Hex tvorili album v štúdiu, kde nahrávali najväčšie hviezdy

Foto: Braňo Šimončík

Skupina Hex vydáva nový album v unikátnej podobe knihy s názvom Tebe. Je na ňom 11 nových piesní, vrátane inštrumentálneho intra Sonosféra, ktoré odkazuje na nahrávanie v štúdiu SONO pri Prahe. Práve v tomto štúdiu nahrávali aj hudobné legendy David Bowie, Gipsy Kings, Julian Lennon alebo česká kapela Lucie. Jedinečný album v tvare knihy obsahuje okrem autorských skladieb skupiny Hex aj poviedku od spisovateľa Pištu Vandala, v ktorej hrajú hlavnú úlohu pesničky tejto kultovej kapely.

Názov albumu Tebe nie je vôbec náhodný. Slúži ako slovná hračka, navodzuje pocit osobného adresovania albumu každému poslucháčovi. A tak sme to aj samozrejme mysleli. Vyjadruje tiež obsahovú intimitu, ktorú som sa snažil dostať do textov. Vždy som nerád písal agitačné texty, mieriace na rôzne neduhy spoločnosti, politiky alebo konzumu. V textoch albumu som sa pokúsil o zdôraznenie významu partnerského vzťahu. V poslednej dobe je, amyslím, že to nie je len môj pocit, jeho význam marginalizovaný. Je dokonca zatracovaný aj mnohými autoritami a vytláčaný sociálnymi sieťami. Ale je to práve blízky vzťah medzi partnermi, alebo akýmikoľvek spriaznenými dušami, ktorý je naozajstným hnacím motorom života. Vo dvojici sa jednoducho zvláda vždy všetko lepšie, sumarizuje textár Martin Fefe Žúži.

Hudba na albume je kaleidoskop toho, čo sme za sedem rokov od posledného radového albumu počúvali a tvorili. Čiže staršie nápady, aj úplné novinky. Spája ich to, že sme ich nahrali do finálnej podoby tento rok. S cieľom, aby zneli aktuálne. Jednoducho povedané ako Hex v roku 2017. Zo začiatku som si myslel, vzhľadom na to, že hudobne je súčastnosť viac elektronická, ako živá, že aj nahrávanie bude tomu zodpovedať. Ale nakoniec je to celkom gitarový album, v každej skladbe sú aj živé bicie, basa a vlastne všetko, čo sme používali aj doteraz, konštatuje autor hudby a spevák Hexu Peter Ďuďo Dudák.

Tracklist albumu Tebe
Sonosféra
Dievčatá
Nezaspím
Ľahký song
Raz príde deň
Posledný krát
Srdce
Tak aspoň chvíľu skús
Náš deň je noc
Tmou za tebou
Láska ťa vždy porazí