Beáta Dubasová na dvoch CD rekapituluje svoju neuveriteľnú spevácku kariéru

Vo vydavateľstve Opus tento týždeň vychádza kompilácia 40 piesní Beáty Dubasovej, ktorá pod názvom Najväčšie hity 1985-2020 na 2CD mapuje speváčkinu neuveriteľne úspešnú spevácku kariéru.

Výber mapuje hudobný príbeh slovenskej speváčky, ktorá začala tak trochu nenápadne v tieni známejších kolegýň, ale postupne si získala pevné a trvalé miesto na scéne slovenskej modernej populárnej hudby a dnes je jej ozdobou. Kompiláciu zostavil editor Juraj Čurný a doteraz najkomplexnejšie vystihol všetky speváčkine výrazové polohy od ľahkých hitových popevkov až po hlbšie lyricky ladené výpovede. Pre fanúšikov Beáty Dubasovej, ale aj milovníkov slovenskej populárnej hudby je to skutočná hudobná lahôdka.

Dobrých popových pesničiek nie je nikdy dosť. Túto skutočnosť som si uvedomil pri príprave tejto kompilácie zostavenej z repertoáru speváčky, s ktorou sme dlhoroční priatelia. Oproti tým predchádzajúcim je však najveľkorysejšia a na ploche 2CD ponúka, symbolicky v roku 2020, 2 x 20 pesničiek Beáty Dubasovej, komentuje Juraj Čurný výber piesní a zároveň dodáva: Beáta Dubasová je pre mňa symbolom výbornej a univerzálnej popovej speváčky, čoho dôkazom je aj pozoruhodne široký menoslov skladateľov a textárov, ktorí sú podpísaní pod jej pesničkami. Aby som bol presný – nájdete tu 14 skladateľov a 12 textárov, pričom nie je bez zaujímavosti, že za hlavnou trojicou Patejdl – Danišovič – Spišiak, čo sa týka počtu autorských kreditov, je na štvrtom mieste už samotná Beáta.

K novej kompilácii svojich najväčších hitov sa vyjadrila aj samotná speváčka: Všetky piesne na tomto 2CD preveril čas. Ani v mojom najtajnejšom sne by ma v začiatkoch mojej kariéry pri nahrávaní prvých hitov Maznáčik či Účesy, nenapadlo, že tieto pesničky môžu prežiť vyše 35 rokov a stále ich ľudia budú poznať, milovať a žiadať odo mňa na koncertoch a dá sa povedať, že budú mojím poznávacím znamením. Keďže od mojej ostatnej výberovky uplynulo už dosť času, tak som často od svojich fanúšikov a poslucháčov bola konfrontovaná otázkami o novej výberovke. Som rada, že vydavateľstvá Opus a Warner Music využili svoj bohatý archív a dali šancu až štyrom desiatkam piesná. Výber nebol ľahký, lebo všetky tieto piesne sú ako moje deti a ťažko je vyberať a uprednostniť niektoré viac, iné menej. Všetky som nahrávala s láskou a nadšením, najlepšie ako som v tom čase dokázala, ale ako to už býva, niektoré z nich možno nemali na ceste éterom za poslucháčmi také šťastie.

Teší ma, že úlohy dramaturga sa vynikajúco zhostil Juraj Čurný, ktorý ma dobre pozná, je mojím dlhoročným priateľom a v tomto smere je naozaj skutočným odborníkom. Obaja sme si najskôr samostatne premysleli, ktoré skladby by sa tam mali objaviť, neskôr sme sa stretli a myslím, že sme sa takmer úplne zhodli. Okrem chronicky známych hitov, zozbieraných z mojich všetkých LP platní a CD, som rada, že sú tu zaradené aj piesne z nášho detského albumu Peter, Vašo a Beáta deťom, pretože aj tento album je u mojich dnes už dospelých poslucháčov nesmierne obľúbený a cenený. Na druhom CD sme si dovolili ponúknuť aj bonbóniky v podobe troch ešte nikdy nevydaných skladieb na žiadnom CD, ale tiež piesne, ktoré sa nám javili zaujímavé a nadčasové: hudbou aj textami, či prevedením. Zároveň sa chcem poďakovať všetkým skladateľom, textárom, hudobníkom a spevákom, ale aj iným spolupracovníkom, ktorí so mnou na týchto nahrávkach za tie roky spolupracovali. Vám, milí fanúšikovia a poslucháči ďakujem za Vašu celoživotnú priazeň a zároveň želám príjemné počúvanie, pridala svoj pohľad na spoluprácu s Jurajom Čurným  pri výbere piesní speváčka.