Zimný filmový festival 4 živly predstaví filmy s témou nula

Dobrá smrť

Banská Štiavnica sa v roku 2019 pýši titulom slovenského Mesta kultúry, umeleckým životom a aktivitami však prekypuje už roky. Dôkazom môže byť napríklad aj 8. ročník Zimného filmového festivalu 4 živly, ktorý sa v meste uskutoční v dňoch 22. – 24. februára 2019. Hrané, dokumentárne i experimentálne filmy v jeho programe bude tentoraz spájať téma nula.

Vlani sme venovali dvadsiaty ročník letnej verzie nášho podujatia téme Happy End a povedali sme si, že bude na mieste po ňom – trochu nadnesene – začať od nuly, objasňuje výber témy výkonný riaditeľ festivalu Ondrej Starinský. Zimná téma tradične predznamenáva tému letného festivalu, ktorou budú v auguste čísla. Nula je podtémou, ktorá si zaslúži väčšiu pozornosť, aj preto sme jej venovali zimné 4 živly.

Festival ponúkne tri dni naplnené kvalitnými filmami, ktoré si líšia dátumami vzniku i krajinami produkcie. Vedľa seba sa v programe objavia také rozdielne tituly ako výnimočný sovietsky film Mesto Zero (Karen Šachnazarov, 1989), povojnová reflexia Nemecko v roku nula (Roberto Rossellini, 1948) alebo celkom nový dokumentárny film Dobrá smrť slovenského režiséra Tomáša Krupu (2018), ktorý 4 živly uvedú v exkluzívnej predpremiére za účasti tvorcov a tvorkýň. Film sleduje osud nevyliečiteľne chorej ženy, ktorej posledným želaním je zomrieť dôstojne a rozhodne sa naplánovať svoju cestu za eutanáziou z Veľkej Británie do Švajčiarska, kým jej ešte zostávajú zvyšky síl.

V programe festivalu nebude chýbať vyhodnotenie tretieho ročníka súťaže Iné vízie SK, ktorá hľadá to najlepšie zo slovenskej audiovizuálnej tvorby, balansujúcej na pomedzí filmu, animácie a výtvarného umenia. Festival 4 živly premietne päticu diel, ktoré do finále vybral kurátor András Csefalvay, víťaz prvého ročníka súťaže. Trojčlenná odborná porota spomedzi nich vyberie víťaza.

Program 8. Zimného filmového festivalu 4 živly doplní koncert zoskupenia Teatro Fatal, večerné párty, výstava výtvarného umenia, obľúbený filmový kvíz či inšpiratívna diskusia Raňajky s…