Discover dovoľuje objaviť Zucchera v plnej umeleckej nádhere

Ešte koncom minulého roku sa taliansky bard Zucchero pripomenul novým albumom nazvaným Discover. Sám ho neoznačuje ďalším radovým, pretože je veľmi špecifickým. Po prvý raz vo svojej kariére naňho nahral trinásť coververzií piesní, ktoré, ako sám špecifikuje, vybral z viac ako päťsto skladieb, ktoré si zamiloval počas svojho života.

Discover je mimoriadne tajomný a temný album, na ktorom sa taliansky spevák predstavuje v polohe, ktorá mu je zrejme najbližšia. Napriek tomu, že album prináša výlučne pomalé skladby, je to jedna z najkrajších spevákových nahrávok vôbec. Chýbajú na nej akékoľvek rýchle rytmy, na ktoré sme si u speváka zvykli. Avšak pomalé tempo naopak dáva vyniknúť duši jednotlivých piesní.

S tým zámerom k nim samotný spevák pristupoval. Sám uviedol, že zo zoznamu vybraných skladieb vylúčil piesne, ktoré už nedokázal vylepšiť a zameral sa na tie, ktoré mohol vdýchnuť druhý život. Podarilo sa mu to excelentne. Väčšinu piesní na albume poslucháč veľmi dobre pozná, avšak Zuccherove spracovanie aj tak napokon vyráža dych.

Celková koncepcia albumu akoby odrážala obdobie v ktorom vznikal a reflektovala na udalosti, ku ktorým sa viaže. Reč, hoci to slovo a obdobie zámerne obchádzam, tento raz sa to nedá, je samozrejme o časoch kovidových, ktoré práve Taliansko prežívalo hádam najhoršie zo všetkých európskych krajín.

A práve v tom čase vo svojom domácom štúdiu Zucchero dával dohromady svoj aktuálny album, na ktorom sa nachádza i duet s Bonom z U2, ktorý je venovaný práve obetiam vírusu na celom svete. Z albumu v celkovom kontexte vychádza mimoriadne melancholická nálada, miestami ide až o pocit bezmocnosti, no zároveň je to akési svetielko nádeje na konci tunela a viera v lepšie časy. Album vyšiel v novembri minulého roku a v sychravom počasí daného obdobia niekde pri krbe museli pesničky na ňom pôsobiť buď totálne depresívne, alebo naopak ako liečivo na dušu. Záleží od poslucháča k poslucháčovi. Teraz v lete, kedy sa nahrávke venujeme my, znie nahrávka smutno, ale prekrásne.

Zucchero jednoducho nesklamal, hoci tento jeho album je naozaj špecifický. Keby sa na ňom nachádzala aspoň jedna temperamentnejšia skladba, jediný rozdiel oproti iným jeho albumom by bol v tom, že ide o album coververzií jeho kolegov. V prípade tejto produkcie sa však bavíme o nejakej nadstavbe, ktorú vzhľadom na dobu nedávnu, táto nahrávka prezentuje. Ako názov podsúva, možno v nej doslova objavovať.

Medzi trinástimi piesňami, ktoré prináša CD verziavinylové vydanie (deluxe verzia CD prináša osemnásť skladieb a v Taliansku vyšla i limitovaná vinylová verzia s priloženou EP platňou obsahujúcou zvyšných päť skladieb) možno objavovať Zucchera v jeho obľúbených soulovo gospelových polohách, pričom produkcia, ktorá vznikala až v Hollywoode, dáva na jednej strane vyniknúť jeho hurónskemu tenoru a na druhej strane odhaľuje drobné čriepky jedinečnosti v melódiách, čím robí jeho verzie piesní iné i inak, než tým, že spevák z pôvodných duet urobil piesne sólové, a naopak.

Na rozdiel od predošlých nahrávok, Discover vyšiel nenápadne, akoby ho bolo treba naozaj objaviť. Oplatí sa. Doteraz sme mohli Zucchera vnímať ako umelca, ktorý do svojho skutočného umenia dokáže hravo a bez urazenia poslucháča prepašovať kúsok komercie. Discover je však čisté umenie, ktoré od začiatku graduje k fantastickému vyvrcholeniu. Ak sa raz bude hodnotiť hudba v čase korony, tak toto je jednoznačný víťaz.

Pavol Božík
100%

ZOZNAM SKLADIEB (ZUCCHERO – DISCOVER / LP):
Amore adesso (No Time for Love Like Now)
Canta la vita (Let Your Love Be Known) feat. Bono
The scientist
Wicked game
Luce (Tramonti a Nord Est) feat. Elisa
Follow You Follow Me
Natural Blues feat. Mahmood
Fiore di maggio
Human
Con te partiro
High Flyin’ Bird
Ho visto Nina volare feat. Fabrizio De André
Lost boys calling

Vydavateľstvo: Universal Music
Rok vydania: 2021
Celkový čas: 55 minút