Dům je lepší ako kojenecký ústav

Životy detí v rodinách a životy detí v kojeneckých ústavoch sú v mnohom veľmi rozdielne. Barbora Poláková s Danom Bártom, ktorí sa autorsky stretávajú prvýkrát, spolu nahrali pieseň, v ktorej sa k detskému svetu citlivo približujú. Uspávankou a videoklipom s názvom Domů vyjadrujú svoje presvedčenie, že stojí za to podporovať pestúnske rodiny, hľadať nových pestúnov a dopriať tak deťom z kojeneckých ústavov pevnejšie citové väzby a prvotné istoty. Uspávanka vznikla v rámci kampane Díky pěstounství, v ktorej i ďalšie osobnosti ukazujú, že náruč mamy nič nenahradí. Za kampaňou stojí organizácia Dobrý start.

Videoklip v réžii Jana Látala rozpráva príbeh dvoch bábätiek, ktorých prvé dni, týždne a mesiace na svete sa zásadne líšia. Zatiaľ čo jedno objavuje svet z náručia svojej rodiny, druhé vidí z postieľky kojeneckého ústavu len hrací kolotoč a tváre mnohých striedajúcich sa opatrovateliek. Príbehy oboch detí sa ale v závere pretnú.

Keď si predstavím, že jediný svet, ktorý poznám, je izba s ďalšími postieľkami, spoločná miestnosť na jedlo a ihrisko pred domom, príde mi logické, že vstup do toho druhého sveta, musí byť šialene ťažký. Napojenie na jedného človeka, na jednu vôňu, na jedno miesto, môže, myslím, dieťaťu výrazne pomôcť v celoživotnom pocite bezpečia, v chápaní seba samého i okolia, hovorí päťnásobná držiteľka Ceny Anděl, ktorá má doposiaľ na svojom konte poslucháčmi i kritikou vrelo prijaté dva radové albumy – eponymný debut z roku 2015 a ZE.MĚ (2018).

Uspávanka vznikla v rámci kampane Díky pěstounství, do ktorej sa zapojili tiež Martha Issová, Marek Taclík, Anna Polívková, Hana Vagnerová, Tomáš a Tamara Klusovci či Petra Nesvačilová. Upozorňujú, že je potrebné nájsť nových pestúnov, rozšíriť podpornú sieť pre rodiny a konečne zatvoriť kojenecké ústavy, v ktorých každý rok skončí 1200 detí.

Pri všetkej úprimnej úcte ku všetkým dobrým tetám zostáva po štarte z kojeňáku v detskej duši nutne zmätok. Takže ten náš kus je vlastne i poklonou tým, ktorí majú silu a odvahu, hm, a nervy, vziať na seba tú zodpovednosť taký zmätok mierniť a dať do poriadku, dodáva Dan Bárta.