Gorillaz vydali nový album, reakcie sú ohromujúce

Skupina Gorillaz vydala novinku Humanz. V rámci nadchádzajúceho turné ju v novembri prídu predstaviť aj do Prahy. Ohlasy a recenzie na novinku virtuálnej skupiny sú ohromujúce, recenzenti sa predbiehajú v záplave superlatívov a v počte pridelených hviezdičiek. Album sa tiež stal neprehliadnuteľným atribútom obchodov s hudbou. Napríklad v Nórsku boli v sieti Platekompaniet v deň vydania albumu zaplavené nahrávkou nielen výklady, ale i celé obchody. Album sa jednoducho nedal minúť a záujem naznačoval, že ide o jednu z hudobných udalostí roka.

Česko – slovenskí priaznivci virtuálnej kapely môžu v týchto dňoch oslavovať hneď dvakrát. Avizovaná štvrtá platňa skupiny sa vydarila a pochvalné reakcie sa šíria celým mediálnym priestorom. Gorillaz tiež ohlásili termíny európskej časti svojho turné, ktorého súčasťou je aj neďaleká Praha. V O2 Aréne skupina vystúpi 14. novembra 2017.

Duchovným otcom albumu je Damon Albarn. Jej finálnu podobu dával dokopy v období, keď za oceánom prebiehala kampaň pred prezidentskými voľbami a víťazstvo Donalda Trumpa sa zdalo byť čisto hypotetické. K realizácii si pozval zaujímavých hostí, v jednotlivých skladbách sa objavujú De La Soul, Rag’n’Bone Man, Benjamin Clementine, Popcaan, Danny Brown alebo speváčky Kelela a Grace Jones. Na albume účinkuje dokonca aj niekdajší protivník z britpopovej vojny Noel Gallagher.

S pomocou všetkých, sedem rokov po predchádzajúcej štúdiovke Plastic Beach, Albarn namiešal apokalyptický koktejl, ktorým sa trafil minimálne do nálady a vkusu recenzentov. Server Metacritic, ktorý sleduje recenzie najvplyvnejších médií, hlási priemerné hodnotenie 77 bodov. Nahrávku velebia aj iné média, napríklad album nazvali zbierkou inteligentného popu, ktorý nepozná hranice a znie sviežo a mlado.