Ani politická krádež piesne nezmení svet Petra Nagya, radšej ponúka nový klip

Nedávne voľby v Českej republike mali presah i na Slovensko. A vôbec nie priamo politický. Iba ak by niekto chcel poukázať na to, že politici klamú a kradnú už v predvolebnej kampani. Presah to totiž bol umelecký. Strana Volný blok ukradla kultový popevok Petra Nagya Láska je tu s nami a využila ho vo svojej kampani. Zlodejina sa nevypláca. Autor piesne to dobre vie, preto ho kauza síce šokovala, no energiou kvôli nej zbytočne neplytval. Radšej ju investoval do premiéry nového klipu.

Som známy tým, že som nikdy neprepožičal svoju pieseň ani svoju tvár a meno pre politickú kampaň. Ani vtedy, keď mi za to ponúkali v korunách miliónové sumy. Nedovolil som to Mečiarovcom ani ďalším politickým stranám. A nedovolil som to ani strane Volný Blok. Tá o to dokonca ani nepožiadala a s drzosťou pieseň svojvoľne prerobila na politickú agitku, vysvetľuje Peter Nagy.

Spevák a autor skladby požiadal na facebookovej stránke politickej strany o vysvetlenie, vymazanie tejto piesne z príspevkov a samozrejme o ospravedlnenie. Takzvaní politici tak urobili v podstate okamžite, čím dokázali, že sú si vedomí svojej viny. Strana napokon získala 1,33% a na politiku môže zabudnúť.

Peter Nagy kauze nevenoval príliš veľa energie. Fanúšikom radšej ponúkol nový videoklip a zobral ich do svojho romantického sveta. Prenesene sa dá povedať, že stlačil vypínač a zhasol, pričom v novej piesni ponúka pomyselné opojenie svetom bez dát, závislostí na žiariacich obrazovkách a bez divných správ. Nový singel z úspešného albumu Petrolej sa volá Tam, kde nie je signál. Obrazovú podobu piesni vytvorili skalní fanúšikovia speváka, ktorí žijú uprostred prírody presne v duchu tejto skladby.

Doba nás nútila žiť strašne rýchlo. Všetci všetko chceli online a okamžite. A preto sa z nás stávali digitálni roboti. Maily, esemesky, telefonáty, dôležité je potvrdenie o potvrdení a nie ľudské slovo. Byrokratická spoločnosť, ktorá si o sebe myslí, že bude rýchlo a neustále ekonomicky rásť. Je to naivná predstava. Niečo sa stalo v myslení ľudí. A veľa z nich pochopilo, že sme pod tlakom akéhosi digitálneho teroru. Kto má rozum, cíti, že musíme spomaliť,“ zamýšľa sa Peter Nagy.

Mám rád dokumentárne filmy o prírode. Jedného dňa som dostal po koncerte do daru tri DVD o našich lesoch a prírode od mojich skalných fanúšikov. Oni sú sami tvorcami týchto krásnych enviromentálne zameraných dokumentov. Je to veľmi profesionálna práca, ktorú robia s láskou k prírode. Od turné Pianko ubehlo pár rokov, a ja som ich oslovil s prosbou, či by neskúsili sami nahrať videoklip k piesni Tam kde nie je signál a toto je výsledok. Klip nakrúcali bezo mňa u seba doma, tam kde žijú, uprostred nádherných lesov. Do ničoho som nezasahoval, ani som nechcel. Dušou krásni ľudia robia krásne veci. Vznikol tak klip z uveriteľných obrázkov ich života. Oni tak totiž žijú naozaj. Uprostred prírody spolu so zvieratami. V láske k prírode vychovávajú aj svoju malú dcéru, ktorá tiež účinkuje v klipe. Nie sú to ľudia vybratí na kasting reklamnej agentúry. Sú to reálni ľudia a v tom spočíva uveriteľnosť každého záberu z klipu. Som im za to veľmi vďačný, neskrýva radosť Peter Nagy.

Z TS agentúry NK Factory
spracoval Pavol Božík (Kukni na to!)