Dve slovenské premiéry na Viva Musica

Nikol Bóková: Prometheus

Najväčší letný medzinárodný festival klasickej hudby na Slovensku si pre svojich návštevníkov pripravil ďalšie dve koncertné lahôdky. V auguste na festivale Viva Musica! vystúpi jeden z najpočúvanejších klaviristov súčasnosti Joep Beving a česká klaviristka a skladateľka Nikol Bóková uvedie v koncertnej premiére kritikmi oceňovaný autorský album Prometheus. 

Veľkým augustovým ťahákom festivalu Viva Musica! je holandský klavirista a skladateľ Joep Beving, ktorý na Slovensku vystúpi po prvýkrát. Jeho kariérna cesta je cestou snov – od neznámeho klaviristu až po hviezdu Spotify. Cez playlisty Calming Vibes a Peaceful Piano sa Joepova hudba z debutového albumu Solipsism, ktorý si po odmietnutí vydavateľa vydal sám, dostala k miliónom poslucháčom hľadajúcim, podobne ako on, pokoj v duši. Charakteristický zvuk jeho klavíra sa napokon dostal aj do uší A&R manažéra hudobného labelu Deutsche Grammophon, ktorý ho započul pri návšteve svojho obľúbeného baru v Berlíne. Popredné svetové klasické vydavateľstvo okamžite ponúklo Joepovi zmluvu na nahratie ďalších albumov. Beving sa následne rozhodol opustiť prácu v marketingovej firme a začal sa venovať hudbe naplno. Nikdy som sa nevidel ako umelec. Cítil som to vo vnútri, ale nikdy som sa tak neodvážil vidieť, nieto ešte ako skladateľ. Robím len hudbu, ktorú rád počúvam, prezradil skromne o sebe Joep.

Slovenskému publiku predstaví svoj najnovší album Hermetism, ktorý je o hľadaní krásy a rovnováhy v živote. Vo svojom pátraní po kráse Beving skúma starovekú filozofiu a zároveň vzdáva hold mestu Paríž, ktoré je pre neho metaforou západnej civilizácie. Nový album vznikal počas obdobia pandémie, v období strachu a narastajúcej polarizácie v spoločnosti a spája v sebe melanchóliu s víziou nádeje v lepšie časy. Vo všetkom tom šialenstve nedávnej doby bol tento album tým, k čomu som sa neustále vracal. V istom zmysle bol mojím vlastným liekom na pandémiu,  vysvetľuje Beving. Jeho sólový koncert sa uskutoční 18. augusta o 20. hodine vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu.

A druhou augustovou festivalovou lahôdkou je vystúpenie čerstvej držiteľky ocenenia Anděl a víťazky ankety Českého rozhlasu Jazz Česká jazzová sklízeň Nikol Bókovej, ktorá podobne ako Beving zažije na Slovensku svoju koncertnú premiéru. Česká klaviristka a skladateľka, ktorá už ako deväťročná mala možnosť si zahrať s Janáčkovou filharmóniou, je nielen interpretkou vo svete klasickej hudby, ale aj jednou z najtalentovanejších autoriek na súčasnej jazzovej scéne. Vo svojej tvorbe čerpá zo svojho pôvodného klasického hudobného vzdelania a originálne v nej prepája prvky jazzu, klasickej hudby, ale aj popu a minimalizmu.

V priebehu troch rokov nahrala Nikol tri štúdiové albumy – Inner Place (2019), Unravel (2020) a Prometheus (2021) a práve posledný menovaný zaznie v exkluzívnej koncertnej premiére na festivale Viva Musica! Prometheus je na svete už rok, a napriek tomu na svoje prvé koncertné uvedenie ešte len čaká. Mám veľkú radosť z toho, že sa s touto príležitosťou môže spojiť tak krásny festival ako Viva Musica! Od Promethea počas večera pôjdeme ešte dvomi smermi – späť do histórie, k hudbe Rachmaninova, Liszta a Bacha, a tiež opačným smerom – do budúcnosti, k hudbe môjho nového albumu Elements, ktorý ešte len vyjde. Veľmi sa teším, prezradila o koncerte Nikol Bóková.

Počas vzniku albumu Prometheus sa Nikol musela vysporiadať s náhlou stratou svojho otca. Hudba sa stala jej útočiskom a všetky skladby na albume, vrátane titulnej piesne Prometheus, za ktorú získala ocenenie OSA v kategórií Najlepšia jazzová skladba roka, odkazujú práve na zážitky, príbehy a spomienky spojené s odchodom jej milovanej osoby. Koncertné uvedenie albumu Prometheus sa uskutoční 11. augusta o 20. hodine na Nádvorí Starej radnice. Spolu s Nikol sa na pódiu predstaví hviezdna zostava hudobníkov, ktorá oceňovaný album aj nahrala – Radek Baborák (lesný roh), David Dorůžka (gitara), Jaromír Honzák (kontrabas) a Michał Wierzgoń (bicie).

Viva Musica! festival sa uskutoční od 23. júna do 11. septembra 2022 na rôznych miestach v Bratislave.