IAMX: Surový kus umenia, ktorý rozvracia pohlavia i žánre

Zvukový a vizuálny provokatér IAMX (alias Chris Corner) v týchto dňoch predstavuje dramatické nové video k skladbe Stardust, prvému singlu z aktuálneho albumu Alive In New Light, na ktorom hosťuje aj umelkyňa a spriaznená duša Kat Von D. Videoklip najskôr vyšiel v cenzurovanej verzii. Necenzurovaná verzia sa dočkala svojej celosvetovej premiéry na webe Playboy.com o pár dní neskôr a zároveň vyšiel i singel i celá kolekcia jeho remixov.

Videoklip k skladbe Stardust, ktorá otvára celý nový album, vznikal v centre amerického Los Angeles a režíroval ho samotný Corner. Prenajal som industriálne vyzerajúci loft a strávil som mesiac experimentovaním so svetlami, zrkadlami a rôznymi kamerovými technikami, vysvetľuje IAMX. Kat Von D ďalej pomohla pred kamerami vizuálne pretransformovať jednu z členiek kapely – časť videoklipu je zameraná práve na tento obraz, pod silným a surovým svetlom kamier.

Ako kontroverzný umelec interpretuje ďalší zo svojich ešte kontroverznejších videoklipov? Nikdy nepracujem s pevným, nemenným námetom. Skôr dávam pri nakrúcaní dohromady akési kúsky puzzle. V tejto súvisloti nemám vzťah k príbehom, ale milujem vizuálne umenie a umenie vizuálnej šou. To som sa snažil vložiť do tohto videa. Okrem toho som sa snažil zachytiť malý kúsok emócie, akú vyvolávajú koncerty IAMX, pretože to považujem za veľmi dôležitú časť tohto projektu.

Okrem režírovania vlastných klipov sa Chris ujal réžie tiež pre iných umelcov, konkrétne ku skladbám I Am Dust a My Name Is Ruin pre svojho blízkeho priateľa, elektronického umelca menom Gary Numan.

Neprehliadnuteľný, kontroverzný a expresívny styling videoklipu Stardust sa stal inšpiráciou pre dizajn a svetelný koncept celého aktuálneho koncertného turné IAMX. Kostýmy a stylingy boli vytvorené veľmi spontánne a pracovali sme na nich všetci, celá kapela. Všetci sme veľmi slobodné a kreatívne duše a bolo naozaj krásne tráviť takto príjemne čas s členmi mojej kapely, Janine Gezang, Sammi Doll a Jonom Sirenom, spomína Chris.

Ku kapele sa v klipe pridala aj superstar tatérskeho sveta, Kat Von D. Kat v tejto piesni spieva nádherne a naozaj som dúfal, že si zahrá aj v klipe. Prišla a dokonale zapadla. Presne vedela, čo má robiť bez toho, aby som ju musel režírovať, dodáva Corner. Obaja tvoríme, nie preto, že by sme chceli, ale preto, že musíme.

Dokonalá ľudská i umelecká súhra oboch umelcov sa už čoskoro odzrkadlí v ich spoločnom novom eroticky ladenom merchandisingu.