Bon Jovi sa vrátili ku koreňom

O tom, či bude trinástka pre kapelu Bon Jovi šťastným číslom, rozhodnú v podstate poslucháči tým, ako ich aktuálnu novinku This House Is Not For Sale prijmú. Isté je to, že album je jasným návratom ku koreňom, čo so sebou prináša chytľavé štadiónové nahrávky plné silných refrénov, ktoré si fanúšikovia budú určite s nadšením spievať na nadchádzajúcom turné.

artwork_for_bon_jovis_album_this_house_is_not_for_saleMinuloročný album kapely Bon Jovi Burning Bridges bol akýmsi upratovaním zásuviek, keďže priniesol skladby nedokončené, alebo nikdy nevydané. Zvuk nahrávky už pred rokom naznačoval, akým smerom sa kapela bude vyberať. Štýl, akým sa kapela prezentovala na prelome dvoch posledných dekád minulého storočia, a prostredníctvom ktorého si získala najviac fanúšikov. Napriek tomu, že išlo v podstate o neregulárnu nahrávku, ako celok vypálila výborne.

A je famózne, že v tomto trende skupina pokračuje ďalej. Ich novinka This House Is Not For Sale prináša tucet nových piesní, ktoré vznikali dva roky. Už v novembri 2014 líder kapely totiž oznámil, že začal pracovať na nových piesňach a po roku a pol ohlásil, že album je hotový. Nasledoval finálny mix a 4. novembra sa komplet nových piesní skupiny Bon Jovi dostal k poslucháčom.

Pri vzniku nových piesní sa kapela musela obísť bez Richieho Samboru, ktorý z kapely odišiel a možno i jeho absencia napokon formovala finálny zvuk nahrávky. Je zaujímavé pozorovať, akou energiou skupina, ktorá je na hudobnej scéne tri dekády, oplýva. This House Is Not For Sale sa počúva naozaj výborne. V podstate v ňom niet hluchého miesta.

Uznávam, že kapela sa vrátila späť a moc sa netrápi trendmi vývoja súčasnej hudby, ale pri formáciách ako Bon Jovi by iba málokto očakával napríklad naprogramované zvuky. Sila tejto formácie tkvie v živých nástrojoch a poctivom zvuku, čoho sa poslucháčovi na This House Is Not For Sale dostáva celých päťdesiat minút na základnej verzii nahrávky naplno. Speváckym prejavom prekvapuje i líder kapely, ktorý má neuveriteľných 54 rokov, no v rockových vypaľovačkách znie ako tridsiatnik. Neuveriteľné.

V textoch piesní skupina opisuje svoje zážitky z posledných dvoch rokoch. Nekoná sa žiadne spasenie sveta, aj keď sa v textoch spomína nádej. Pribalené je tiež ohliadnutie za životom plné polemiky, či by malo význam niečo zmeniť, nechýba láska, príbeh jednej kapely, ale ani song o novej gitare.

Nobelova cena za literatúru za to určite nebude, avšak kto by to očakával? Podstata tkvie v niečom inom. Dobre sa baviť. A to sa pri novinke This House Is Not For Sale dá kráľovsky. Bon Jovi totiž vydali svoj najrockovejší album v novom miléniu a zároveň album, ktorý sa im dá uveriť od začiatku až do konca. Naživo ho predstavia na jar budúceho roku, naplánovaná je zatiaľ severoamerická časť turné.

Pavol Božík
75%

Tracklist albumu This House Is Not For Sale:
This House Is Not For Sale
Living With The Ghost
Knockout
Labor Of Love
Born Again Tomorrow
Roller Coaster
New Year´s Day
The Devil´s In The Temple
Scars On This Guitar
God Bless This Mess
Reunion
Come On Up To Our House

Vydavateľstvo: Island Records (Universal Music Group)
Rok vydania: 2016
Celkový čas: 49:08
Počet piesní: 12