A potečie krv…!

Zdroj foto: Supraphon

Osobné i pracovné polovýročia sa ostravská speváčka Heidi Janků rozhodla osláviť spolu s fanúšikmi, pre ktorých pripravila dvojalbum najväčších hitov a koncertné turné s Věrou Špinarovou, ktorej pred rokmi z domu odtiahla manžela Ivo Pavlíka. Možno potečie krv.

Na CD nájdu poslucháči 42 skladieb, ktoré mapujú speváčkinu kariéru, trvajúcu 35 rokov. Heidi Janků sa narodila v novembri 1962 v Ostrave. Pochádza z hudobnej rodiny, od detstva sa venovala spevu a bola členkou detského folklórneho súboru. Na gymnáziu začala spievať so skupinou Proměny, tvorenú hudobníkmi zo slávnej skupiny Majestic, neskôr sa stala členkou kapely Pavla Nováka. V roku 1982 sa odohralo jej osudové stretnutie s producentom a skladateľom Ivom Pavlíkom, s ktorým spojila svoj profesijný i súkromný život.

Heidi patrila v prvej polovici osemdesiatych rokov k novým tváram na domácej hudobnej scéne a veľmi rýchlo si získala priazeň najmä u mladého publika. Mala len niečo málo cez dvadsať rokov a dokázala svojich vrstovníkov osloviť spontánnym, energickým prejavom a vystupovaním. Na koncertných pódiách pôsobila s kapelou Supernova za chrbtom nevšedne a dostatočne atraktívne na to, aby sa rýchlo dostala do povedomia divákov a poslucháčov.

V roku 1984 sa poprvýkrát objavila medzi desiatimi najpopulárnejšími speváčkami v ankete Zlatý slávik a v rokoch 1985 a 1988 bola dokonca Bronzovou slávicou. Jej repertoár tvorili moderné skladby a až na pár prevzatých hitov zo zahraničia, interpretovala výhradne skladby českých autorov. Jej prvé hity – Já jsem já, Kuře na grilu alebo Budem stokrát krásnejší – sa často hrali v rádiu a v televízii. Spoločne s Daliborom Jandom naspievala pieseň Tak jdem do seriálu Bylo nás šest a do rozprávky Co takhle svatba princi zase sólovú Když se načančám.

Heidi Janků patrila k silnej skupine ostravských interpretov a spolupracovala s tamojšími skvelými autormi (Ivo Pavlík, Boris Urbánek, Vladimír Čort), ale písali pre ňu tiež ďalší skladatelia a textári (Jindřich Parma, Karel Vágner, Ján Krůta). V roku 1988 naspievala duet Ztracený ráj s Vašom Patejdlom. Ten jej potom napísal aj sólovú skladbu Fotka.

V deväťdesiatych rokoch sa Heidi Janků presídlila do Prahy. Aj v ďalšej dekáde si bez problémov udržala mladistvý image a mohla tak pokračovať v produkcii prevažne tanečných nahrávok. S úspechom začala vystupovať aj pre detské publikum. V roku 2002 vydala album Zlatej důl jsem přece já v štýle western pop. Pôvodné aj prevzaté country skladby s vtipom a nadhľadom odľahčené v tanečnom rytme (Arizona, Když kovboj spí) mali divácky aj poslucháčsky úspech.

V diskotékovom rytme sa nesú aj najnovšie hudobné počiny speváčky, ktoré by nikto netipoval vek blížiaci sa k šesťdesiatke. Heidi nestarne a môže si preto dovoliť spoluprácu s o generáciu mladšími muzikantmi z oblasti dance music – Stanom Šimorom a Martinom Hájkom. Novinka Dík za tvůj kus ráje je toho dôkazom.

Všetky svoje hity aj aktuálnu hudobnú súčasnosť Heidi Janků predstaví na turné Věra a Heidi Tour 2017. Som skutočne nadšená z toho, že výberové 2CD Best Of Heidi vychádza v Supraphone práve v tomto roku, v ktorom nielen oslávim svoje polookrúhle narodeniny, ale stanem sa súčasťou turné s Věrou Špinarovou, kde zaznie množstvo piesní práve z týchto dvoch CD. Vychádzajúca kompilácia je vlastne takou čerešničkou na torte. Dúfam, že poteší nielen skalných fanúšikov ale trebárs prekvapí aj tých, ktorí ma majú spojenú iba s jednou pesničkou. Za viac než tridsaťročnú kariéru som tých piesní naspievala skutočne veľa a napriek tomu, že sa všetky na toto CD nezmestili, výber pesničiek je koncipovaný tak, aby aspoň čiastočne zmapoval rôzne obdobia mojej kariéry. Tak príjemné počúvanie, dodáva Heidi.

Tracklist 2CD Best Of Heidi:
CD1:
Dívčí internát
Já jsem já
Kuře na grilu
Hnízdo vos
Ruce za hlavou
Budem stokrát krásnější
Jen tak žít neumím
Vím už svý
Jiskření
Eskymácké reggae
Zvědavá
Tak se mi vtírej
Přímý zásah
Holka tvrdohlavá
Táta se dívá
Úplně všechno
Změna tlaku
Cesta kolem těla
Fotka
Ztracený ráj
Když se načančám (1986)

CD2:
Když se načančám (2002)
How Do You Do, dobrej den
Hříbě
Arizona
Tátova bouda
Zlatej důl
Když cowboy spí
Co to tam šupoce
Tak jdem
Sláva bláznivým nápadům
Hotel Richmond
Přepadení v parku
Skandál
Písničková vzducholoď
Ave Maria
Tak abyste to věděla
Tahiti
Těžko se loučím
Sama
Mezi námi hráz
Dík za tvůj kus ráje