Ako s málom urobiť veľké divadlo

Foto: Eric Ray Davidson

Nový album Imagine Dragons (Loom / Interscope Records / Universal Music / 2024) je zatiaľ jedno z najväčších hudobných prekvapení tohto roka. Z niekoľkých dôvodov. Hlavne však kvôli neodškriepiteľnému posunu v tvorbe Američanov, ktorí s ľahkosťou lusknutia prstom opäť dokázali, že nespia na vavrínoch, posúvajú sa míľovými krokmi vpred a označenie za jednu z najlepších skupín tohto milénia im právom patrí.

Zhruba pred rokom prevalcovali bratislavské Vajnory koncertom, na ktorom bolo 60 tisíc ľudí. Bol to jeden z posledných koncertov ich dvojročného turné k tridsaťpiesňovému eposu Mercury, ktorý vyšiel v dvoch dieloch a priniesol niekoľko nezabudnuteľných hitov. Minulosť. Skôr, než nový materiál, však fanúšikovia očakávali aspoň ročnú pauzu.

V podstate od roku 2009, kedy mali Imagine Dragons prvé verejné vystúpenie pod týmto názvom, bola štvorica hudobníkov z Las Vegas v jednom kole. Debutovému albumu Night Visions a hitu Demons predchádzalo niekoľko EP platní, pesničky z ktorých krok za krokom naznačovali, že sa vo svete hudby udeje niečo veľké.

Loom je šiesty štúdiový album Imagine Dragons, ktorý sa v ich diskografii objavil počas 15 rokov jej trvania. Je to jedno z najväčších prekvapení ich kariéry i súčasnej muziky vôbec. Keby aj pre nič iné, tak v podstate preto, že ani nie rok po skončení turné Američania prišli so sériou nových piesní, z ktorých už prvý singel (Eyes Closed) naznačoval jasný hudobný posun.

Rešerš svetových recenzií priniesol jedno zásadné spoločné zhodnotenie, s ktorým sa i ja absolútne stotožňujem, a to, že Imagine Dragons doteraz ešte nevydali tak energický album, ako je Loom. Je to nahrávka, ktorá vysiela mimoriadne pozitívnu energiu a to i napriek tomu, že texty sú všetkým možným, len nie balastom o láske, alebo o ničom. Sú motivačné, dramatické, ale tak, ako sme si už u Imagine Dragons zvykli, sú na výsosť zmysluplné a poslucháč sa s nimi dokáže hravo stotožniť.

Po hudobnej stránke je však zaujímavé pozorovať, ako sa kapela, ktorá má korene v indierocku, počas 15 rokov posunula tak, že si dovolí pohrávať sa s rapom, elektronikou, či voiceovermi (meničmi hlasu) v miere, ktorá doďaleka presahuje všetky doterajšie pokusy s nimi. Avšak, všetko toto prináša do tvorby Imagine Dragons nenormálne svieži vietor.

Tej platni možno vytknúť hádam iba to, že je na nej len deväť piesní. Na druhej strane sú to tak silné skladby, že každá jedna môže chlapcom priniesť silný hit a každá jedna bude veľmi dobre znieť aj na nadchádzajúcom turné, ktorého jesenné americké termíny sú už známe a my tu, v Európe netrpezlivo čakáme na odhalenie tých kontinentálnych.

Album Loom postupne priniesol už tri single, takže tretina z nových piesní sa už dostala medzi poslucháčov i v tej mediálne obšírnejšej forme a točia sa v rádiách a klipy k nim majú miliónové vzhliadnutia. Každá jedna z tých piesní je však ukážkou inovácií a rôznorodosti, ktoré kapela na albume Loom ponúka.

Dramaturgicky je nahrávka vyskladaná tak, že hneď na počiatku prichádza dojem vrcholnej gradácie a postupne sa to upokojuje. Ono je to neobvyklý spôsob, ale funguje to parádne. Navyše, ak počúvate zvukovo mimoriadne ohromujúci vinyl, pričom zvuk starého analógu dáva paradoxne vyniknúť všetkým moderných technickým vychytávkam, tak je to poskladané presne tak, aby keď otočíte platňu na druhú stranu dostali ste sa po prvotnej nakladačke postupne do pokojnej hladiny.

Pretože to, čo Imagine Dragons dokázali vyvolať prostredníctvom 32 minút, sa málokomu podarí aj spojením dvoch 70 minútových albumov. Drakom jednoducho stačí málo, aby povedali veľa. Loom je tak po všetkých stránkach jedna veľká, mimoriadne silná emócia. Hudobná droga, ktorá rozhodí, dovolí vzlietnuť, padnúť na zem, pozviechať sa a tak dokola. Jednoducho všetky emócie a nadšenie.

Dan Reynolds pri uvedení albumu na sociálnych sieťach uviedol, že sa im tvorilo slobodne, uvoľnene, na platni prinášajú to, s čím sa absolútne stotožňujú a čo im dáva zmysel. Nahrávanie novinky im údajne spôsobovalo veľkú radosť. Nuž, teraz nastal čas, kedy to spôsobuje veľkú radosť nám.

Pavol Božík
100%