Jarek Nohavica novým albumom otvoril dvere komnaty zvanej Dokonalosť

Jaromír Nohavica vo filme Muzzikanti

S absolútnou ľahkosťou, nadhľadom a sebe vlastnou pohodou sa Jaromír Nohavica vrátil späť v čase, aby si zaspomínal na detstvo, dospievanie, a aby špecifickým humorom glosoval súčasnosť prostredníctvom trinástich piesní na novom albume. Poruba nie je iba Nohavicovým najvyzretejším albumom, ale je zároveň jednou z najlepších českých nahrávok minulého roka.

Poruba prináša poslucháčovi absolútne všetko, čo od Nohavicu očakáva. Akordeón, klavír, gitaru, silné texty a spev, ktorým akoby Nohavica oživoval svoje príbehy, ktorými sa vracia do detstva a mladosti, ktoré prežil práve v Porube, časti mesta Ostrava. Hneď úvodnou a zároveň titulnou skladbou berie poslucháča na pomyselnú jazdu električkou, ktorá si to šinie Porubou a má trinásť zastávok.

Nikdy ste tam nemuseli byť a aj tak nemusíte mať strach z neznámeho, určite sa nestratíte. Nohavica je ako víno, čím starší, tým lepší. Poruba je síce nostalgickejšia, než ktorýkoľvek jeho predchádzajúci album, no o to viac je, uveriteľnejší a hodný mena jedného z najlepších českých pesničkárov súčasnosti.

V pohode absolvujte túto exkurziu, ktorá vás prevezie detstvom, dospievaním i súčasnosťou Jaromíra Nohavicu, ktorý s absolútnou ľahkosťou dokáže spievať o čomkoľvek, bez toho, aby ste sa pri počúvaní jeho textov museli tváriť nechápavo.

Fantastické inotaje, slovné spojenia, slovné hračky a hľadanie zmyslu textov už k Nohavicovi patria. A je celkom pochopiteľné, že v každej jednej piesni zmysel nájdete, častokrát však veľmi rafinovane a veľmi umelecky zašifrovaný medzi riadkami.

Hudobne, textovo i interpretačne sa Nohavicovi podarilo nahrať album, ktorý v mnohom prekvapí, ba finále nezvratné vyvolá správny dojem, že ide o jednu z najlepších českých nahrávok minulého roka.

Pesničkár niektoré z piesní určite zaradí aj k hitom na svojom vystúpení na tohtoročnom piešťanskom festivale Lodenica, na ktorom od 30. augusta do 1. septembra vystúpi. Bude to nepochybne ešte intenzívnejší zážitok, ako počúvanie CD.

Pavol Božík
95%

Tracklist albumu Poruba:
Poruba
Kdo z nás
Lžou mi do očí
Velká tma
Himaláje
Sako ze sametu
Černá jáma
Natašo, lásko má
Nájezdníci
Tři rohy penalta
Raz dva tři
Empire State
Napořád

Vydavateľstvo: Jaromír Nohavica
Digitálny predaj: supraphonline.cz
Rok vydania: 2017
Celkový čas: 41 minút
Počet piesní: 13