Historicky prvého Anděla za slovenský album získala skupina Nocadeň

Skupine Nocadeň sa tento rok nesmierne darí. Na začiatku roka vydali hit Architekti šťastia, ktorý sa v rádiách krásne udomácnil a 22 týždňov sa umiestňuje v IFPI TOP 100 Airplay hitparáde. Len krôčik im chýbal, aby sa dostali ako slovenskí umelci na vrchol IFPI TOP 50 SK. Neskôr sa s piesňou prebojovali do TOP Hits Slovakia v digitálnej službe Spotify. Úspešná skladba pochádza z ešte úspešnejšieho albumu Aurõra. V sobotu za tento nosič (vydaný v roku 2019) získali v Čechách ocenenie –  sošku Anděl.

Bratia Rasťo a Robo Kopinovci, ktorí sa v nominácii slovenskej kategórie ocitli spolu so Simou Martausovou (Len tak sa stíšim) a Mariánom Čekovským (Best On) dostali ocenenie, ktoré by na Slovensku nezískali, nakoľko takéto ocenenie typu Grammy u nás neexistuje. Kedže na Slovensku už dlhé roky absentuje hudobné ocenenie typu Grammy alebo Anděl, už samotný fakt, že vznikla v rámci českých hudobných cien samostatná kategória, ktorá mapuje slovenskú hudbu, bolo prvé príjemné zistenie. Tým druhým bolo, keď akademici v prvom kole vybrali zhruba z 250 slovenských albumov, ktoré minulý rok vyšli, 3 nominované a medzi nimi sa objavil aj ten náš. Tretie, to najpríjemnejšie zistenie napokon bolo, keď nám oznámili, že sme cenu za najlepší slovenský album získali, ozrejmuje Rasťo Kopina a zároveň dodáva: Pre nás, ako kapelu, je to veľký pocit zadosťučinenia a skutočne si túto cenu veľmi vážime. Za roky fungovania sme poznali, že nič nie je úplne samozrejmé. Rovnako aj teraz. Vo vyspelých krajinách sú tieto ocenenia bežné, u nás, žiaľ, už dlhé roky nie. Takže, aby sme niečo také mohli získať, museli nám so zmapovaním našej hudobnej scény pomôcť naši najbližší susedia z Českej republiky. Za to im patrí veľká vďaka.

Skupinu Nocadeň založili bratia Rasťo a Robo Kopinovci v roku 1997. Debutový eponymný album vydali v marci 2000. Po ňom nasledovali štúdiové nahrávky Slová už nevravia nič (2001), Katarzia (2003), Nestrieľajte do labutí (2006) a Ikony (2008). V roku 2015 sa po dlhšej prestávke vrátili na hudobnú scénu s albumom Pozemskí astronauti, na ktorom spolupracovali s dvojnásobným držiteľom americkej ceny Grammy, Vladom Mellerom. Pochádzajú z neho hity ako Havran, V nás či Papierové kone. Nasledujúci štúdiový album s názvom Aurõra, ktorý získal cenu Anděl v kategórii Najlepší slovenský album, vyšiel v roku 2019. Kapela má okrem toho na konte aj výberovky Retrospektíva (2006) a Introspekcia (2017) a live album Nocadeň v divadle (2018).