Fénix vstal z popola

Zatiaľ, čo svet na to potrebuje Sama Smitha, Jamesa Arthura, Rag n Bone Mana a niekoľkých ďalších, mi máme Adama Pavlovčina. Dych berúci zjav, ktorý históriu slovenskej hudby, ktorá je tým pomyselným Fénixom, prepisuje od základov a posúva ju na svetovú úroveň. A tam, kde iní potrebujú do každej škatuľky nejaké meno, mi máme všetko v jednom.

Adam Pavlovčin alias Adonxs je iná generácia, mladík, ktorý nemá predsudky, sympatický chalanisko, ktorému sudičky dali do vienka bezhraničný talent, hurónsky hlas, jedinečný výzor a hlavne ho poslali do sveta, v ktorom súčasná generácia nevyrastá zakomplexovaná z toho, že nebodaj dokáže niečo viac, než tí ostatní, neskrýva to, čo dokáže pred ostatnými, ale sa dokáže drzo predať.

Jedine to je cesta, ktorá zachráni napríklad aj slovenskú populárnu hudbu. Nie, nie je zlá, len už dlhé roky stagnuje na jednom mieste. Mnohé pokusy slovenských umelcov o svetový zárez sa skončili maximálne na ich vlastnom pocite o svetovosti, ktorú dosiahli. Adam Pavlovčin je celkom iná liga. Zrejme by stačilo, aby sa narodil trochu ďalej na západ a bola by z neho medzinárodná hviezda. Boh žehnaj aspoň tomu, že SuperStar je už dlhé roky československá a tak má spevák šancu zaujať aspoň v dvoch krajinách naraz a pod krídlami medzinárodného vydavateľstva aj štipku nádeje zažiariť tam vonku.

Tam, kde si to zaslúži. Už ani neviem kedy som naposledy počul tak komplexne dokonalý album, ako je tento. Nespomínam si, či som vôbec niektorý z albumov novodobej hudobnej slovenskej histórie hodnotil tak vysoko, ako tento. Adonxs každým jedným singlom poodhaľoval kúsok svojho ja a každou novou piesňou zvyšoval poslucháčsky apetít po jeho tvorbe. Jeho odvaha priviesť na slovenskú hudobnú scénu niečo, čo je vo svete bežné, no v krpatej krajine v strede Európy akési nemysliteľné, je bezbrehá a patrí mu za to veľké plus.

Pavlovčin sa nemusí predvádzať. To je iba časť jeho umeleckého sveta a uznávam, že to robí vkusne a odvážne. Zatiaľ, čo mnohí, keby sa k tomu odvážili, by takto prezentovali svoje (ne)schopnosti, v prípade Pavlovčina je to pridaná hodnota k dokonalému hudobnému produktu. Ako naznačuje názov jeho debutu, prišla doba Adonxsa a je to veľmi veľavravné. Od toho, že svojou dokonalosťou dokáže vyčistiť stojaté vody slovenského šoubiznisu, slovenskej hudby, až po fakt, že to môže znamenať prevratné znovuzrodenie všetkého, čo sme v slovenskej hudbe prijímali s absolútnou samozrejmosťou a nenamáhali sme si priznať, že je to už v tejto dobe vo väčšine prípadov príliš málo.

Adonxsov debutový album má polhodinu a v porovnaní s podobnými debutmi vo svete, je to bežná vec. Matematika nepustí – desať piesní, zhruba po tri minúty, dáva jasný výsledok. Nejde o čas, ale o kvalitu. Adam Pavlovčin prichádza s absolútne dokonalou polhodinou, nezvratným, krátkym, no obrovským hudobným zázrakom.

Chlapec, ktorý aj o rožkoch s treskou (v šou Petra Marcina) dokáže spievať tak, že na ne dostanete chuť, prichádza s nahrávkou, na ktorej spolupracoval so svojím stálym tímom producentov – Marekom Rakovickým, Oliverom Fillnerom a Tomášom Lobbom zo štúdia Lavagance. Celý album zmastroval Dave Kutch, ktorý okrem iného spolupracuje celosvetovo s umelcami ako Dua Lipa, The Weeknd, Lana Del Rey, či Billie Eilish. Skladby z nového albumu si budú môcť fanúšikovia vypočuť na Adonxs On Tour, ktoré štartuje práve dnes v Trenčíne a pokračuje v Košiciach, Bratislave, Brne, Ostrave a v Prahe. Kto ho aspoň raz videl v rámci SuperStar vie, že spevák, skladateľ, model i tanečník v jednom ponúkne dokonalý audio i vizuálny zážitok. Chýbať samozrejme nebude ani jeden z troch excelentných singlov – Moving On, GameCold Summer, ktoré dlhodobo patria medzi najhranejšie skladby na Slovensku i v Čechách. Právom. Znejú svetovo a predsa sú naše!

Hudba nie je práca, hudba je poslanie. Žiaľ, nie všetci interpreti si to uvedomujú. Zvlášť v súčasnosti ťažko niektorým uveriť, že im nejde iba o biznis. Naopak, u Pavlovčina mám dojem, že svet sa uzdravuje. A to jeho pesničky nie sú nijako ľahké, ani hudobne, ani textovo. Na albume ponúka všetko, od dynamických skladieb, zmyselných textov, sentimentálnych balád až po rádiové hity. Verím mu však každú jednu notu, každé jedno otvorenie úst. Už dávno som sa tak netešil na ktorýkoľvek album. Od začiatku som veril, že to bude niečo iné, naozaj svetové. A už dávno som nebol tak nadšený. Predčasný vianočný darček, ktorý mi tento rok zrejme urobí najväčšiu radosť. Spevák hovorí, že album znamená obrovský míľnik v jeho hudobnej kariére. Ja dodávam, že je to obrovský míľnik i v slovenskej hudbe, ako takej.

Pavol Božík
100%