Igor Orozovič sa vydáva za hudbou

Uznávaný a oceňovaný český umelec Igor Orozovič je známy predovšetkým z činohry Národního divadla, ale napríklad tiež z pozoruhodného muzikálu Davida Bowieho Lazarus v Divadle Komedie či z oceňovanej autorskej životopisnej komédie Bezruký Frantík Divadla pod Palmovkou. Televízni diváci ho poznajú z Poldy, Devadesátek, Pastí alebo z filmových noviniek Jedině Tereza a Řekni to psem. Igor Orozovič pred trinástimi rokmi spoluzakladal populárny Cabaret Calembour, pre ktorý píše hudbu. Pred rokom, v čase lockdownu, zaujal širokú verejnosť charitatívnou piesňou s klipom Hippokratova armáda – projekt vznikol v spolupráci s Kontom Bariéry na podporu lekárov v náročnom období pandémie.

Popri herectve sa Igor Orozovič vydáva s novým autorským piesňovým repertoárom na sólovú hudobnú dráhu. So svojou kapelou pod značkou Igor Orozovič & Co. vyrazí v spolupráci so Supraphonom na prvú koncertnú sériu na trase Praha (13. a 14. apríl) – Ostrava (20. apríl) – Brno (26. máj), ktorú pomenoval po jednej zo svojich temnejších piesní Když chlap svléká tmu.

V týchto dňoch nahráva v produkcii Jana Aleša singel Náušnice, v ktorom zaznie i charizmatický hlas Veroniky Lazorčákovej. K singlu v priebehu marca vznikne i videoklip v réžii Jany Hojdovej.

Na sólovú hudobnú dráhu som pomýšľal odjakživa. Ale mal som dojem, že musím nejako hudobne i duševne dozrieť, aby som s tým mohol vyliezť pred ľudí. Tvorba pre Cabaret Calembour je naplňujúca a nekončí sa. Ale je to prevažne zábavný žáner a dosť jasne vykryštalizovaná poetika. A i keď som do každej inscenácie prepašoval nejakú tú šansónovejšiu záležitosť, stále som cítil, že sa chcem ešte pustiť do novej hudobnej rieky a poriadne sa v nej vykúpať, aby mi raz o dvadsať rokov neskôr nebolo ľúto, že som to neskúsil,  hovorí Igor Orozovič a dodáva: Už zisťujem, že tá rieka nemá dno a je omnoho ťažšie písať hudbu a texty sám pre seba a za seba, než tvoriť pre inscenáciu alebo nejakého iného speváka. Zároveň nemám jasne definovaný žáner a pre autorské songy nie je v češtine pomenovanie, ak človek nechce byť pesničkár alebo šansoniér. Ale vlastne, to je výzva… Hodlám sa s tým hrať a hľadať spolu s poslucháčmi. Nebudeme si to predsa uľahčovať škatuľkou. Chceme, aby celý koncert bol jedným veľkým zážitkom. Aby to poslucháčov vcuclo a až do konca nepustilo. Aby sme na chvíľu zabudli na svet vonku a v šere koncertnej sály zdieľali hudbu a príbehy. Na chvíľku si spoločne vytvoríme vlastný svet, uvažuje Igor Orozovič.