne neškodná záležitosť.

Tom Hanks je sám aktívny na sociálnych sieťach. Nie, nevešia tam denne všetko o každom svojom prdnutí, je v tom veľmi striedmy a rozumný. Aj preto absolútne rozumiem tomu, prečo mal o túto úlohu tak obrovský záujem, aj keď je zrejmé, že ďalšieho Oscara mu neprinesie. Najväčším prekvapením filmu je však Emma Watson. Vďaka tejto projekcii sa jej dosť dobre podarilo odlepiť nálepku Potterovej Hermiony a bola fantastická. Prisahám, že keby sedela vedľa mňa v kine, prinajmenšom ju často kvákam za vlasy, pretože ženy sa predsa nebijú.

The Circle je film na premýšľanie. Samozrejme, ľudia živiaci sa IT technológiami sa pri ňom prinajmenšom pousmejú a začnú vypočítavať, koľko logických chýb tam bolo. Bolo! V poriadku! Zámerom tvorcov však bolo poukázať na to, že nie je nutný asteroid, aby prišla skaza sveta. Necelé dve hodiny, ktoré naopak divákovi, ktorý žije svoj bežný život a mobilný telefón ešte stále používa hlavne na telefonovanie, dávajú priestor na premýšľanie. Áno, môžete mať priateľov po celom svete, ale skutočných priateľov budete mať aj tak iba zopár. Tak pozor, aby ste im (nechtiac) neublížili. Pretože vedieť je fajn, ale vedieť všetko, naozaj nie je to najlepšie.

Pavol Božík
90%

Réžia: James Ponsoldt
Hrajú: Tom Hanks, Emma Watson, John Boyega, Bill Paxton, Patton Oswalt, Karen Gillan

Distribuuje: Bontonfilm
Žáner: Sci-fi thriller
Produkcia: USA
Celková dĺžka: 110. minút
Verzia: české titulky
Premiéra: 27. apríl 2017