Bratislavské jazzové dni v Žiline

Cory Henry

Medzinárodný festival Bratislavské jazzové dni v Žiline, ktorý patrí po Bratislave medzi najväčšie jazzové sviatky na Slovensku, oslavuje piate narodeniny. Na základe veľkej diváckej odozvy sa od roku 2015 festival koná dva dni a jeho súčasťou sú aj diskusné večery, workshopy a premietanie jazzových filmov. Hlavnú časť festivalu tvoria dva veľké koncerty vybraných špičkových slovenských a svetových jazzových muzikantov v priestoroch Veľkej sály Mestského divadla Žilina.

Najväčšou hviezdou 5. – jubilejného ročníka Bratislavských jazzových dní v Žiline bude Cory Henry & The Funk Apostles – najvychytenejšia koncertná jazzfunková formácia v Amerike. Fenomenálny hudobný mág, americký pianista, virtuózny hráč na klasický organ – hammond B3, zakladajúci člen formácie Snarky Puppy, s ktorou získal 3 Grammy. Sprevádzal hudobníkov ako Bruce Springsteen, Michael McDonald, P. Diddy, Boyz II Men, Kenny Garrett či The Roots. Na Bratislavských jazzákoch v Žiline vystúpi v sobotu 21. októbra so svojou novou vášňou, hudobným projektom The Funk Apostles v rámci európskeho turné The Funk Crusade Tour a zaručene predstaví divákom talent, energiu, číru radosť z hudby, ktorú určite prenesie aj na nich.

Program prvého festivalového dňa 20. októbra opäť otvorí víťaz medzinárodnej súťaže Žilina International Jazz Contest, ktorá je určená pre mladé kapely a zoskupenia všetkých hudobných tendencií a štýlov, interpretujúcich džezovú hudbu.

Divadelné pódium piatkového večera bude patriť poprednému francúzskemu jazz-funky bubeníkovi s neuveriteľnou hráčskou technikou Damienovi Schmittovi. Je to dvorný bubeník slávneho basgitaristu Alaina Carona. V Žiline predstaví svoj nový hudobný projekt s kapelou špičkových francúzskych jazzových muzikantov Dam’nco.

Na záver večera vystúpi znamenitá americká speváčka, skladateľka a broadwayská herečka Shayna Steele, ktorá spolupracovala v hudobných projektoch s Mobym, Rihannou, Natashou Bedingfield či kapelou Snarky Puppy.

V sobotu 21. októbra predstavia svoj nový album Calm slávny americký bubeník Gene Jackson & Ondrej Štveráček Quartet. Gene Jackson je považovaný za majstra všetkých rytmických štýlov. Bol dlhoročným spoluhráčom Herbie Hancocka a Dave Hollanda. Žilinskému publiku sa predstaví v kvartete popredného českého saxofonistu Ondreja Štveráčka, s ktorým na albume spolupracoval. Kvarteto dopĺňajú dvaja slovenskí hráči par excellence, pianista Klaudius Kováč a kontrabasista Tomáš Baroš.

Vrcholom festivalu bude vystúpenie už spomínaného amerického klavírneho mága Cory Henryho & The Funk Apostles.