Album Beztíže kapely Priessnitz vychádza ako výpravné 2LP

Autor foto: Dušan Tománek / Zdroj (foto i text): Supraphon

Hoci je to už viac ako polroka, odkedy vyšiel rozlúčkový album Priessnitz Beztíže, prvý náklad unikátne zabaleného albumu z dielne Laboratoře Petra Babáka a Matěja Hanauera s rukopisným dizajnom členov kapely je už beznádejne vypredaný. Tí, ktorí ho stihli zakúpiť, tak majú doma skutočnú zberateľskú raritu. O nič menej unikátna je z grafického hľadiska ale aj práve vydaná reedícia. Okrem CD Beztíže, si teraz fanúšikovia môžu zaobstarať taktiež luxusné 2LP, pričom sa o grafický dizajn oboch nosičov opäť postaralo duo Babák – Hanauer, teraz navyše v spolupráci s dvorným fotografom kapely Dušanom Tománkom.

Sme radi, že zatiaľ s albumom Beztíže všetko vychádza, ako sme si minulý rok naplánovali, takže s letom prichádza spoločne s reedíciou na CD aj krásne 2LP. Dúfame, že poteší našich fanúšikov, zberateľov a vinylofilov, komentuje frontman Priessnitz Jaromír Švejdík nové vydanie albumu, ktoré bezpochyby patrí medzi najzásadnejšie domáce počiny minulého roku. Svedčia o tom aj dve nominácie na Ceny Anděl 2016, nominácie na cenu českej hudobnej kritiky Apollo 2016 a ďalšie ocenenia.

2LP by malo uspokojiť aj tých najnáročnejších fanúšikov – napovedá to fakt, že bolo vylisované na 180 gramovom vinyle a nahrané rýchlosťou 45 otáčok za minútu. Rýchlosť je vysoká, drážky dostatočne široké a hlboké, takže ideálna možnosť pre fanúšikov priblížiť si ten jesenický pocit a chlad tým najprirodzenejším a najteplejším spôsobom, láka na 2LP producent Dušan Neuwerth.

To, že grafické prvky použité na albume Beztíže naozaj silno rezonujú naprieč umeleckou sférou, dokazuje aj nový, značne surový a pôsobivý klip k piesni Žena, ktorý natočila v americkej púšti  so svojím mužom Tobiasem Queisserem scenáristka a režisérka Tereza Srbová.

Táto pieseň mi od prvého vypočutia platne vyčnievala. Jej tempo a nálada mi trochu pripomínali pesničkárov z Nashvillu, prišla mi ako robená pre americkú road story. Zatiaľ čo niektoré songy fungujú len v českom prostredí, na Žene je niečo kultúrne prenosného, má chytľavú melódiu, dostane sa vám pod kožu, vysvetľuje Srbová.