Dan Bárta exkluzívne na Slovensku

Dana Bártu a Illustratosphere čaká od polovice novembra do konca roka jesenné turné s pätnástimi zastávkami. Séria vystúpení v českých a slovenských koncertných sálach sa uskutoční pod názvom Němá éra Tour, odkazujúcim na nedávne vydanie remastrovaných reedícií prvých dvoch albumov. Na Slovensku vystúpia 25. novembra v Novom Meste nad Váhom v klube Blue Note a 26. novembra v Bratislave vo Veľkej sále Slovenského rozhlasu.

Němá éra je jednou z kľúčových piesní z úplne prvého albumu, ktorý sme s chlapcami nahrali, pričom tá skladba odkazuje na éru, keď ešte neexistovala artikulovaná ľudská reč. V súčasnosti sa ten názov do istej miery hodil aj na samotný album, pretože preň mohlo byť tých posledných dvadsať rokov, keď nebol na trhu v žiadnej fyzickej podobe, takou nemou dobou, keďže nemohol hrať v celej svojej šírke, hovorí o pomenovaní série Dan Bárta.

Debutová nahrávka Illustratosphere (2000) a nadväzujúci Entropicture (2003) sa dočkali remastrovanej reedície na jar tohto roku. Prvýkrát si tak fanúšikovia môžu oba zásadné tituly vypočuť nielen na CD, ale aj na vinylovej platni. Remasteringu nahrávok sa ujal gitarista Miroslav Chyška, zakladajúci člen kapely, stojaci aj za pôvodným zvukom debutu, ktorý získal cenu Českej hudobnej akadémie Anděl v kategórii Album roka a za ktorý Dan Bárta získal jednu z desiatich cien v kategórii Spevák roka.

Kým v tridsiatke som mal pocit, že z tej našej hudby a nášho hrania sa musí svet zrútiť, dnes ten pocit v podstate nemám. A o to lepšie sa mi hrá, pretože sa cítim oveľa menej zaťažený. S chlapcami sme sa na tom zhodli, povedali sme si, že vzhľadom na to, ako ten čas letí, koľko koncertov nás ešte čaká a koľko sme ich už odohrali, to skôr vyzerá tak, že väčšinu z nich sme už odohrali, takže si to po prvé nemá cenu kaziť nejakou zbytočnou okázalosťou a po druhé, ja byť vami, tak radšej prídem, obzerá sa Dan Bárta.