Erasure nahrali dobrý dospelý pop

Napriek tomu, že Erasure už nejakú dobu nepatria medzi moje favoritné kapely, na ich nový album som bol nezvyčajne zvedavý. Dôvod je prostý. Chcel som v prvom rade vedieť, čo môžem očakávať na augustovom koncerte Robbieho Williamsa v nórskom Bergene.

Vince Clarke a Andy Bell totiž od dnes obchádzajú Európu ako hostia na turné britského speváka. Ak by Robbie Williams už nezaujal naozaj ničím iným (čo však určite nehrozí), tak touto kombináciou určite. Predsa len si dovolím Erasure stále označiť za TOP kapelu, navyše kapelu s neskutočnou históriou na chrbte a to spojenie mi prišlo ako z vydareného sci-fi. Mimoriadne zaujímavé.

A dá sa samozrejme predpokladať, že britská dvojica v zhruba hodinovom sete síce bude klásť dôraz aj na najväčšie hity, ale v nemalej miere určite dôjde aj na niektoré z desiatich nových piesní, ktoré sa objavili na horúcej nahrávke World Be Gone, ktorá vyšla v polovici mája. Ide totiž o ideálnu príležitosť, ako dať svetu, respektíve aspoň Európe vedieť, že nový album vyšiel a spropagovať ho. Navyše, oba nórske koncerty Robbieho Williamsa (Trondheim a Bergen) sú ako zatiaľ jediné vypredané, takže si na nich i Erasure prídu na skvelé publikum.

Na čo sa teda môžeme tešiť? Novinku World Be Gone uviedol do sveta singel Love You To The Sky, dynamická, chytľavá pieseň, ktorá by pred dvadsiatimi rokmi pokojne zarezonovala v rádiách po celej Európe. Dnes to majú Erasure ťažšie, hudba je inde, najväčšia populácia hudobných poslucháčov, teda súčasná omladina je generačne i vkusom niekde úplne inde a ako s radosťou starým vykopávkam odkazuje britské rádio BBC1 (kauza Madonna), pre playlisty sú starí.

A je to veľká škoda, pretože práve Love You To The Sky je najchytľavejšia skladba albumu, s najväčšími hitparádovými ambíciami. Navyše song, ktorý sa hodí k davovému spievaniu na veľkých štadiónoch. Stručne povedané, Erasure, keď sa zatnú, vedia ešte stále napísať dobrý hit.

Potom je tu ale otázka, kam sa tento raz dvojica snažila posunúť. Určite si mnohí spomenieme na obdobia, keď duo koketovalo (aj keď skôr to bolo z recesie) dokonca s country. Nezabudnuteľné kolotočové popevky osemdesiatych rokov od nich však už nečakajme. Aj tie rýchlejšie veci, ktoré sa na World Be Gone nachádzajú (a je ich tam ako šafranu), sú zvukovo inde. Vince a Andy si veľmi dobre uvedomujú, že ani oni dvaja nemladnú a s pribúdajúcim vekom sa vyvíja aj ich hudba.

World Be Gone je ešte stále syntetizátorový pop, ale už nie ten zábavný, ale pop odrastených chlapcov. Z nových piesní Erasure akoby bolo cítiť viac zodpovednosti. Prevažujú pomalšie skladby, v ktorých je ale pre dobro vecí zvýraznená myšlienka, ktorá sa dá veľmi príjemne uchopiť. Rýchlejšie veci sú vlastne iba dve, už spomínaná úvodná Love You To The Sky a záverečná Just A Little Love, ktorá s vysokou pravdepodobnosťou bude uzatvárať aj koncertné vystúpenia Erasure, pretože sa k tomu perfektne hodí.

Zvyšok albumu je potom vyskladaný vo viac či menej ležérnom tempe. Chlapci niekde v tempe pridajú, niekde uberú. Kvalitne urobený pop, vhodný pre každého poslucháča. Erasure týmto albumom určite nesklamú svojich verných a neurazia ani tých, ktorí by sa k ich novinke dostali iba tak náhodou. Najpoctivejšie ohlasy prídu práve po spomínaných koncertoch, kde si kapela vyskúša reakcie publika na nové songy. A myslím, že ani na pódiu a ani pod ním, nezavládne sklamanie.

Pavol Božík
75%

Tracklist albumu World Be Gone
Love You To The Sky
Be Careful What You Wish For!
World Be Gone
A Bitte Parting
Still It´s Not Over
Take Me Out Of Myself
Sweet Summer Loving
Oh What A World
Lousy Sum Of Nothing
Just a Little Love

Vydavateľstvo: Mute Artist Ltd.
Rok vydania: 2017
Celkový čas: 39 minút
Počet piesní: 10