Hudba legendárnych Depeche Mode zaznie v slovenskom filme Amnestie

Píše sa rok 1988. Britská hudobná skupina Depeche Mode prichádza do Prahy a je jednou z prvých skupín zo západu, ktorá uskutočnila svoj koncert v Československu. Záujem o lístky bol nevídaný, davy fanúšikov nocovali pred prepážkami Športovej haly. Koncert kultovej skupiny v socialistickej krajine bol absolútnou senzáciou. Pre tisícky ľudí sa zvuk Depeche Mode bude navždy spájať s temnou, ale úžasnou dobou pred Novembrom ’89. Ich koncert v Prahe bol malý zázrak. Vysnívaný zázrak sa podaril aj tvorcom nového česko-slovenského filmu Amnestie. Skladby od legendárnych Depeche Mode zaznejú v traileri, aj vo filme – v premiére v slovenských kinách pri príležitosti Nežnej revolúcie – už 31. októbra 2019 v distribúcii filmovej spoločnosti Continental Film.

Sme prvý česko-slovenský film, v ktorom zaznie hudba Depeche Mode. Som presvedčený, že ich zaujala téma filmu a Československo. Našu krajinu a Bratislavu milujú. Radi sem chodia, vždy naplnia štadión, majú tu obrovský fanclub. Keďže mal Depeche už v 80. rokoch skladby ako People are People alebo Master and Servant, mysleli sme si, že ich film o Nežnej revolúcii a veľkých zmenách, ktoré v roku 1989 nastali v Európe, zaujme. A stalo sa. Pomohol nám aj môj priateľ a promotér koncertov Depeche Mode na Slovensku Tomáš Marko, hovorí jeden z producentov filmu Maroš Hečko. Pre film si ich vybrali ako signifikantnú kapelu tej doby, ktorá burcovala proti násiliu, rasovej diskriminácii a predovšetkým proti totalitným režimom. Film Amnestie bude pre divákov aj vďaka spojeniu s Depeche Mode dvojhodinovým návratom do doby, ktorá je už, pevne veríme, navždy za nami.

Vo filme Amnestie zaznejú dve skladby – nostalgická, jemná klavírna pesnička, ktorú spieva jej autor Martin Gore Somebody (z albumu Some Great Reward, 1984) a menej známa, neopočúvaná skladba To Have And To Hold (z albumu Music For The Masses, 1987), pri ktorej je však už pri prvých tónoch jasné, že ide o Depeche. Túto skladbu vybral režisér snímky Jonáš Karásek, ktorého myšlienka mať vo filme Depeche Mode nadchla: Vo filme sa cez osudy postáv snažíme zachytiť komplikovanosť doby, kedy veľká časť ľudí totalitný režim nenávidela, zároveň s ním však bola ochotná kolaborovať. Film zobrazuje tiež chaos, ktorý nastal po páde režimu. Hudba  Depeche Mode je absolútne kľúčová pre toto obdobie, preto sme si ich vybrali. Skladby sú použité na 3 miestach vo filme, štvrtým je trailer.

Film Amnestie je inšpirovaný skutočnými udalosťami z obdobia Nežnej revolúcie a kontroverzným prepustením viac než 21 000 väzňov na pokyn nového prezidenta Václava Havla. Príbeh zachytáva svet kontrolovaný ŠtB, kde disidenti komunikujú pomocou tajných správ. Svet, v ktorom ľudia udávajú svojich rodinných príslušníkov a zároveň túžia po osobných výhodách a slobode. Fascinujúci zrod československej demokracie v novembri 1989 otvára nové možnosti pre všetkých. Platí to aj pre najkrutejšiu väznicu komunistického zriadenia v Leopoldove, kde výbuch emócií prerastie do otvorenej vzbury.

Film je vydarený a ja viem, že by obstál aj s inou hudbou, ale Depeche je Depeche. Je to pečiatka doby. Sme radi, že všetky tieto úrovne – príbeh, atmosféru 80. rokov a hudbu môžeme naplniť tak, aby umocňovali celkovú emóciu z filmu. Divákom chceme dodať 2 hodiny kvalitného filmového zážitku, uzatvára producent filmu Peter Veverka.