Holka roku si zarobila na album roku

Objavila sa ako blesk z jasného neba. Minimálne pre slovenského poslucháča. Doma v Česku je však Berenika Kohoutová etablovaná umelkyňa účinkujúca v niekoľkých divadelných predstaveniach, či muzikáloch. Fanúšikovia seriálov ju môžu poznať z produkcie Modrý kód, kde hrá svojskú lekárku, ktorá ulietava na poriadne zamotaných vzťahoch.

A tie sa v konečnom dôsledku stali aj nosnou témou jedenástich piesní jej aktuálneho albumu Holka roku. Zámerne nepíšem debutového, pretože už pred šiestimi rokmi vydala nahrávku Berenika Meets Jazz, ale Holka roku je z úplne iného súdka.

V spojení s novým albumom na seba speváčka upozornila začiatkom jesene singlom Dělám stojky, ktorým naznačila, že sa na hudobnú scénu valí niečo nezvyčajné, mimoriadne osviežujúce a poslucháč si to bude chcieť dávkovať rovnako pravidelne, ako hlavná predstaviteľka seriálu Sex v meste milovaný Cosmopolitan.

Tento status nakoniec speváčka potvrdila ďalším singlom, ktorý dal napokon názov celému albumu, teda pesničkou Holka roku. V nej iba potvrdila, že irónia môže byť pokojne jej druhým menom, rovnako tak, že dokáže presne trafiť do čierneho a že to naozaj stojí za to. Jej česká kolegyňa Barbora Poláková svojho času prišla s megahitom Kráva, ktorý charakterovo presne zodpovedá tomu, čo Berenika prináša na celom albume.

Teda pohľad na ženský svet poriadne kritickým a hlavne cynickým okom. Vo väčšine prípadov. Nemám predstavu, čo všetko zo svojich piesní Berenika prežila na vlastnej koži, ale ako autorke textov sa jej dá uveriť úplne všetko. Je to famózne, súčasné, zábavné a zmysluplné zároveň. Je kopa žien, ktoré veľmi hravo pochopia ironický kontext väčšiny jej textov, mnohé sa v tých textoch nájdu. Devízou Kohoutovej textov je fakt, že sa s nimi dokáže stotožniť každá veková kategória, teda všetky tie cice, ktoré práve podobné vzťahy prežívajú a zároveň všetky ženy a dámy, ktoré si tým prešli a teraz sa nad svojimi skúsenosťami spokojne a nahlas smejú. Drvivá väčšina Kohoutovej textov je o vzťahoch, častokrát veľmi podivných vzťahoch, no najväčším umením tejto speváčky a interpretky je to, že o nich dokáže spievať s nadhľadom a hlavne humorne. Berenika Kohoutová je zjavne nad vecou a z tých jedenástich piesní to jednoducho cítiť.

Berenika zároveň prekvapuje i ako speváčka. Vo vodách príliš stojatého speváckeho rybníka konečne narobila trochu vĺn. Nemá možno hlas ako Aretha Franklin, alebo Tina Turner, ale presne tento prejav naivky, či už je prirodzený, alebo cielený, sa k jej pesničkám náramne hodí. Berenika zároveň veľmi dobre vie, o čom spieva a tak dokáže s hlasom intonovať, či ho ukladať do žiadanej polohy presne tak, ako si význam piesne vyžaduje. Sladká v baladách, cynická v piesňach, ktorým je irónia druhým menom. Skvelé.

Hudobne a produkčne je pod albumom Holka roku podpísaný Jiří Burian, s ktorým speváčka na vzniku nahrávky pracovala neuveriteľný rok a pol. Výsledok je famózny. Komplet jedenástich piesní odpaľuje nahrávka Nevoláš, nepíšeš, se mnou to nehne, čo je ďalší jasný hit a viem si veľmi dobre predstaviť, že by sa jej chytili tvorcovia remixov a jeden z nich by bol v štýle ľudovej piesne. Tento otvárak je jednoducho bomba. A tá v podstate vybuchuje s každou ďalšou skladbou.

Holka roku pôsobí ako obrovská lavína, ktorá so sebou berie úplne všetko. Na česko-slovenskej scéne už totiž veľmi dlho chýbala speváčka, ktorá sa neberie príliš vážne a dokáže si urobiť prdel sama so seba. Tak svieži album tu už dávno nebol a bez zbytočného prikrášľovania sa z tejto nahrávky mimoriadne teším a jednoznačne si stojím za tým, že Holka roku si zarobila na album roku.

Pavol Božík
90%

ZOZNAM SKLADIEB (BERENIKA KOHOUTOVÁ – HOLKA ROKU / CD):
Nevoláš, nepíšeš, se mnou to nehne
Holka roku
Plamínek zhasnul
S otevřenýma očima
Padlá víla
Hledáš to, co já
Tetovaný srdce
Cože
Dělám stojky
Cesta
Happy End

Vydavateľstvo: Universal Music
Rok vydania: 2019 (29. november 2019)
Celkový čas: 34 minút
Počet piesní: 11