Hana Zagorová pozýva na životný flám

Hana Zagorová (Autor foto: Anna Kovačič / Zdroj foto: Supraphon)

Keď ku mne z vydavateľstva Supraphon prichádzali piesne z nového albumu Hany Zagorovej Já nemám strach, mal som práve obdobie, keď som v prehrávači akurát oprášil jej dva osemdesiatkové albumy Mimořádná linkaCo stalo, se stalo, teda platne, ktoré zásadne ovplyvnili moje hudobné detstvo. V porovnaní s tým obdobím je dnes Hana Zagorová, stálica českej a vlastne i slovenskej hudobnej scény už niekde inde, no o jej novú tvorbu paradoxne naozaj netreba mať strach.

V diskografii Hany Zagorovej je novinka Ja nemám strach jej dvadsiatym druhým štúdiovým albumom, ktorý prináša tucet nových piesní, žánrovo, už tradične rozdelených medzi popovéšansónové nahrávky, čím si legenda popu v posledných rokoch vyslúžila označenie pop-šansónová speváčka, s čím sa hravo stotožnili nielen jej priaznivci, ale i samotná speváčka.

Napriek tomu, že Hana Zagorová v titulnej piesni spieva, že vek a čas sú iba slová, v jej prípade možno pribúdajúci čas prirovnať k rovnici o tom, že čím staršia Zagorka, tým uveriteľnejší materiál. Zaujímavé je pritom, i v prípade kompletu Já nemám strach sledovať, ako nádherne sedí spojenie Hany Zagorovej s prevažne mladými, talentovanými umelcami, ktorí jej tento raz pripravili takmer rýdzo pôvodný hudobný materiál.

Tucet nových piesní do Zagorovej repertoáru priniesli viacerí speváčkini kolegovia. Nechýba medzi nimi čoraz intenzívnejšie vyhľadávaný Marek Ztracený, ktorý sa až neuveriteľne dokáže napojiť na dušu umelca, pre ktorého práve komponuje. Na svedomí má jednak titulnú pesničku Já nemám strach, prostredníctvom ktorej niekoľkonásobná Zlatá slávica s nadhľadom spieva o pribúdajúcom veku, ktorý však vôbec nerieši, dôležité je, že sa cíti fajn. Ztracený je však podpísaný i pod pomyselnou spoveďou Jsem jaká jsem, v ktorej speváčka spieva o sebe samej. Alebo to tak aspoň malo vyznieť a pri počúvaní tejto skladby poslucháč nadobúda dojem, že autor hudby a textu a speváčka sa musia poznať odjakživa. Jednoducho im to uverí.

Zatiaľ, čo Ztraceného piesne koketujú skôr s popom, Radůza v piesni Anděl strážný vyčarila nádherný šansón a na druhej strane sa jej v druhej skladbe Král mejdanů podarilo pre Zagorovú napísať najrezkejšiu skladbu platne, ktorá je jasným hitom od prvého počutia. Ibaže hitov sa na Zagorovej novinke nájde oveľa viac. Či už titulná Já nemám strach, nádherná balada Není taková, Lásko nečekaná a niekoľko ďalších.

Najpresvedčivejšia je však Hana Zagorová práve v silných baladách, ktoré vie nielen excelentne prezentovať, ale si k nim dokonca dokáže napísať i texty, ktorými hravo prekoná svojich kolegov. Na novinke Já nemám strach svoje textárske umenie Zagorová prezentuje v piesni Cizí, mimochodom jedinej prevzatej skladbe na albume. A nepochybne ide opäť o perlu, na ktorú jej poslucháči netrpezlivo čakali. A rovnako tak sa budú rozplývať i pri  interpretácii balád Není taková, Lásko nádherná, či V obratníku Raka, ktoré legendárnej speváčke sedia najlepšie.

Celkom zámerne som až doteraz medzi dvanástimi skladbami obchádzal vianočnú baladu Martina Chodúra, nazvanú jednoducho Balada. Chodúrova skladba, ku ktorej napísal hudbu i text si totiž zaslúži samostatný priestor. Napísať vianočnú skladbu tak, aby to nebol gýčový pátos je skutočné umenie a Chodúrovi sa to podarilo. Jeho vianočný song je nekomerčný, má veľmi silný text a Zagorová ho interpretuje tak, že sa pri jeho počúvaní ježia chlpy na celom tele. Autorovi i speváčke sa navyše podarilo niečo neuveriteľné. Medzi skvosty v repertoári Hany Zagorovej nepochybne patrí song Maluj zase obrázky. Tá pesnička bude mať za dva roky neuveriteľných 40 rokov a až po takom dlhom čase sa Chodúrovi podarilo neuveriteľne priblížiť sa tejto skladbe – textom i emóciami a postavil tak pre Hanu Zagorovú nepochybne ďalší pilier jej hudobného životopisu, pričom jeho Balada bude určite žiadanou skladbou speváčkiných (nielen) vianočných koncertov.

Nové pesničky Hany Zagorovej sa nahrávali v štúdiu u Daniela Hádla, konečný mastering prebiehal v nemeckom Hamburgu. Nahrávka znie naozaj výborne, nielen po obsahovej stránke, či s ohľadom na Zagorovej profesionálny prejav, ale i po stránke technickej. Ak od albumu Já nemám strach poslucháč očakáva trištvrte hodiny hudobnej pohody, texty, ktoré dávajú zmysel a speváčku, ktorá vie, o čom spieva, dostane to úplne všetko. Novinka Hany Zagorovej Já nemám strach vychádza vo vydavateľstve Supraphon na CD, aj na vinylovej platni.

Pavol Božík
85%

JÁ NEMÁM STRACH (ZOZNAM SKLADIEB):
Já nemám strach
Anděl strážný
Není taková
Lásko nádherná
Král mejdanů
Cizí
Jsem jaká jsem
V obratníku Raka
Pravda z vína
Balada
Lásko nečekaná
Ať mír nás provází

Vydavateľstvo: Supraphon
Dátum vydania: 21. september 2018
Celkový čas: 44 minút
Nosič: CD, LP