Country Rádio oslavuje kompiláciou

Už tri dekády vnáša pohodu do občas turbulentnej a nepokojnej doby i české rádio špecializované na country a príbuzné hudobné žánre. Druhá oficiálna česká súkromná rozhlasová stanica začala vysielať presne 15. augusta 1991 o 15. hodine a 15. minúte. V znamení tridsiatky sa nesie tiež nová 2CD kompilácia, zostavená tou najaktívnejšou časťou z polmilióna súčasných poslucháčov tohto rádia.

Ak moderátor náhodou zakopol o nejakú súčasť techniky, ihla práve hrajúceho gramofónu preskočila, v horšom prípade na úplne inú pesničku, než ktorá práve hrala. Úprimne, boli sme na smiech všetkým znalcom“. A po tridsiatich rokoch máme pol milióna poslucháčov. Snáď je to tým, že hudba, ktorú im ponúkame, má dušu a srdce, spomína na začiatky programový riaditeľ Country Rádia Miroslav Albrecht.

Pri príležitosti 30 rokov jeho existencie bola na základe výberu samotných poslucháčov zostavená základná kostra 30 najobľúbenejších piesní, ktoré preveril čas v rozhlasovom éteri. Názor ľudu bol premenený na štedrú dávku poctivej hudby, umiestnenú v špeciálnom kreslenom narodeninovom obale. Je to vydarený profil toho historicky najobľúbenejšieho vo vysielaní, a zároveň akési best of trvalo populárneho hudobného žánru. Nahrávky od konca 60. rokov takmer až do súčasnosti ponúknu moderných trampov, klasický country a western zvuk, elektrifikovaných posledných kovbojov, zľudovených banjistov, nezameniteľných pesničkárov či legendárne samotárske hlasy i party s viachlasmi. Početní portoví medailisti sú doplnení songami zaujímavo štýlovo hraničnými, vždy však silno melodickými a s českými textami. Príjemné počúvanie, 30 skladieb ako pocta úspešnému rádiu – a predovšetkým dobrej hudbe.

Spolupráca Supraphonu s Country Rádiom trvá po celú dobu jeho existencie. Tento rok je to teda už spomínaných neuveriteľných 30 rokov, ale v prípade existencie country, folku a trampskej hudby u nás je tých rokov omnoho viac. Nahrávky týchto žánrov a ich interpretov vychádzajú na značkách Supraphon a pred tým Panton už viac než úctyhodné polstoročie a prvé trampské pesničky si pamätajú dokonca i šelakové platne Ultraphonu. V tejto logike nebolo ťažké rozhodovanie, či prijať ponuku Country Rádia na vydanie špeciálnej kompilácie, mapujúcej najväčšie hity tejto stanice tak ako ich zvolili samotní poslucháči, opisuje dlhoročnú spoluprácu marketingový manažér Supraphonu Michal Máka. Firma Supraphon je hrdá, že tomu môže najlepšími položkami z bohatého katalógu pomáhať: živijó, Country Rádio!, pridávajú prianie zo Supraphonu producenti Jana Helgová a Karel Deniš.

Pavel Dobeš, Michal Tučný, Eva Olmerová, Banjo Band Ivana Mládka, Greenhorns, Pavel Bobek, Pavel Žalman Lohonka, Miroslav Černý, Wabi Daněk, Miki Ryvola, Vojta Kiďák Tomáško, Robert Křesťan, Waldemar Matuška, Jan Nedvěd, František Nedvěd, Rangers, Pacifik, Mirek Hoffmann – to sú mená, ktoré túto kompiláciu robia hviezdnou.